• BIST 2.035,61
 • Altın 784.96765
 • Dolar 13.3426
 • Euro 15.1729
 • İstanbul 7 °C
 • Diyarbakır -1 °C
 • Ankara 0 °C
 • İzmir 7 °C
 • Berlin 3 °C

TÜSİAD'dan Demokratik açılıma destek

TÜSİAD'dan Demokratik açılıma destek
TÜSİAD Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ ve TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi (YİK) Başkanı Mustafa Koç, başta Kürt açılımı olmak üzere siyaset gündemini değerlendirdi.

TÜSİAD Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ ve TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi (YİK) Başkanı Mustafa Koç, başta Kürt açılımı olmak üzere siyaset gündemini değerlendirdi. İki isim de, "Açılımı bireysel ve kültürel hakların geliştirilmesi hususunda bir tereddüt yaratmasına izin vermemek kaydıylayerinde ve olumlu buluyoruz" görüşünde birleşti.

Türkiye'nin önünde, yalnız ekonomik bakımdan değil, siyasi bakımdan da zor ve çetrefilli bir yol olduğunu, bu yolu kat ederken pusulalarının, kuvvetler ayrılığına sadık, hukuk devletine bağlı, özgürlükçü bir demokrasi ile piyasa ekonomisini tam anlamıyla gerçekleştiren, hızlı büyümeye kilitlenmiş bir ekonomi olacağını, TÜSİAD'ın bu pusulanın yön göstericiliğinde, eleştiri, öneri ve katkılarını sunmaya devam edeceğini belirtti.

Mustafa Koç demokratik açılıma ilişkin, "Kamuoyunda 'Kürt Açılımı' olarak ifadesini bulan hükümetin demokratik açılımını yerinde ve olumlu buluyoruz. Bireysel ve kültürel hakların geliştirilmesi hususunda bir tereddüt yaratmasına izin vermemek kaydıyla, konunun esas olarak bir 'Demokratik Açılım' biçiminde ele alınması gerektiği hususundaki yaklaşımı destekliyoruz" dedi.

"Ama bir noktayı anlamakta güçlük çekiyoruz" ifadesini kullanan Koç, "Parlamenter temsilde bir adalet sağlanmadan, 'Demokratik Açılım'dan söz etmek nasıl mümkün olabilir? Nasıl oluyor da parlamentomuz, yüzde 10'luk barajın devam etmesini demokratik açılımla bağdaştırabiliyor. Bir açılım söz konusu olacaksa önce barajı indirmenin ve parlamentoda temsilin yolunu genişletmek düşünülmeli ve neredeyse hiçbir ülke parlamentosunda örneği bulunmayan mevcut uygulama düzeltilmelidir" dedi.

Yalçındağ: "Açılımın başarıya ulaşmasını umuyoruz"

TÜSİAD Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ da, gündemdeki konuları ele aldı; ekim ayı içinde Avrupa Komisyonu'nun bu yılki ilerleme raporunun açıklanacağını, uzun zamandan beri ilk kez eleştiri dozu yüksek bir rapor çıkması olasılığının ilgili çevrelerde dile getirildiğini söyledi.

Yalçındağ, "Hepimizin bildiği gibi Türkiye ile AB arasındaki ilişkiler bir süreden beri sağlıksız bir şekilde sürüyor. Teknik olarak müzakerelerin devam ediyor olması, Türkiye'de yapısal reform iştahının azaldığı, AB üyelerinden bazılarının ise Türkiye'ye karşı kabul edilemez ölçüde hasmane bir tutum içinde oldukları gerçeğini gizleyemiyor. Bu süreçte, ancak daha çok güçlü bir siyasal vizyon, toplumsal uzlaşma, entelektüel derinlik, hedef odaklı girişimcilik ruhu, modern iletişim anlayışı ve etkileyici bir insan sermayesiyle başarılı olabiliriz. Türkiye'de çok az kurum AB üyeliği konusunda TÜSİAD kadar zaman, para, enerji harcamış, düşünce üretmiş, ilişkilerin sağlıklı bir mecrada yürümesi için gayret sarf etmiştir. Dolayısıyla bu konudaki gelişmeleri yakından izliyoruz" dedi.

TÜSİAD Başkanı, "Almanya'daki seçimler sonucunda kurulacak yeni hükümetin Türkiye ile ilişkileri daha da zora sokacak bir yaklaşımı benimsemeyeceğini umuyoruz. Özellikle Almanya ile ülkemizin ortak meselelerinin olduğunu ve çıkarlarının pek çok konuda çatıştığını da vurgulamak isterim. Bu yıl sonuna kadar Kıbrıs müzakerelerinde Rum yönetiminin yapıcılıktan uzak tutumu yüzünden çözüm rotasından çıkılabilir. O takdirde AB ile ilişkilerin daha da hasar göreceğinden korkuyorum. AB rotasından çıkmış veya üyelik için heyecanını kaybetmiş bir Türkiye'nin, hukukun üstünlüğüne dayalı bir demokratik sistemi kurumsallaştırmasının daha uzun süreceğini, hatta zor olacağını düşünüyorum, bunun kaygısını taşıyorum" diye konuştu.

Demokratik açılım

Özellikle son aylarda Türkiye'nin bölge ve dünya açısından önemini gösteren gelişmelere tanık olduklarını ifade eden Yalçındağ, son toplantıdan bu yana geçen süre içinde iki tarihi açılıma da tanıklık ettiklerini, "Kürt açılımı" ya da "demokratik açılım" adı verilen siyaset inisiyatifini yaklaşık 2 aydır tartıştıklarını, açılımın başarıya ulaşması halinde Türkiye'nin, tarihine damgasını vurmuş önemli bir meselesini çözmüş olacağını söyledi.

Yalçındağ, "Daha da önemlisi, buna bağlı olarak ülkemizi çeyrek yüzyıldır acılara boğan terörizm belasından da kurtulacağız. Elbette bunu yürekten temenni ediyoruz" dedi.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış
  ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÖNE ÇIKANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İlke Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0532 261 34 89