• BIST 10471.32
 • Altın 2458.977
 • Dolar 32.7488
 • Euro 35.0201
 • İstanbul 28 °C
 • Diyarbakır 39 °C
 • Ankara 29 °C
 • İzmir 35 °C
 • Berlin 24 °C

TSK, Gül ailesine karşı türban protokolü yayınlamış

TSK, Gül ailesine karşı türban protokolü yayınlamış
Taraf'ın haberine göre Genelkurmay'ın, Abdullah Gül Cumhurbaşkanı seçilmesinden iki ay sonra resepsiyon ve törenler için yeni bir protokol kuralı hazırladığı ortaya çıktı.

Tüm birliklere gönderilen protokol kuralında, Cumhurbaşkanı Abdullah Güi'ün eşi Hayrunnisa Gül ima edilerek, türbanlıların askerî hastane ve tesislere alınmaması isteniyor. Protokolde, türbanlı eşlerin ve DTP'lilerin davet edileceği belirtilerek, 29 Ekim, 23 Nisan ve 19 Mayıs resepsiyonlarına gidilmemesi emrediliyor.

TÜRBANI HATIRLATIN

Taraf, Genelkurmay Başkanlığı tarafından 14 Ekim 2007'de hazırlanan yeni protokol kurallarının yer aldığı rapora ulaştı.

Raporun en önemli kısmı Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve eşi Hayrunnisa Gül'ü ilgilendiriyor. Raporda, herhangi bir askerî hastane ve rehabilitasyon merkezindeki gazi, hasta veya bir yakınını ziyaret talebinde bulunduğunda şunların yapılması isteniyor: "Çağdaş kıyafetli olmayanların girişine izin verilmemesi, bir yakınını ziyaret edecekleri zaman türban konusunun kendilerine hatırlatılması, kabulün çok zorunlu olduğu durumlarda en alt seviyedeki protokol görevlisi ile refakat edilmesi."

ASKERÎ TESİSLERE GELMESİN

Raporda Gül çiftinin, karayolu üzerindeki askerî tesislerden mola maksadıyla yararlanılması halinde devreye yaverin girmesi emrediliyor: "Ani durumlar için başyaverin bu tür molaların önüne geçmek üzere, güzergâh üzerindeki daha uygun mola yerlerini önermesi. Planlı bir faaliyet ise koordinasyon aşamasında olumsuz cevap verilmesi."

Bilindiği gibi başyaver Cumhurbaşkanı ve eşine eşlik ediyor. Türkiye'de sadece cumhurbaşkanları askerî tesislerden yararlanabiliyor.

EŞSİZ GİDİN, HEMEN AYRILIN

Raporda en geniş bölüm, Köşk ve valiliklerde düzenlenen 29 Ekim resepsiyonuna ayrıldı. Eşli ve eşsiz davet olmak üzere iki bölüme ayrılan raporda, eşli davetlerde askerî personele dört hareket tarzı emrediliyor.

Bunlardan ilki "Resepsiyona Garnizon Komutanı dışında hiçbir seviyede katılım olmaması ve garnizon komutanının eşsiz (Bu kelimenin altı raporda çizilmiş) olarak kısa bir süre için katılıp ayrılması." Bu maddenin hemen yanına "Bu hareket tarzının uygun gerekçelerle halka izah edilmesi" gerektiği notu da düşülmüş.

DİKKAT TÜRBANLI ÇIKABİLİR

Rapordaki ikinci hareket tarzı ise; "Sadece Genelkurmay Başkanı, kuvvet komutanları ve orgenerallerin eşli (Bu kelimenin altı da raporda çizilmiş) olarak çok kısa bir süre için katılmaları ve tebriği müteakip ayrılmaları."

Üçüncü hareket tarzı da "Cumhuriyet'e sahip çıkıldığının göstergesi olarak, davetli bütün askerî personelin eşli (altı çizili) olarak geniş katılımın sağlanması ve personelin kısa süre sonra topluca resepsiyondan ayrılması."

Bu üç hareket tarzı için rapora bir de not düşülmüş: "Yukarıdakilerin hepsinde el sıkma sıkıntısı yaşanır."

Raporun en ilginç bölümü ise dördüncü maddede belirtilen hareket tarzı. "Hiçbir seviyede katılımın olmaması" maddesinin hemen yanında parantez içerisinde "Karargâhın teklifidir" uyarısı yer alıyor.

AMAN HA DTP'LİLERİ UNUTMAYIN

"Eşsiz davetler" başlıklı bölümde de yine dört hareket tarzı belirlenmiş. "Akşam resepsiyonu veya gündüz Cumhuriyet Kokteyli'nde, DTP'lileri de göz önüne almaları" gerektiği hatırlatılan hareket tarzları ise şu şekilde sıralanmış:

"Sadece Garnizon Komutanı seviyesinde katılım olması, Garnizon Komutanı'nın tebriklerini sunup kısa sürede ayrılması.

Garnizon Komutanı ile birlikte Genelkurmay ve kuvvet komutanları personel başkanlıklarının da katılması. Hiçbir seviyede katılım olmaması (Karargâhın düşüncesi). Eşsiz sınırlı katılım ve kısa süre katılıp ayrılma."

MECLİS'TEKİ RESEPSİYONA GİTMEYİN

Yeni protokol kuralları arasında "Sivil makamların sorumluluğunda stadyumlarda icra edilen bayram kutlamalarına eşli davet edilme, 23 Nisan/19 Mayıs" başlıklı bir bölüm de yer alıyor.

Raporda şöyle deniyor: "Meclis'teki tebrikâta az sayıda personelin iştirak etmesi (%10-15). Stadyumdaki törenlerde katılımın, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı törenlerinde uygulanan H/T (Hareket Tarzları) ile aynı olması. TBMM'deki resepsiyona gidilmemesi."

Bu bölümdeki "Düşünceler" kısmında da yine bu törenlere "Türbanlı eşlerin yanı sıra DTP'li milletvekillerin de davet edileceği" uyarısı yapılıyor.

TÜRBANLI EŞLERİ İÇERİ ALMAYIN

"Türk Silahlı Kuvvetleri sorumluluğunda icra edilen törenler" başlıklı bölümde ise şu ifadeler dikkat çekiyor: "Eşi türbanlı olanlara eşsiz davetiye gönderilmesi. Buna rağmen eşli gelenlerin kesinlikle eşleri ile içeri alınmaması. Sadece yemin törenlerinde başı kapalı ailelerin, baş örtülerini çene altından bağlamalarının sağlanması. Diğer törenlerde başörtüsüne/türbana hiçbir şekilde izin verilmemesi."

Kaynak: Haber Kaynağı
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış
  ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÖNE ÇIKANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İlke Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0532 261 34 89