• BIST 94.082
 • Altın 189,916
 • Dolar 4,7932
 • Euro 5,6125
 • İstanbul 28 °C
 • Diyarbakır 35 °C
 • Ankara 26 °C
 • İzmir 30 °C
 • Berlin 23 °C

SP'den Danıştay'ın katsayı kararına tepki

SP'den Danıştay'ın katsayı kararına tepki
Danıştay'ın katsayı kararına tepki gösteren Numan Kurtulmuş, "Bu bir hukuk garabetidir" dedi.

Danıştay'ın, YÖK'ün üniversiteye girişte katsayı farkını kaldıran düzenlemesine ilişkin yürütmeyi durdurma kararına Saadet Partisi'nden sert tepki geldi.

Saadet Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, Danıştay 8. Dairesi'nin kararını böyle değerlendirdi.

Danıştay 8. Dairesi'nin, YÖK'ün üniversiteye girişte katsayı farkını kaldıran düzenlemesiyle ilgili kararını "hem hukuk sistemimiz hem de demokrasimiz adına üzüntü verici" diye nitelendiren Kurtulmuş; "Bu karar bir hukuk garabeti olarak tarihe geçecektir" dedi.

Kararın milletimizin bayram sevincimize gölge düşürdüğünü ve eğitim çağındaki yüz binlerce gencin geleceğe ilişkin umutlarını yıktığını belirten Kurtulmuş şu değerlendirmeyi yaptı:

"Bu karar ne hukuka ne de hakkaniyete uygun değildir. Millet vicdanında hiçbir karşılığı yoktur.

Verilen karar bir hukuk garabeti olarak tarihe geçecektir. Çünkü söz konusu kararın gerekçesinde de ifade edildiği üzere eğitim ve öğrenim özgürlüğü Anayasal bir haktır. Anayasa'nın ''Eğitim ve Öğrenim Hakkı ve Ödevi'' başlıklı 42. maddesi, hiç kimsenin hiçbir surette eğitim ve öğrenim hakkından yoksun bırakılamayacağı, açık ve sarih bir şekilde yer almaktadır.

Bu nedenle söz konusu kararın siyasi ve ideolojik kaygılarla alındığı yönündeki genel endişeyi paylaşıyoruz.

Üniversite giriş sınavlarında yıllardır haksız rekabete ve on binlerce öğrencimizin mağduriyetine neden olan katsayı uygulaması 28 Şubat antidemokratik ortamının bir ürünü olarak ortaya çıkmıştı. Bu nedenle YÖK'ün bu haksızlığı gideren düzenlemesi ne kadar yerinde ve doğru bir karar idiyse, Danıştay 8'inci dairesinin aldığı kararda o kadar yanlıştır.

Temennimiz bu yanlışın bir an evvel düzeltilmesidir.

Biz Saadet Partisi olarak başından bu yana Türkiye'nin başta yeni bir anayasa olmak üzere kapsamlı bir reform sürecinin önemi üzerinde duruyoruz. Millet iradesi üzerinde hiçbir vesayet ve dayatmanın kabul edilmeyeceği köklü ve yapısal bir reformun önemini vurguluyoruz. Şayet siyasi irade bu noktadaki samimi çağrı ve uyarılarımıza kulak verseydi, Türkiye bu tartışmaları çoktan aşmış olacaktı.

Bu tablo; uyarılarımızın haklılığını ortaya koymakla kalmayıp, Türkiye'nin, siyasi ve hukuki reform ihtiyacının ne kadar ertelenemez olduğunu da göstermektedir.

Bu noktada Hükümete bir kez daha sesleniyor ve keyfi yorumlara ideolojik mülahazalara imkan tanımayacak yasal ve yapısal düzenlemeleri bir an evvel hayata geçirmesini talep ediyoruz.

Saadet partisi olarak bu konuda her türlü desteği vermeye hazır olduğumuzu da ilan ediyoruz.

Kamuoyuna saygılarımızla…"

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış
  ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÖNE ÇIKANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İlke Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0532 261 34 89