• BIST 88.735
 • Altın 227,573
 • Dolar 6,0368
 • Euro 6,8881
 • İstanbul 27 °C
 • Diyarbakır 29 °C
 • Ankara 24 °C
 • İzmir 32 °C
 • Berlin 25 °C

Onurlu aleviler CHP'den istifa etmeli

Onurlu aleviler CHP'den istifa etmeli
Seyit Rıza'nın torunu Rüstem Polat "Bu içimizde kanayan bir yaradır. Bu yaranın durdurulması için devlet mezar yerlerini bize söylesin.

Seyit Rıza'nın torunu Rüstem Polat "Bu içimizde kanayan bir yaradır. Bu yaranın durdurulması için devlet ancak mezar yerlerini bize söylesin. Ancak o zaman yaramız durur" derken eylemciler CHP'ye isyan etti

FOTO GALERİ (Onur Öymen'e tepkiler)

Avrupa Dersim Dernekleri Federasyonu (FDG) ile Tunceli Dernekleri Federasyonu (TUDEF) tarafından Dersim isyanı lideri Seyit Rıza ve arkadaşlarının idam edildiği Elazığ'daki Buğday Meydanı önünde basın açıklaması yaptı.

Federasyon üyelerinden oluşan bir grup, Seyit Rıza ve arkadaşlarının resimlerinin bulunduğu üzerinde ''70 yıldır kapanmayan yara, seyitlerimizin mezarları nerede?'' yazılı pankart açtı, bu yönde ve CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen'i protesto eden afişler taşıdı.

Avrupa Dersim Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Yaşar Kaya, 72 yıl önce bugün bu meydanda tarihi bir haksızlığın yaşandığını savundu.

Seyit Rıza ve arkadaşlarının 14 Kasım 1937'de hukuk dışı bir şekilde, daha önce onaylanmış boş kağıtlarla idam edildiğini öne süren Kaya, aradan geçen 72 yıla rağmen aile yakınlarının ne idam edilenlerin cesetlerini, ne de Seyit Rıza'nın bahsettiği 40 lira ve saatini alabildiklerini belirtti.

''Bugün tarihi bir haksızlığı protesto etmek için buradayız'' diyen Kaya, şunları söyledi:

''Dersim son günlerde fazla tartışılmaktadır. Biz Dersim'in siyasal çekişmelere bir malzeme olması taraftarı değiliz. Biz eğer bir tarihi haksızlık varsa bunun giderilmesi taraftarıyız. Biz Dersimliler olarak bir özür istiyoruz.

Eğer Başbakan gerçekten samimiyse söylediğinin arkasında duruyorsa bunu yapmak için elinde bir fırsat vardır. Arşivleri açsın seyitlerimizin mezarlarının nerede bulunduğunu bize söylesin. Bu mezarlar Dersim'in kutsal topraklarına taşınsın. Böylece yaralar kabuk bağlar, böylece bu meseleler de barışla sonuçlanabilir.'' 

ÖYMEN'İN AÇIKLAMALARI

Yaşar Kaya, CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen'in TBMM'deki konuşmasına tepki göstererek, sözlerine şöyle devam etti:

''Dersim'de insanlar acı içerisinde. Dersim'de yaşanan trajediyi bu şekilde övmek bir suçu övmek, insanlık suçu işlemektir. Biz bunu da şiddetle kınıyoruz. 72 yıldır kanayan bu yara daha ne kadar kanamaya devam edecek? Daha ne kadar insanlar bunun acısını çekecek. Seyitlerimizin mezarı nerede? Mezarların yerlerini açıklayın.''

Kaya, Seyit Rıza'nın yakınlarının mezarların yerlerini bildirilmesi için dava açtıklarını, ancak mahkemenin elde yeterli bilgi ve belge olmadığı gerekçesiyle davayı reddettiğini belirterek, ''Buna 3 tane hakim karar veremez. Mezarların yerinin açıklanması hükümetin ve devletin sorumluluğu altındadır. Devlet ve hükümet bir samimiyet göstermelidir. Bir dostluk eli uzatmalıdır ve mezarların yerini açıklamalıdır'' diye konuştu.

TUDEF yöneticisi Ali Yıldız da mezarların yerlerinin belli olmamasının sorumlusunun devlet ve o dönemdeki yöneticilerin devamı olan iktidarlar olduğunu söyledi.

Her defasında bu yönde hukuksal müracaatlarda bulunduklarını, ancak bu müracaatların hiçbir şekilde dikkate alınmadığını belirten Yıldız, mezarların yerinin belli olması için haklı ve meşru mücadelenin takipçisi olacaklarını kaydetti.

TORUN POLAT 

Seyit Rıza'nın torunu Rüstem Polat da 72 sene önce asılan insanların mezarlarının hala belli olmadığını ifade ederek, ''Dava olarak açtığımız hükümetten talebimiz dedelerimizin mezarlarının yerlerini bize söylesinler. Bu içimizde kanayan bir yaradır. Bu yaranın durdurulması için devlet ancak mezar yerlerini bize söylesin. Ancak o zaman yaramız durur. Biz de böylece doğal hakkımız olan mum yakarız, mezarına gideriz'' dedi.

Açıklama sırasında gruptakiler, ''Onurlu Aleviler CHP'den istifa etsinler'' isteğini dile getirdi.

 • Yorumlar 2
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış
  ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Diğer Haberler
  ÖNE ÇIKANLAR
  Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İlke Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0532 261 34 89