• BIST 8039.18
 • Altın 1680.862
 • Dolar 27.1357
 • Euro 28.8574
 • İstanbul 21 °C
 • Diyarbakır 19 °C
 • Ankara 14 °C
 • İzmir 22 °C
 • Berlin 13 °C

Meclis'te gündem tezkere: CHP ve HDP hayır diyecek

Meclis'te gündem tezkere: CHP ve HDP hayır diyecek
Hükümet'in Irak ve Suriye'ye tehdit halinde asker göndermesini, yabancı askerlerin de Türkiye'de bulunmasını içeren tezkeresi Meclis'te görüşülecek.

Hükümet'in Irak ve Suriye'ye tehdit halinde asker göndermesini, yabancı askerlerin de Türkiye'de bulunmasını içeren tezkeresi Meclis'te görüşülecek. CHP ve HDP hayır, MHP evet oyu kullanacak.

Hükümet, Irak ve Suriye'ye yönelik süresi bitecek olan tezkereleri tek tezkerede birleştirerek Meclis'e gönderdi. Hükümet bu kez daha kapsamlı bir tezkere hazırladı. Tezkere hem gerekli hallerde Suriye ve Irak'a asker göndermeyi kapsıyor, hem de yabancı ülke askerlerinin Türkiye'de bulunmasını. Tezkeredeki gerekçelerden biri "Irak ve Suriye'deki tüm terörist örgütlerden ülkemize yönelebilecek saldırıları bertaraf etmek" olarak gösterildi. Ayrıca bu ülkelerden gelecek kitlesel göç riskine de vurgu yapıldı.

Başbakanlık kaynaklarından edinilen bilgiye, daha önceki tezkerelerde tehditler birbirinden bağımsız olduğu için ayrı ayrı tezkereler hazırlanmıştı. Ancak artık Irak ve Suriye'den gelen tehdit konusunda ayrım yapmanın zorlaştığı bir döneme girildi. Bundan sonra yapılması muhtemel operasyonların bir bütünlük arz etmesi gerektiği düşünülüyor. Bu nedenle başlangıçta iki ayrı tezkereden bahseden hükümet tek tezkere hazırladı.

CHP ve HDP 'hayır' MHP 'evet' diyecek

CHP lideri Kılıçdaroğlu, "Kesinlikle askerin, yabancı bir ülkenin topraklarına girmesini istemiyoruz. Ortadoğu'yu bataklık olarak tanımlıyoruz. Şimdi bataklık olarak tanımladığımız bir bölgeye Türk askerini sokmanın hiçbir mantığı yok" dedi, CHP tezkere için "hayır" oyu kullanacak.

HDP de "hayır" diyeceğini açıkladı. Selahattin Demirtaş '"tezkereye ilkesel olarak karşı olduklarını" söyledi. MHP de Hükümet'in Suriye ve Irak politikasını eleştirse de "evet" oyu kullanacak.

Başbakan Davutoğlu ise Meclis açılış resepsiyonunda, bugünkü tezkere görüşmelerinin CHP ve HDP için sınav olacağını söyledi, "Kim IŞİD'in yanında, kim değil göreceğiz" dedi.

Salt çoğunluk yeterli olacak

Meclis Genel Kurulu'ndaki görüşmelerin açık ya da kapalı olup olmayacağı henüz netleşmedi. AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş görüşmelerin "büyük ihtimalle" açık yapılacağını söyledi.

Tezkerenin kabul edilmesi için görüşmelere katılan milletvekillerinin yarıdan bir fazlasının evet oyu vermesi yeterli olacak. Tezkereye hayır diyeceğini açıklayan CHP ve HDP'nin toplam milletvekili sayısı 157. AK Parti'nin 312 MHP'nin 52 milletvekili bulunuyor. Meclis'te 14 milletvekili de bağımsız.

Tezkerenin tam metni

4 Ekim 2014'ten itibaren hükümetin bir yıl süreyle yetki istediği tezkerenin tam metni şöyle:

"Türkiye'nin ulusal güvenliğine yönelik terör tehdidi ve her türlü güvenlik riskine karşı uluslararası hukuk çerçevesinde gerekli her türlü tedbiri almak, Irak ve Suriye'deki tüm terörist örgütlerden ülkemize yönelebilecek saldırıları bertaraf etmek ve kitlesel göç gibi diğer muhtemel risklere karşı güvenliğinin idame ettirilmesini sağlamak, kriz süresince ve sonrasında hasıl olabilecek gelişmeler istikâmetinde Türkiye'nin yüksek menfaatlerini etkili bir şekilde korumak ve kollamak, gelişmelerin seyrine göre ileride telafisi güç bir durumla karşılaşmamak için süratli ve dinamik bir politika izlenmesine yardımcı olmak üzere hudut, şümûl, miktar ve zamanı hükümetçe takdir ve tayin olunacak şekilde TSK'nın gerektiği takdirde sınır ötesi harekât ve müdahalede bulunmak üzere yabancı ülkelere gönderilmesi ve aynı amaçlara yönelik olmak üzere yabancı silahlı kuvvetlerin Türkiye'de bulunması, bu kuvvetlerin hükümetin belirleyeceği esaslara göre kullanılması ile risk ve tehditlerin giderilmesi için her türlü tedbirin alınması ve bunlara imkan sağlayacak düzenlemelerin hükümet tarafından belirlenecek esaslara göre yapılması için, Anayasa'nın 92. Maddesi uyarınca Türkiye Büyük Millet Meclisi'nden (TBMM) bir yıl süreyle izin istenilmesi, Bakanlar Kurulu'nca 30.09.2014 tarihinde kararlaştırılmıştır."

Gerekçeden...

Tezkerenin gerekçesinde Türkiye'nin güney kara sınırları boyunca ulusal güvenliğine dönük risk ve tehditler son dönemde yaşanan gelişmelerle ciddi biçimde arttığı belirtildi. "Irak'ın kuzey bölgesinde silahlı PKK terör unsurları varlıklarını sürdürmektedir. Öte yandan Suriye ve Irak'ta diğer terör unsurlarının sayısı ve ortaya koydukları tehditlerde önemli artışlar gözlenmektedir" ifadesi kullanıldı.

Gerekçede, "Nitekim bu nedenle BM Güvenlik Konseyi 2170 ve 2178 sayılı kararlarıyla Irak ve Suriye'nin toprak bütünlüğü ve bağımsızlığını teyit etmiş, bu ülkelerdeki terörist faaliyetleri kınamış, IŞİD ve benzeri terör örgütlerinin faaliyetlerine karşı BM üyesi tüm ülkelere 1373 sayılı BMGK kararı ve uluslararası hukuk çerçevesinde sorumluluklara uygun şekilde gerekli tedbirleri alması çağrısında bulunmuştur" denildi. (Al Jazeera)

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış
  ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÖNE ÇIKANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İlke Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0532 261 34 89