• BIST 1.391
 • Altın 495,421
 • Dolar 8,7180
 • Euro 10,3510
 • İstanbul 23 °C
 • Diyarbakır 39 °C
 • Ankara 28 °C
 • İzmir 29 °C
 • Berlin 34 °C

Kışanak: Kürtler Cenevre’ye gitmezse sorumlusu AKP’dir

Kışanak: Kürtler Cenevre’ye gitmezse sorumlusu AKP’dir
Diyarbakır istasyon meydanında binlerce kişinin katılımı ile yapılan mitingde Rojava için özgürlük istendi.

BDP il örgütü tarafından "Rojava halkı Cenevre 2 çözüm toplantısına siyasi statüleriyle katılmalıdır" sloganı ile bir miting düzenledi. İstasyon meydanında binlerce kişinin katılımı ile yapılan mitingde Rojava için özgürlük istendi.

Bir dakikalık saygı duruşu ile başlayan mitingin açılış konuşmasını tertip komitesi üyesi Ömer Güler, Kürtçe yaptığı konuşmada, Rojava için bir araya gelen Diyarbakırlılara teşekkür etti.

BDP Mardin Milletvekili Gülser Yıldırım da konuşmasında, “Bizim davamız onur, gerçeklik, insanlık davasıdır. İnsan kendi haklarını elde etmediyse insanlık sıfatından da uzaklaşır. Kürtler onur için çok bedel verdi. Kürtler hiçbir zaman baskılar karşısında boyun eğmedi. Kürtler olmadan Ortadoğu’da çözüm olamaz" dedi.

49614

BDP Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eş Başkan adayı Fırat Anlı da, “Tutuklu vekillerimiz sizlerin mücadelesi ile özgürlüklerine kavuştu. Buradan tüm tutsaklara selamlarımı iletiyorum. Diyarbakır halkının günlündeki milletvekili olan Hatip Dicle’ye selam olsun. En büyük selamı da İmralı’da bulunan Sayın Öcalan’a gönderiyorum. Kürt halkı olarak sürece sonuna kadar destek vereceğiz. Dört parçadaki Kürtlere ve Rojava‘ya selamlarımızı iletiyorum. Rojava’nın özgürlüğü Kürdistan’ın özgürlüğüdür. Rojavanın özgürlüğü kadın özgürlüğüdür. Kürt halkına dönük hiçbir baskı politikası Kürtleri sinderemez. Önceleri derlerdi ki Kürtler korkaktır. Sizlere soruyorum, korkan kimse var mı? Bizler hiç kimseden korkmayız ve Kürtleri kimse kandıramaz. Buradan taleplerimizi haykıralım ki, Paris, Washington ve Cenevre sesimizi duysun” dedi.

‘KİMSENİN MALINDA MÜLKÜNDE GÖZÜMÜZ YOK’

Onurlu ve kadim halkının var oldukça Kürt halkının kendi mücadelesine sahip çıktıkça hiç kimsenin amaçlarından çaldıramayacaklarını söyleyen Anlı şunları ifade etti: “Bu kutsal meydandan uluslararası güçlere sesleniyoruz. Sakın yanlış yapmayın. Kürtlerin kaderini masa başında bozmanıza izin vermeyeceğiz. Rojava kendi geleceğini inşa ediyor. Buna herkes saygı duymalı. Herkese sesleniyoruz Londra’da, Şam’da bulunanlar bizi iyi dinlesinler. Bizler halkların bir arada yaşamasından yanayız. Kimsenin malında mülkünde gözümüz yok. Kimsenin hakkı da malımızda mülkümüzde gözü olmasın diyoruz.”

BDP Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkan adayı Gülten Kışanak ise, Diyarbakır'ın tüm Kürt halkının ve Kürdistan’ın ve direnişin kalbini olduğunu belirterek şunları söyledi: "Yıllardır bu meydanda sayın Öcalan’a olan sevginizi dile getiriyorsunuz. Umut ediyoruz ki, bu hasret artık sona ersin. Amed Kürt halkı önderi sayın Öcalan ile buluşsun. Bu mitingi Rojava halkının özgürlüğü için yapıyoruz. Rojava’da halkımızın kimliğini yok saydılar, ama halkımız örgütlendi ve son 3 yıldır, bir devrim yaratıyor. Buradan Rojava devrimini selamlıyoruz. Halkımız 7’den 70’e kadını ve erkeği ile ülkesini savundu. Bir halk olarak kendisine özerk bir yönetim imkanı yarattı. Sizlerin huzurunda Rojava devriminde emek veren, direnen ve şehit düşen tüm Rojava devrimcilerini buradan saygı ile selamlıyorum. Bizler ve tüm dünya bir halkın öz savunmasının ne kadar önemli olduğuna tanıklık etti. Tüm dünya gördü ki, Kürt halkı kendisini savunabilecek ve koruyabilecek güçtedir. Rojava halkı kendi özgürlüklerini ve anayasasını oluşturdu. Suriye ve Ortadoğu’nun kurtuluşunu örnek alın. Suriye’de yıllardır korkunç bir savaş yaşanıyor. Yaktılar, yıktılar ve bombaladılar.

Kürt halkının demokratik felsefesi sayesinde Suriye’de yakılmamış bir tek Rojava Kürdistan’ı kaldı. Diyoruz ki bunu örnek alın. Bugün Cenevre’de toplantı yapacaklar ve Suriye’nin geleceğini tartışacaklar. Gözünün önünde bir devrim var, Suriye’ye özgürlük istiyorsanız önce Kürtleri çağırıp dinleyeceksiniz. Yüksek Kürt Konseyi’ni kabul edin, size nasıl bir ülke kurulacağını göstersinler.”

‘SORUMLUSU AKP OLUR’

Toplantıya 4 gün kalmasına rağmen Kürtlerin hala davet edilmediğini hatırlatan Kışanak," Dünyanın eğemen güçleri Ortadoğu’yu kan gölüne çevirdiler. Yüzyıldır Ortadoğu barış ve huzur yüzü görmedi. İşte artık bu cetvelle çizilen bu suni sınırlar anlamını yitirmiştir.

Ortadoğu’da demokratik bir yapı inşa edilecek. Kürt halkı 21. yüzyılda özgürlüğünü alacaktır. Bunun önüne hiç kimse geçemez. Ey Avrupa ülkeleri, ey BM, artık Kürt halkının iradesini kabul edin ve çözüm arayışına gidin. Bunu yaparsanız tüm insanlık kazanacak. Aksini Kürt halkına dayatamazsınız. Kabul etseniz de etmeniz de Rojava’da özerk demokratik Kürdistan kuruldu. Mayınlar, tuzaklar kurabilirsiniz, ama Kürt halkının yüreğini bölemezsiniz. 4 parça bir bütündür. Bu nedenle bugün artık Kuzey Kürdistan’da bize düşen görev yek vücut olmaktır. Rojava devrimine en güçlü devrimi sunmalıyız. Eğer Kürt halkı onurlu bir yaşamda almalıdır diyorsak, bugün yapmamız gereken Rojava’da halkımızın yürüttüğü mücadelenin arkasında saf tutmaktır. Değerli halkımız tüm Kürdistan halkına sesleniyorum. Bu bir siyasi partinin konusu değildir. Bir halkın geleceğini ilgilendiren davadır. Bu davaya hep birlikte sahip çıkalım. Biz bu siyasi kültüre sahibiz. Kürt halkının ulusal davası onurdur. Türkiye’nin de AKP’nin de yaklaşımını doğru bulmuyoruz. PYD her gün diplomatik görüşmeler yapıyor.

Ama arkasından hemen Davutoğlu hemen arkasından geziyor ve Kürtleri çağırmayın diyor. Cenevre toplantısına Kürtler katılamazsa bunun sorumlusu AKP’dir. Bunun hesabını AKP’den halk sorar. Her gün TIR’lar yakalanıyor, içinde roketler ve silahlar var. Bunları halkımıza saldırmak için çetelere gönderiyorlar. Daha bugüne kadar Türkiye’nin ve BM’nin tek pir paket gıdası gitmemiştir.

Ama çetelere her türlü yardımı yapanlar, sınırları da halkımızın üzerine kapatıyorlar. Bunların hesaplarını soracağız. Gittikleri her sokakta bunu sorun onlara.

Rojava’’da halkımızı boğmaya çalışırken, burada hangi yüzle çalışıyorsunuz demeliyiz. Kürdistan’ın kalbinden sesleniyoruz. Bizler Lozan’ın acısını yaşıyoruz. Dilimizi yasakladırlar ve o zaman Lozan görüşmeleri yaparken 2 iş birlikçi götürüp yaptılar. Yanlar üzerine görüşmeyi yaptılar. Bunun acısını derinden yaşamış bir halk olarak iyi biliyoruz. Şey Sait’ten, Ağrı’daki katliamlardan biliyoruz. Cenevre’yi Lozan yapamazsınız. Halkımızı inkar edemezsiniz. Buna asla izin vermeyeceğiz. Bu sadece bir mitingle çözülecek bir dava değil. Bütün konuşmalarınız Rojava için olsun, her dakika her saniye rojava devrimini his ederek yaşayalım” şeklinde konuştu.

Rojava devrimine verebilecek en büyük destek, öz yönetimimizi inşa etmektir diyen Kışanak,”Bizler öz yönetimle özgür kimliğe doğru bu seçimlerde başlatırsak, Rojava devrimi de sonsuza dek yaşayacaktır. Rojava devrimini selamlıyorum’’ şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından BDP’li vekiller ve belediye başkan adayları toplu olarak halkı selamladı. Selamlamanın ardından miting sona erdi.

İstanbul Rojava mitingi

Kadıköy'deki miting BDP İstanbul İl Örgütü tarafından düzenlendi. Kadıköy Meydanı'na gelen gruplar, oluşturulan arama noktalarından geçirilerek miting alanına alındı. Mitingde konuşan HDP Genel Başkanı Sebahat Tuncel, Orta Doğu'da yaşanan savaşın son bulmasını istediklerini söyledi. "Suriye'de Kürtlerin bir devrim gerçekleştirdiğini" savunan Tuncel, bunun sadece Kürtler açısından değil, bütün halklar için örnek olduğunu belirtti.

49619

Tuncel, Cenevre'de Suriye'nin geleceği konusunda bir toplantı yapıldığını hatırlatarak, "Bizim açımızdan bu toplantının meşru olması için Kürtlerin de oraya davet edilmesi gerekiyor. Rojava'nın geleceği sadece Suriye'yi değil, Türkiye'yi de ilgilendiriyor. Cenevre'de yapılacak toplantıda bir rolünüz varsa, buraya sadece Suriye'deki muhaliflerin katılmasını sağlayarak Suriye'de barışı getiremezseniz. Kürtler oraya bağımsız olarak katılmalıdır" diye konuştu.

 • Yorumlar 1
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış
  ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Diğer Haberler
  ÖNE ÇIKANLAR
  Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İlke Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0532 261 34 89