• BIST 1.392,910
 • Altın 492,12
 • Dolar 8,4230
 • Euro 9,9750
 • İstanbul 27 °C
 • Diyarbakır 34 °C
 • Ankara 22 °C
 • İzmir 33 °C
 • Berlin 19 °C

Baykal'dan 'birileri'ne önemli mesajlar...

Baykal'dan 'birileri'ne önemli mesajlar...
Deniz Baykal, iktidara gelmek için kısa yollar aramanın büyük yanlışlıkları da beraberinde getireceğini belirterek birilerine mesaj gönderdi.

Deniz Baykal iktidara gelmek için sihirli değneklere, kısa yollara gerek olmadığını belirterek "sihirli değnek dokunuşuyla birden bire iktidara gelme hevesleri, hesapları, sizi çok ciddi yanlışlıklara sürükleyebilir. Biz görmüş geçirmiş partiyiz. İlkelerimizi biliyoruz. Temellerimizi, görevimizi, tarihi misyonumuzu biliyoruz. O nedenle hiç kimse bizi 'şöyle yap, böyle yap, seni iktidara getiririz' söylemleriyle aldatamaz." dedi.

Eski CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, CHP'nin eski ilçe başkanlarından Muammer Şahin'in oğlunun düğünü için geldiği Trabzon'da, CHP İl Başkanlığını ziyaret etti. Baykal, burada basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Trabzon'a siyasal amaçların dışında bir dostluk anlayışı içinde geldiğini ifade etti.

Türkiye'nin CHP içindeki dayanışmaya, kardeşliğe çok büyük ihtiyacı olduğunu söyleyen Baykal, şöyle devam etti:

''CHP, Türkiye'nin temelidir, özüdür, bir büyük siyasi partidir. Türkiye'nin bağımsızlığını güvence altına almış, çok büyük devrimler yapmış, reformlar yapmış, Türkiye'nin bugünkü noktasına gelmesini sağlamış olan partidir. Bunu hiçbir zaman unutmayalım. Bu anlayış içinde gün olur iktidarda oluruz, gün olur muhalefette kalırız ama muhalefette de görevimiz var, iktidarda da görevimiz var. Biz sadece iktidara gelerek görev yapacak partilerden değiliz. Biz muhalefette de görev yaparız. Muhalefette de büyük görevler yapıyoruz, bugüne kadar da büyük görevler yaptık; hizmet olarak, caydırıcı olarak, yanlışlıkları önleyici olarak, iktidarın yanlış istikamete sürüklenmelerini önleyerek, Türkiye'nin temel dinamiklerini sahiplenerek. (Muhalefette görevim yok) diye düşünürsen, iktidar olmak için kestirme yollar aramaya kalkarsan, iktidar olmanın kestirme yolları, sihirli değnek dokunuşuyla birden bire iktidara gelme hevesleri, hesapları, sizi çok ciddi yanlışlıklara sürükleyebilir. Biz görmüş geçirmiş partiyiz. İlkelerimizi biliyoruz. Temellerimizi, görevimizi, tarihi misyonumuzu biliyoruz. O nedenle hiç kimse bizi 'şöyle yap, böyle yap, seni iktidara getiririz' söylemleriyle aldatamaz.''

''CHP'yi değiştirerek, dönüştürerek, bozarak ne CHP'ye iyilik yapmak mümkündür ne de Türkiye'ye iyilik yapmak mümkündür'' diyen Baykal, ''Geride bıraktığımız olaylar çok açık. Türkiye'de bir referandum dönemi yaşandı. Bu dönemde devletin bütün olanakları devreye sokuldu. İnançlar, mezhepler istismar edildi. Ama Türkiye'nin yarıya yakını kendisine dayatılmak istenen bir anayasa değişikliğine 'yanlıştır' dedi. Türkiye'nin yarısına yakını bugünkü tabloya tepki koyduğunu göstermiştir. Bunu değerlendirmek, buna sahip çıkmak lazım. Bu bizi iktidar ile konuşlandıracak ana unsurdur. İktidara teslim olarak, iktidarın politikalarına hak vererek, iktidarın politikalarına özenerek, iktidarın dümen suyuna girerek, bir yere gitmek mümkün değildir. Onun peşinde sürüklenir kalırsın. Biz bunun peşinde sürüklenip kalmak istemiyoruz. İleri, çağdaş, demokrat, özgür, sosyal adaletçi, dürüst bir toplum yaşam modelini ortaya koymak istiyoruz'' dedi.

Türkiye'de etnik ve mezhepsel ayrışma temelinde siyaset yapmayı kesinlikle reddettiklerini ifade eden Baykal, şunları söyledi:

''Bunun çok yanlış olduğunu biliyoruz. Bugüne kadar önümüze gelen yanlışların altında bunun yattığını biliyoruz. Hiçbir şekilde buna CHP'nin alet olmaması gereken bir konudur. Etnik ve mezhepsel ayrışma temelinde siyaset bizim işimiz değildir. Böyle siyaset yapanlarla o zeminde yarışmak da bizim işimiz değildir. Öyle siyaset yapanların ve öyle siyaset yaparak başarılı olduğunu düşünülenlerin o yöntemlerini taklit ederek başarıya ulaşmak bizim işimiz değildir. Gerçek, ilerici politika, bunu kararlılıkla reddederek yapılır. Etnik ayrışmayı mezhepsel ayrışmayı temel alarak, buna omuz vererek değil, etnisite, mezhep temelinde açılımlar yaparak değil, tam tersine herkesi insan olarak görüp, herkesi insan anlayışı içinde eşit sayıp, herkesin kimliğini yaşamasını temel bir amaç olarak benimseyip, ama devleti etnik temelde ayrıştırıcı bir unsur haline dönüştürmeden, siyasetini yapmadan, insan odaklı, insan temelinde sosyal odaklı bir siyaseti sahiplenmek bizim işimizdir. Çıkış yolu da budur. Diğerleri hep çıkmaz yoldur. Önümüzde örnekler var. Ortadoğu'da, Irak'ta, Afganistan'da, Lübnan'da yaşanan örnekler var. Bütün bunları görmüş bir ülke olarak da 80 yıl önce düşmediğimiz tuzağa şimdi mi düşeceğiz? CHP'yi alet ederek mi Türkiye'yi bu tuzağa düşürecekler? Herkes alet olabilir o tuzağa ama CHP alet olmadıkça o tuzak Türkiye için işlemez. Herkes de çok iyi biliyor ki, o tuzağı Türkiye için işletebilmenin yolu, CHP'yi bu işe alet etmektir. İnanıyorum CHP buna izin vermeyecektir. Hiçbir bedel karşılığı, hiçbir bir siyasi bekleyiş peşinde koşarak, olmayacak işlere kalkışarak bu temel yanlışa CHP alet olmayacaktır.''

Baykal'ın "birileri" diye kimi kastettiği ise merak konusu oldu.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış
  ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÖNE ÇIKANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İlke Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0532 261 34 89