• BIST 110.418
  • Altın 326,879
  • Dolar 6,1779
  • Euro 6,7870
  • İstanbul 12 °C
  • Diyarbakır 10 °C
  • Ankara 12 °C
  • İzmir 17 °C
  • Berlin 4 °C

‘Sürece ilk darbeyi Demirtaş vurdu’

Murat Çelik

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Erzurum ve Sivas mitinglerinden sonra Ankara’ya dönüşte, Ana uçağında programını takip eden gazetecilerin sorularını yanıtladı. “Başka yerde mücadele birkaç parti arasında geçiyor ama Doğu’da ve Güneydoğu’da seçim yarışı bizim ile HDP arasında” diyen Başbakan Davutoğlu şunları söyledi: 

BASKI KURMA ÇABASI: Ağrı’dan sonra Erzurum ve Van’da adaylarımıza saldırdılar. HDP’nin Ankara’daki binasına saldırı olduğu gün ben kınadım. Mitingde de şiddetten uzak, kazasız belasız seçim kampanyası diledim. Ama HDP’de hâlâ bir sağduyu çağrısı yok. Alanda hâlâ bir baskı kurma çabası var. Ancak baskıyla sonuç alabileceklerini düşünüyorlar. Konuşmaya başlayınca barışçıl bir dil ama alanda öyle değil.

ALGI OPERASYONU: Her seçimde bir imaj, bir algı operasyonu yapıldı. 2002’de Genç Parti. 2007 seçimlerine giderken Cumhurbaşkanlığı seçimi sonrası, Erkan Mumcu’lar, Mehmet Ağar’lar vs... 2011 seçimleri öncesi Kılıçdaroğlu’nun kendisi bir algı operasyonuydu. Kaset çıkarıldı. ‘Gandi’, ‘Dünyanın en dürüst adamı’ gibi bir profil çizildi. Tutmadı. Şimdi HDP. Bunların iş birlikçileri değişir. Mesela şimdi paralelciler. Yoğun bir temas trafiği var, paralelcilerle ile HDP arasında.

HEPSİ İÇİNDE: ‘Şerler defola’ derken sadece HDP için değil, hepsi için söyledim. Uluslararası medyada da uzantıları var. Türkiye içinde belli entelektüel gözüken bir grup var. Bağlantı içindeler. AK Parti’nin kullandığı gücü manipüle edemeyen çevreler. Bunların hepsinin içinde olduğu bir süreç bu.  

SÜREÇ SÜRER: (Devlet - HDP görüşmeleri vardı. Şimdi ne oldu? sorusu üzerine) Orada provokasyonu yapan, sürece ilk darbeyi vuran Selahattin Demirtaş oldu. Grupta 2-3 dakikalık konuşma yaptı. Doğrudan Cumhurbaşkanımızı hedef aldı. Biz HDP’nin daha fazla siyasileşmesini istiyoruz. HDP’ye soru yöneltirken bile demokratik siyaset içinde kalın ve demokrasinin gereğini yapın diye söylüyoruz. Bunun gereği de her türlü şiddete karşı çıkmaktır. Çözüm süreci her halükarda devam eder, seçim sonucu ne olursa olsun çözüm sürecini devam ettirmeye kararlıyız. 

KARŞILIĞI YOK: (HDP’nin din derslerinin kaldırılması, Diyanet’in kapatılması vaatleri) Türkiye’de bunun karşılığının olması mümkün değil. Radikalleşmenin ve El Kaide benzer yapılanmanın olmamasının garantisi eğitim sistemimiz içinde din eğitiminin yeridir. Dini eğitimi siz veriyorsanız başka kaynaklara ihtiyaç kalmaz. Paralel yapı örneğinde de gördüğümüz gibi, dini hayatın kontrolsüz olması durumunda, 20 Diyanet çıkıverir. Alevilerin taleplerinin ele alınması bu kurumların tasfiyesi anlamına gelmez .” 

'Nereye gitti o alkış'

“Yeni sürprizlerle çıkacağız. Öyle bir anda saman alevi gibi parlayıp sönecek bir kampanya yapmıyoruz. Milletçe alkışlamaları ne kadar tutarsa CHP’nin vaatler de o kadar tutar. Milletçe alkışlıyorlardı, nereye gitti o alkış, kampanya. ‘Dünya bizi alkışlıyor, CHP yeni fark etmiş’ dedim. CHP’nin Kartal mitingi bizim mitinglerin yanında panayır kalır. Bunlar oryantalist tipler. Avrupa’da tutacağı düşündükleri bir şeyi deniyorlar.”

‘Koalisyon ihtimal dışı’

“İlk mitinglerde beklediğimi buldum. 81 ilde miting yapan bir tek biz varız. MHP, 25 - 30 ile gidemez durumda. CHP Konya’da miting yapsa ne olur yapmasa ne olur. HDP’nin Türkiye’nin geri kısmında büyük şehirler hariç esamesi okunmuyor. Birinci parti oluruz. Koalisyon diye bir şey Türkiye’de söz konusu değil. İhtimal dışı.”  

Yazarın Diğer Yazıları
ÖNE ÇIKANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İlke Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0532 261 34 89