• BIST 11139.34
 • Altın 2616.886
 • Dolar 33.06
 • Euro 36.0091
 • İstanbul 29 °C
 • Diyarbakır 32 °C
 • Ankara 28 °C
 • İzmir 32 °C
 • Berlin 23 °C

Sol'da farklı duruş ve yeni bir çıkış...

Ali Bayramoğlu

DSİP küçük bir siyasi parti ve referanduma "evet" diyen iki sol partiden birisi.

Diğer "evetçi" sol parti ise EDP (Eşitlik ve Demokrasi Partisi). EDP'nin Genel Başkanı Ziya Halis'in, birkaç gün önce yaptığı bir açıklamayla "evet" oyu davetini gerekçeleriyle açıklaması basında epey yankı buldu.

Doğal...

Siyasi partiler doğru zamanda, doğru ya da farklı görüşleriyle, özgül ağırlıklarını ortaya koyan tavırlarla cazip hale gelir, dikkat çekerler.

EDP'nin tavrı da böyle bir tavır.

EDP'nin dikkat çekmesinin solun serencamıyla yakından ilgisi olduğuna şüphe yok...

Malum, sol semalarda bir kez daha özgürlük ve demokrasinin ruhuna ters rüzgârlar esiyor. Ancak bu kez esinti daha kesif ve kapsamlı...

Sadece CHP değil söz konusu olan. DİSK'ten liberal sol iddiası taşıyan gazetelere, eski solculardan yenilerine tüm sol aktörlerde iktidar mücadelesi takıntılı, değişim sürecinden endişe duyan, "kim" sorusunu "ne" sorusuna tercih eden "gen"ler harekete geçmiş durumda...

EDP her şeyden önce bu "hüzünlü tablo"nun dışına çıktığı için anlamlı.

Anlamlı zira Türk solu içinde de "solcu ve özgürlükçü duruş"un mümkün olabileceğini gösteriyor.

EDP Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Erol Katırcıoğlu'yla dün bu durumu ve partisini konuştuk.

Kim EDP ve neyi temsil ediyor?

Şunları söyledi Katırcıoğlu:

"EDP solda yeni bir arayışı ifade ediyor. Berlin Duvarı yıkıldıktan sonra dünya solunun temel sorunlara yönelik bazı cevapları yetersiz kalmaya başladı. O tarihten itibaren solda bir ihtiyaç ve bir arayış ortaya çıktı. İngiltere'de Blair böyle bir arayışın ifadesiydi, bugün Almanya'da Die Linke de böyle bir arayışa işaret ediyor. EDP de böyle bir parti, bu arayışın Türkiye'deki karşılığı. Belki de bu nedenle bileşenlerimiz çok çeşitli. SHP, ÖDP'den kopan özgürlükçü sol, Alevi Bektaşi Federasyonları içinde yer alan 'Nasıl Bir Türkiye İstiyoruz Platformu' ve Kürt, liberal, sosyalist, sosyal demokrat tek tek bireylerden oluşuyoruz..."

Peki, bu yeni arayış ile "evet" arasındaki ilişkiyi nasıl tanımlamalı?

Yanıtı şöyle Katırcıoğlu'nun:

"Bir kere pratik olarak anayasa paketinde önerilen değişiklikler olumlu. Bize göre HSYK ve Anayasa Mahkemesi üyelerinin sayılarının artmış olması bile önemli. Öte yandan HSYK ve YAŞ kararları yargı denetimine açılıyor, askeri alan daralıyor. Bunların tümünü özgürlük alanımızı genişleten değişiklik önerileri olarak düşünüyoruz. Vesayet düzenini geriletecek, değişimi hızlandıracak değişikliklere solun itiraz etmesi mümkün olamaz, olmamalı..."

Ama şunu da eklemeden geçemiyor:

"Yine de itiraz ettiğimiz ve dile getirdiğimiz bir nokta var. Siyasi iktidarın bu paketi hazırlama tarzını yanlış buluyoruz. Bizim getirdiğimiz cem evleri, zorunlu din dersi, başörtüsü, Kürt meselesiyle ilgili önerileri dinlemediler bile... Bu, yukarıdan bakan, uzlaşmaya kapalı tavra itirazımız var..."

EDP'nin özelliklerinden birisi de Alevilerin içinde yer aldığı bir siyasi parti olması.

Bu durumda "evet" ile Alevi kimliği ilişkisi de dikkat çekiyor.

Katırcıoğlu'nun bu konudaki fikri söyle:

"Evet tavrına itiraz eden Aleviler de oldu, tersine destek verenler de. Malum, Aleviler yıllardır CHP'yle siyaset yapar, CHP'yi desteklerler. Kılıçdaroğlu gibi Alevi kökenli bir siyasetçinin CHP'ye genel başkan olması bunu daha da öne çıkardı. Ancak biz de önemli bir damarı temsil ediyoruz. CHP ile EDP arasında çok önemli bir fark var. CHP Alevi mağduriyetini talebe dönüştürmüyor, kullanıyor. Biz ise somut bir mesele, talep öbeği olarak ele alıyoruz bu sorunu..."

Ve söylediklerinin tümünü toparlayan Türk solu adına umut veren şu tespiti yaparak bitiriyor sözlerini EDP'nin Genel Başkan Yardımcısı:

"Türk solunda önemli bir değişim var. Kendi içine konuşan solun dışında, Türkiye'ye konuşmak isteyen solcular var. Biz böyle bir yarılmanın üzerine oturuyoruz. Bunu temsil ediyoruz..."

Sol adına umutlu olunacak bir durum bu...

Dileyelim bu yarılma derinleşsin...

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış
  ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
ÖNE ÇIKANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İlke Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0532 261 34 89