• BIST 1.542
 • Altın 442,399
 • Dolar 7,3985
 • Euro 9,0105
 • İstanbul 11 °C
 • Diyarbakır 3 °C
 • Ankara 2 °C
 • İzmir 14 °C
 • Berlin 0 °C

Kürt sorunu - Türkiye’nin Gordion Düğümü

Kemal Burkay

Biz HAK-PAR olarak şu anda bir anlamda küçük bir partiyiz. Parlamentoda grubumuz yok, yönettiğimiz belediyeler yok, televizyonumuz ve günlük gazetemiz yok. Seçimlere girebiliyoruz, ama henüz büyük kitle desteğimiz, bize oy veren milyonlar yok…

Öte yandan fikirleri ve ufku ile, programı ile büyük bir partiyiz. Mevcut partilerin hiçbiri bu alanda bizimle yarışamaz.

Bu iddia büyük laf değil, programımız ortada.

Kürt sorununun eşitlikçi ve adil çözümünü isteyen tek parti biziz. Federasyonu savunuyoruz.

Eşitlikçi bir çözüm olmadan ise Kürt sorunu gibi bir sorun çözülemez. Bu, koca bir ulusun, 25 milyonluk bir halkın sorunudur.

Oysa HAK-PAR’ın dışında, şu anda seçime giren 20 küsur parti içinde Kürt sorununun çözümü için, federalizmi bırakın, otonomi isteyen bir parti bile yok. Bir başka deyişle bunların hiç biri Kürt sorununu çözmeye talip değil.

Elbet bu ülkenin tek sorunu Kürt sorunu değil. Kürt ya da Türk, bu ülkenin tüm insanlarının iş ve ekmek sorunu var; inancını özgürce yaşamaya, düşüncesini özgürce söylemeye; diğer bir deyişle insanca, özgür bir yaşa gereği var.

Ama Kürt sorunu Türkiye’nin yüzyıllık ve en büyük sorunudur. Bu sorun çözülmeden Türkiye barışa ulaşamaz ve diğer sorunlarını çözemez. O Türkiye’nin Gordion düğümüdür.

Şu anda CHP, MHP ve HDP gibi bazı partiler, iş ve ekmek sorununu çözmek için asgari ücreti yükseltmek ve sadaka türünden bazı sosyal yardımlar öneriyorlar. İktidardaki AK Parti ise buna bile karşı çıkıyor ve “kaynak nereden?” diye soruyor.

Onlar ise “israfı azaltacağız, AK Saray’ı satacağız, yolsuzlukları önleyeceğiz” filan diyorlar.

Elbette asgari ücreti ve bir bütün olarak işçi ücretlerini iyileştirmek, sosyal hakları çağdaş, ileri ülkelerin düzeyine yükseltmek gerekiyor. Ama kimse bunun için gerekli kaynağı göstermiyor. Oysa bu kaynakları göstermeden ve bunun için gerekeni yapmadan, iktidara gelinse bile verilen sözleri tutmak mümkün olmaz.

Bu kaynaklar var. Önemli kaynaklardan biri çok kazananın çok vergi vermesidir. Bu ülkede bunun tersi oluyor. Daha da önemlisi, bu ülkenin kaynaklarının önemli bir bölümü savaşa ve silahlanmaya gidiyor.

Kürt halkına karşı yürütülen son 30 yıllık kirli savaşta, resmi rakamlara göre 400 milyar dolardan fazla para harcandı. Yani bu dev kaynaklar yapıma değil yıkıma harcandı. Kürdistan ekonomisi özellikle de hayvancılık çöktü, Türkiye hayvan ürünlerinde dışarıya muhtaç hale geldi, et fiyatları dünyada rekor kırdı.

Kürt sorunun çözümü ülkeye barış getirir. Kaynaklar yıkıma değil yapıma yönelir.

Biz HAK-PAR olarak aynı zamanda barışçı bir dış politika izliyoruz. Yunanistan, Suriye, Ermenistan ve diğer komşularımızla barış istiyoruz. Biz yayılmacı, militarist politikalara karşıyız.

Böylesine iç ve dış barışını sağlayacak bir ülkede bu kadar büyük bir savunma bütçesine, bu kadar silaha, böylesine büyük bir ordu, polis ve jandarma gücüne gerek kalmaz.

İş ve ekmek sorununu çözecek, insanlarımıza insanca bir yaşam sağlayacak en büyük kaynak da budur.

 • Yorumlar 2
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış
  ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yazarın Diğer Yazıları
  ÖNE ÇIKANLAR
  Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İlke Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0532 261 34 89