• BIST 89.744
 • Altın 193,199
 • Dolar 4,8352
 • Euro 5,6600
 • İstanbul 28 °C
 • Diyarbakır 30 °C
 • Ankara 21 °C
 • İzmir 27 °C
 • Berlin 25 °C

Yönetmelik 2007'de kaldırıldı internet andıcı hukuka aykırı

Yönetmelik 2007'de kaldırıldı internet andıcı hukuka aykırı
Meçhul subayın, ikinci ihbar mektubunda yer alan internet andıcı, Genelkurmay basın bilgilendirme toplantısında gündeme geldi.Meçhul subayın, ikinci ihbar mektubunda yer alan internet andıcı, Genelkurmay basın bilgilendirme toplantısında gündeme geldi. Genelkurmay Adli Müşaviri Çubuklu, "Türk Silahlı Kuvvetleri'nin, Başbakanlık'ın ilgili plan ve direktifleri çerçevesinde irticai ve bölücü tehdit unsurlarını izlemek üzere kurulmuş, işletilmiş internet siteleri bulunmaktadır." ifadelerini kullandı.

Brifingde internet sitelerinin fişlendiğini, Genelkurmay'ın psikolojik harekat için site kurduğunu gösteren andıç, Başbakanlık direktifi olarak sunuldu. Ancak sözü edilen belgeyle ilgili Başbakanlık'ta bir kayıt bulunamadı. Genelkurmay'ın cevabı önceki akşam geldi. Yazılı açıklamada direktifin Bülent Ecevit'in iktidar olduğu 2000'li yıllara ait olduğu ileri sürüldü.

Nisan 2009 tarihini taşıyan ve dönemin Genelkurmay 2. Başkanı Hasan Iğsız'ın paraf ederek komutanlığa arz ettiği internet andıcında 430 internet sitesi 'bölücü, irticacı, aşırı sol, milliyetçi' şeklinde tek tek fişleniyor. 42 sitenin psikolojik hareket amaçlı olarak Genelkurmay tarafından kurdurulduğu bilgisine yer veriliyor. Andıçta AK Parti'nin de hedef alınması dikkat çekiyor.

Genelkurmay'ın, internet sitelerinin fişlendiği andıcı 28 Şubat darbesinin etkisinin sürdüğü 2000'li yıllara dayandırmasına tepkiler sürüyor. Dönemin tanıkları, darbe sürecinde kurulan bir hükümetten alındığı ileri sürülen yetkiyle fişleme yapılmasını 'izah edilemez' buluyor. TSK'nın kendini o günlere atıf yaparak savunması, 28 Şubat'ın aktörlerinin yargı önüne çıkarılamamasına bağlanıyor. Hukukçular ise söz konusu yönetmeliğin 2007 yılında yürürlüğe giren 5651 sayılı kanunla hükümsüz kaldığına dikkat çekiyor. Askerlerin bazı şeylerin değiştiğini bir türlü kabul edemediğinin altını çizen gazeteci Alper Görmüş, açıklamanın eski alışkanlıkla yapıldığını aktarıyor. Hükümetin konuyu deşmeyeceğinin düşünüldüğünü söylüyor.

Tartışmanın, kaos belgesindeki imzanın Albay Dursun Çiçek'e ait olduğunu ispatladığına işaret eden Prof. Dr. Mehmet Altan, yaşananların, ordunun içinde cuntacı bir ekibin bulunduğunu doğruladığını vurguluyor. Altan, "28 Şubat ortadayken Genelkurmay'ın hâlâ internet sitelerinin açılmasına karar vermesi manidar. Bunları yapanlar yargı önünde hesap vermeli." diyor. Cunta dönemine ait yönetmeliği kullanmanın suç olduğunu kaydeden eski bakanlardan gazeteci Hasan Celal Güzel, bunun Genelkurmay tarafından da çok iyi bilindiğini ifade ediyor. Hukukçular Derneği Başkanı Kamil Uğur Yaralı ise TSK'nın kendini savunmak için gösterdiği yönetmeliğin 5651 sayılı kanunla hükümsüz kaldığını anlatıyor. Yönetmeliğin hâlâ uygulanıyor olmasını, 28 Şubat'ın devam ettirilmeye çalışıldığının ispatı olarak görüyor.

TSK, hükümetin konuyu deşmeyeceğini sandı

Alper Görmüş (Gazeteci): 'İnternet andıcı'yla ilgili kerpetenle sökülürcesine aşama aşama elde edilen bilgiler, her şeyden önce "askeri vesayet" araçlarının yürürlüğe sokulmasının "dün" ne kadar kolay olduğunu gösterdi. Başbakanlığın konuyu hassasiyetle izlemesi ve andıçla ilgili cevazın bu hükümet döneminde verilmemiş olduğunun ortaya çıkması işlerin eskisi kadar kolay olmadığını ortaya koydu. Askerler, tarih içermeyen o ilk açıklamayı eski ve köklü alışkanlıklarıyla hükümetin konuyu deşmeyeceği varsayımına dayandırmışlardı. İznin Başbakanlık'tan alındığı bilgisi andıça sivil bir meşruiyet kazandıracak ve tartışmanın harareti azalacaktı. Askerler, bazı şeylerin tamamen değiştiğini bir türlü kabul edemiyor.

Anlaşıldığına göre andıçın dayandırıldığı Başbakanlık direktifi 2000 yılında "takip ve izleme" çerçevesinde verilmiş. Bu direktifin, nitelik olarak "bir yerlere silah konacak ve o silahlar yakalattırılacak" kışkırtmasından farklı bir yanı olmayan "kışkırtıcı internet siteleri"nin kurulmasını içermediği açık. Anlıyoruz ki, zamanında, Başbakanlık kendi direktifinin nasıl uygulandığı konusunu hiç merak etmemiş ya da merak edip gerçeği öğrenmiş de sesini çıkarmamış.

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış
  ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÖNE ÇIKANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İlke Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0532 261 34 89