• BIST 11139.34
 • Altın 2616.886
 • Dolar 33.06
 • Euro 36.0091
 • İstanbul 30 °C
 • Diyarbakır 33 °C
 • Ankara 29 °C
 • İzmir 33 °C
 • Berlin 24 °C

Yeni KPSS ne zaman yapılacak?

Yeni KPSS ne zaman yapılacak?
Kamu kurum ve kuruluşlarının personel ihtiyacı göz önünde bulundurularak, KPSS'nin yapılacağı tarihler belirlenecek.

Kamu kurum ve kuruluşlarının personel ihtiyacı göz önünde bulundurularak, Kamu Personeli Seçme Sınavı'nın (KPSS) yapılacağı tarihler, Devlet Personel Başkanlığı ve ÖSYM tarafından birlikte belirlenecek.

Devlet Personel Başkanlığının (DPB) devlet memurluğuna alınmayla ilgili Kamu Personeli Genel Tebliği, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı.

Tebliğde, kamu kurum ve kuruluşlarında, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa tabi memur statüsünde çalışmak isteyen vatandaşlarla ilgili koşullara yer verildi.

Buna göre, kamu kurum ve kuruluşlarının personel ihtiyacı göz önünde bulundurularak KPSS'nin yapılacağı tarihler, DPB ve ÖSYM tarafından birlikte belirlenecek.

ÖZÜRLÜLERİN DEVLET MEMURLUĞUNA ALINMALARI

Özürlülerin devlet memurluğuna alınabilmeleri için kamu kurum ve kuruluşlarınca, özürlü açığı bulunduğu sürece, her yılın Nisan-Mayıs, Temmuz-Ağustos, Ekim-Kasım dönemlerinden bir veya bir kaçında sınav yapılmak suretiyle, özürlülere tahsis edilen boş kadrolar, ilgili mevzuata göre doldurulacak.

Özürlüler için dönemler itibarıyla yapılacak sınavlar, Devlet Personel Başkanlığınca duyurulacak.

KORUNMAYA MUHTAÇ ÇOCUKLARIN DEVLET MEMURLUĞUNA ALINMALARI

Kamu kurum ve kuruluşları, reşit olana kadar Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Genel Müdürlüğü tarafından bakılan ve korunan çocuklar için, her yılbaşında, hangi statüde olursa olsun, serbest kadro mevcutlarının binde biri nispetindeki kısmını ayırarak bu çocuklardan, yapılacak giriş sınavlarında başarılı olanlar arasından atama yapacak.

Bu maddeden yararlanmak isteyenler, 18 yaşını tamamladıkları tarihten itibaren, kamu kurum ve kuruluşlarına, Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Genel Müdürlüğü vasıtasıyla başvuracak.

Kamu kurum ve kuruluşları her yıl, hangi statüde olursa olsun serbest kadro sayılarıyla bunun binde biri oranında alacakları korunmaya muhtaç çocuk sayısını, adaylarda aranan nitelikleri, sınav tarihini ve yerini kuruma bildirmek ve bu kadrolara, kurumca bildirilen korunmaya muhtaç çocuklar arasında yapılacak giriş sınavlarında başarılı olanlar arasından atama yapacak.

Reşit olana kadar Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu tarafından bakılan ve korunanlardan, kamu kurum ve kuruluşlarında istihdam edilmek isteyenler, Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumuna başvuracak.

Genel, katma ve özel bütçeli kurum ve kuruluşlarla mahalli idareler ve sermayesinin yarısından fazlası kamuya ait olan her nevi teşebbüs veya bağlı ortaklıklar, Devlet Memurları Kanununa tabi memur kadroları ile sözleşmeli personel ve sürekli işçi kadrolarının yüzde 1'ini, şehit olan veya çalışamayacak derecede malul olan kamu görevlileri, er-erbaş, geçici köy korucuları ve gönüllü köy korucularının varsa eşlerinin, yoksa çocuklarından birisinin, çocukları da yoksa kardeşlerinden birisinin veya malul olup da çalışabilir durumda olanların, istihdamı için ayıracak.

İçişleri Bakanlığı, söz konusu kapsama giren kişileri tespit etmek, bunlardan bir işe girmek için istekli olanların nitelikleri ile iş gereklerini gözönüne almak suretiyle, işe alınmaları veya atamalarının yapılması için durumlarına uygun kadrosu mevcut olan kamu kurum ve kuruluşlarına bildirecek. Bu kişilerin işe alınmaları veya atanmaları sırasında açıktan atama izni alınması gerekmeyecek.

Şehit yakınları ile çalışabilir durumda olan malullerin istihdamında takip edilecek usul ve esaslar; Maliye, Milli Savunma, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlıkları ile Devlet Personel Başkanlığı ve Türkiye İş Kurumunun görüşleri alınmak suretiyle, İçişleri Bakanlığınca üç ay içerisinde çıkarılacak bir yönetmelikle belirlenecek.

Başvurularda, şehidin eşi, eşinin olmaması veya talepte bulunmaması halinde, çocuklarından biri; çocukları da yoksa veya yaşları itibariyle çalışamayacak durumda iseler kanuni vasilerinin onlar adına iş hakkından feragat etmesi üzerine şehit kardeşlerinden biri, çalışabilir durumdaki malulün kendisi; çalışamayacak durumdaki Malulün eş, çocuk veya kardeşlerinden birinin talebi esas alınacak.

Herhangi bir kamu kurum veya kuruluşunda memur, sözleşmeli personel veya sürekli işçi kadrolarında çalışan hak sahiplerinin iş talepleri kabul edilmeyecek.

Belirtilen şartları taşıyanlardan, kamu kurum ve kuruluşlarında memur olarak istihdam edilmek isteyenler, ikamet ettikleri veya şehitlik ya da Malullük olayının meydana geldiği yerin Valilik veya Kaymakamlığına başvuracak.

MEMURLUKTAN ÇEKİLENLERİN YENİDEN MEMURLUĞA ALINMALARI

Daha önce memur olarak çalışmış olup da iki defadan fazla olmamak üzere kendi istekleriyle memuriyetten çekilenlerden yeniden memurluğa dönmek isteyenler, bekleme sürelerini doldurmuş olmaları halinde, atanmak istedikleri kamu kurum ve kuruluşlarına başvuracak.

En az iki yıl çalışmış olup da görevlerinden kendi istekleriyle çekilmiş bulunan veya görev süreleri sona eren subay, astsubay, sözleşmeli subay, sözleşmeli astsubaylar, uzman jandarmalar, hakim, savcı, profesör, doçent ve yardımcı doçentlerin, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa tabi memur olarak istihdamları; durumlarına uygun boş kadro bulunması ve hizmetlerine ihtiyaç duyulması halinde, başvuracakları kamu kurum ve kuruluşlarca belirlenecek.

UZMAN ERBAŞLARIN DEVLET MEMURLUĞUNA ALINMALARI

Uzman erbaşlar; 2 yıldan az, 5 yıldan fazla olmamak şartıyla sözleşme yaparak göreve başlayacak ve Emekli Sandığı ile ilgilendirilecek. Bunlardan; istihdam edildikleri kadronun görev özelliklerine göre sınıf ve branşları ile ilgili sağlık nitelikleri uygun olanların müteakip sözleşmeleri, 1 yıldan az, 5 yıldan fazla olmamak şartıyla azami 45 yaşına girdikleri yıla kadar uzatılabilecek.

Bu yaş sınırının 5 yıl fazlası uzman erbaşların askerlik çağı sonu olacak. Barışta ve seferde bu süreye kadar yedeğe ayrılmış uzman erbaşlar yaşı en genç olanlardan başlamak üzere hizmete çağrılabilecek.

Uzman erbaş olarak en az iki yıl süreyle çalışmış olmak şartıyla, sağlık niteliklerini kaybetmeleri veya 45 yaşına girmiş olmaları sebebiyle görev süreleri sona erenler ile kendi istekleriyle sözleşmelerini feshetmiş olanlardan, kamu kurum ve kuruluşlarında devlet memuru olarak istihdam edilmek isteyenler, atanmak istedikleri kamu kurum ve kuruluşlarına başvuracak.

Öğretim görevlileri, okutmanlar ve öğretim yardımcıları, uzmanlar, çeviriciler ile eğitim-öğretim planlamacılarından, kendi istekleri ile görevlerinden çekilmiş olanlar ile görev süreleri sona erenler, en az iki yıl süreyle görev yapmış olmaları şartıyla, kamu kurum ve kuruluşlarında boş bulunan durumlarına uygun memur kadrolarına açıktan atanmalarına, başvuracakları kamu kurum ve kuruluşlar karar verecek.

Herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan emeklilik veya yaşlılık aylığı alanların kamu kurum ve kuruluşlarında istihdamlarına ilişkin düzenlemeler de getirildi.

Memur kadrolarına ataması yapılacak olanlar, kanunda belirtilen genel ve özel şartları taşıyacak.

Devlet memurluğuna atanmak isteyen kişilerin, herhangi bir kamu kurum veya kuruluşuna ait memur kadrolarına açıktan atama izni alınmasını veya atanmalarını talep etmek amacıyla doğrudan Devlet Personel Başkanlığına yazılı veya sözlü başvuruda bulunmaları hiçbir hak ve sonuç doğurmayacak, bu yöndeki başvurular dikkate alınmayacak.

Tebliğ ile 6 Haziran 2000 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan '3269 sayılı Uzman Erbaş Kanununa Tabi Olarak İstihdam Edilen Uzman Erbaşların Diğer Kamu Kurum ve Kuruluşlarına Atanmalarına İlişkin Tebliğ' ile 5 Haziran 2004 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan 'Devlet Memurluğuna Alınma Hakkında Tebliğ' yürürlükten kaldırıldı.

Bu arada, Devlet Personel Başkanlığı yetkilileri, yeni düzenlemeyle sağlık nedeniyle uzman çavuşluktan ayrılanların memuriyete geçişlerinin kolaylaştırıldığını belirttiler. Yetkililer, bu şekilde ortaya çıkan mağduriyetlerin de giderilmesinin amaçlandığını kaydettiler.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış
  ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÖNE ÇIKANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İlke Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0532 261 34 89