• BIST 11134.08
 • Altın 2635.976
 • Dolar 33.0928
 • Euro 36.2337
 • İstanbul 31 °C
 • Diyarbakır 34 °C
 • Ankara 23 °C
 • İzmir 35 °C
 • Berlin 21 °C

Vatandaşlara uyarı: 420 belge işlemden kalktı!

Vatandaşlara uyarı: 420 belge işlemden kalktı!
Vatandaştan sıkça istenen sabıka kaydı gibi 420 belge işlemden kaldırıldı, bazı yetkiler valiliklere devredildi. Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek'in açıklaması...

Bakanlar Kurulu toplantısından sonra açıklamalar yapan Hükümet Sözcüsü ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, toplantıda bürokrasinin azaltılması ve işlemlerin basitleştirilmesinin ele alındığını söyledi.

Çiçek, şöyle konuştu:

''Vatandaşlarımızın her zaman şikayeti, özellikle iş kesiminin şikayeti... Bir kısım hizmetlerin yapılmasında ya da devletten bir kısım hizmetlerin alınmasında karşılaştıkları, kırtasiyecilik, bürokrasi hakikaten her zaman değerlendirme konusu olmuştur, şikayet konusu olmuştur. Hatta bunlar bir kısım komedilere bile mevzu teşkil edecek boyutlarda olmuştur, geçmişti.''

BAZI BELGELERDE NOTER TASDİKİ DE KALKTI

Yönetmeliğin Bakanlar Kurulu'nda imzalandığını belirten Çiçek, şunları söyledi:

''Bürokrasinin azaltılması ve işlemlerin basitleştirilmesi başlığı altında 170 yönetmelikte değişiklik yapılarak yayıma hazır hale getirilmiştir. O 170 yönetmelik aslında vatandaşın güncel hayatta sıkça yaptığı işlemlerle ilgilidir. 72 hizmette yetki devri yapılmaktadır. Yani bir o makamdan, bir bu makamdan, birden fazla makamdan işlemin tekemmülü için izin almak, onay almak yerine bunu basitleştirmek ve yetki devri suretiyle bu işi daha basit hale getirmeye çalışıyoruz.

46 yetki merkezden taşraya devredilmektedir. Örnek vermek gerekirse, mesire yerlerinin belirlenmesiyle ilgili bir işlem. Bunu Orman Genel Müdürlüğü yapıyordu, ta Ankara'ya kadar bu işlemler geliyordu, şimdi bölge müdürlükleri bu kararı verebilecektir. Doğal su tesisi ve işletme izni almak için Bakanlığa kadar geliyordu, bu işlemler. Valilikte bu iş bitirilecektir.

26 yetki valilik ve bölge müdürlüğünden alt kademelere devredilmektedir. Koruyucu ailenin seçimi, burada valiye kadar işlem geliyordu, şimdi sosyal hizmet il müdürlüğü bu kararı verebilecektir. Bakıma muhtaç özürlülere yönelik özel bakım merkezleri açılış izni verilmesi valinin onayına kadar geliyordu, şimdi bu doğrudan doğruya ilgili müdürlük bünyesinde karara bağlanacaktır.''

Vatandaşlardan bir kısım yerlere müracaatlarda bir kağıdın tüm sayfasını dolduracak kadar sabıka kaydından, nüfus cüzdanı suretine kadar bazı belgelerin istendiğini hatırlatan Çiçek, ''Bu yapılan düzenlemeyle 420 değişik belge işlemden kaldırılmaktadır. Mesela, huzur evlerine kabul edilecek yaşlıların düzenlemesi gereken nüfus cüzdanı örneği, ikametgah belgesi, gelir durumunu gösterir belge gibi belgeler tamamen kaldırılıyor. Sadece kimlik numarası istenecek, geri kalan işlemleri idare kendisi tamamlayacaktır. Dolayısıyla başvurulan kurum kendisi tamamlamış olacak. Özellikle yaşlılarımız bakımından, acil işlemler bakımından zaman kaybına sebebiyet veren bir çok işlem de ortadan kaldırılıyor'' diye konuştu.

Birçok yere müracaatta mutlak suretle noter onayının istendiğine dikkati çeken Çiçek, 215 hizmette noter onayının kaldırıldığını bildirdi.

Sabıka kayıtlarının kurumlarca incelendiğini de hatırlatan Çiçek, şöyle devam etti:

''Bunun devlet açısından ne anlama geldiğini ifade için şunu söyleyeyim, vatandaştan yılda 15 milyon adet sabıka kaydı isteniyor. Dolayısıyla bu kadar çok vatandaş sabıka kaydı için adli sicil bürolarının veya savcılıkların önünde kuyruk oluyor, zaman kaybediyor. Halbuki bunlar artık internet üzerinden kolaylıkla alınabilecek, sadece kimlik numarasıyla bu işleri çözme imkanına kavuşulabilecektir.

Dolayısıyla bugün üzerinde durduğumuz, gerçekten bürokrasinin azaltılması, işlemlerin basitleştirilmesi, vatandaşın bu alanlarda daha iyi, daha zahmetsiz hizmet almasına imkan veren bir düzenlemeyi bu vesileyle karara bağlamış oluyoruz.''

Buna göre, onay aramayacak kurumlar ve bakanlıklar şunlar:

"Başbakanlık Merkez Teşkilatı, Denizcilik Müsteşarlığı, Dış Ticaret Müsteşarlığı, DPT, TOKİ, Hazine Müsteşarlığı, Türkiye İstatistik Kurumu Başkanlığı, Türkiye Bilimler Akademisi Başkanlığı, Sanayi ve Ticaret, Maliye, Milli Eğitim, Bayındırılık ve İskan, Sağlık, Ulaştırma, Tarım ve Köyişleri, Çalışma ve Sosyal Güvenlik ve Enerji ve Tabii Kaynaklar bakanlıkları"

Bu çerçevede, gemi adımlığı başvuru işlemleri bölge müdürlüklerinden alınarak, liman başkanlıklarına verilecek. Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Genel Müdürlüğü işlemlerine ilişkin valiliklerde bulunan bazı yetkiler, il müdürlüklerine devredilecek. Bunlar arasında, Gönüllü Aile Hizmeti, Koruyucu Ailenin Seçimi, Kuruluşa Yaşlı Kabulü işlemleri de bulunuyor.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış
  ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÖNE ÇIKANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İlke Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0532 261 34 89