• BIST 115.748
 • Altın 391,231
 • Dolar 6,8651
 • Euro 7,7192
 • İstanbul 26 °C
 • Diyarbakır 31 °C
 • Ankara 20 °C
 • İzmir 27 °C
 • Berlin 16 °C

Türkiye'de Koronavirüs vaka sayısı 5'e yükseldi

Türkiye'de Koronavirüs vaka sayısı 5'e yükseldi
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye'de tespit edilen yeni Koronavirüs (Kovid-19) vaka sayısının 5'e yükseldiğini, hastalardan 2'sinin solunum sıkıntısı yaşadığını söyledi.

Yeni tespit edilen 3 vakanın ilk vakayla bağlantılı olduğunu belirten Koca, "Vatandaşımızın hastalık bulgusu olduğunda kolayca arayabileceği ALO 184 hattını danışma hattı devreye girecek" dedi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan ise, virüse karşı seyahatlerin durdurulduğu 5 ülkeye 9 yeni ülkenin eklendiğini duyururken "Almanya, Fransa, İspanya, Norveç, Danimarka, Belçika, Avusturya, İsveç ve Hollanda'ya yapılan seferler yarın sabah saat 08.00'den itibaren 17 Nisan tarihine kadar durdurulacaktır" dedi. 

Koca'nın açıklamalarından satır başları şöyle:

"Bilim Kurulumuzda bu alanda alınacak tedbirleri masaya yatırdık. Sabah erken saatlerde kamuoyuyla ikinci vakayı paylaştık. Bu son derece üzücü olmakla birlikte ihtimal dahilindeydi. Yeni vaka bu çemberin içinde yer almaktadır. Tüm değişkenlerin, olası tüm temasların tespiti kuşkusuz mümkün değil. İki vakanın belirli bir sınır içerisinde olduğunu biliyoruz.

"Mücadelemizin üstünlüğü var. Mevcut tabloda yayılımın olası sınırlarını buluyoruz. 10 Mart itibarıyla olayın Türkiye'deki seyri eldeki veriler baz alınırsa diğer ülkelere göre avantajdır. Sağduyulu olmalıyız, tedirgin olmamalıyız. Bulaşıcı hastalıkla duygular değil ancak akıl mücadele edebilir. Dünya Sağlık Örgütü benzer bir tabloyu yaklaşık 20 yıl önce ilan etmişti. Tedbirler, bilimsel sağduyu, bilinç pek çok sorunun üstesinden geldi. Dün Cumhurbaşkanımızın başkanlığında 5 saat süren toplantı yaptık. Bu kapsamı geniş tutulmuş toplantıydı. Katılımcı sayısı 40'ın üstündeydi. Kamuoyuna yansıyan tedbirler dışında ileriye dönük pek çok tedbir konuşuldu. Devletimizin bu ciddiyeti sürecin şu kadar ki yönetiminden farklı bir durum, olağanüstü hal değildir.

"Hastanelerimize ziyaretçi kısıtlaması getiriyoruz. Mesai saatleri içinde müsaade edilmeyecek. Mesai saatleri dışında sadece 1 saat izin verilecek. Raporları dolan hastamız hastaneye başvurmadan doğrudan ilacını alabilecek. Aile Bakanlığımızla ilgili konu görüşüldü. Kamu çalışanlarından kronik hastalığı olanlar kolaylıkla izne ayrılabilecek. Bu anlamda bir genelge de yayınlanmış oldu.

"Mart ve Nisan aylarında düzenlenecek olan ulusal ve uluslararası, bilimsel açık ya da kapalı toplantıları geçici bir süreyle ertelemiş bulunuyoruz.

"Hastamızın herhangi bir hastalıkta kolay arayabileceği ALO 184 Sabim Danışma Hattını Sabim Korona Danışma Hattı şeklinde kurmaya başladık. Hocalarımız algoritmayı geliştirmiş oldular. Bu süreçte özellikle arandığında hasta için ateşi varlığında, ateşi olup olmadığı, yaş durumu, öksürük bulgusunun olup olmadığı, nefes darlığı gibi şikayetlerle geliştirilen bir algoritma var. Vatandaşımız herhangi bir tereddüt anında 'acaba Koronavirüs enfeksiyonu taşıyor muyum' diye kaygılandığı dönemde hemen sağlık kuruluşlarına başvurmamalı, bu dönemde başvurunun enfeksiyonu yayılma olasılığını bilelim, bu dönemde bu hattı arayıp, yapması gerekenin ne olduğunu o an için evde kalarak, kendini  izole etmesini, maske takıp takmaması gerektiğini bu danışma hattından özellikle hekim arkadaşlarımızın sorumluluğunda takip ettiği birinci elden yönlendirmeyi yapan danışma hattı önümüzdeki bir iki gün, muhtemelen en geç Pazar günü devreye girmiş olur.

"İlk orta ve liselerin 1 hafta tatil edilmesine karar verildiğini biliyorsunuz. Üniversitelerimiz 16 Mart'tan itibaren 3 haftalık tatil. Başta futbol olmak üzere futbol müsabakaları da seyircisiz oynanacak.

"Kamu görevlilerin zorunlu olmadıkça yurtdışı ziyaretlerinin olmaması gereken genelge yayınlanmış oldu. Yaklaşık yarım saat önce yurt dışından dönen 14 kuralımız olduğunu biliyorsunuz. Bu çerçevede hızla çözüm geliştirmek anlamında sağlık kuruluşlarımızdan 14 günlük rapor alacaklarını ifade etmiştik. Bugün artık yurtdışından gelenlerin 14 gün idari izin sayılması gerektiği hakkında Cumhurbaşkanlığından karar çıktı.

"Vatandaşımızın vaka sayılarının dünyada tırmanışa geçtiği, yurt dışına kesinlikle çıkmamalarını istiyoruz. Bu dönemde vatandaşımızın herhangi bir ülke demiyoruz, artık dünyanın bütün ülkelerinde görüldüğünü biliyoruz, yurt dışına mümkün mertebe çıkılmaması hassasiyetle gerektiğini ifade ediyoruz. Yurt dışında olanların dönmek için ısrarcı olmalarını yanlış buluyoruz. Kendilerini bulundukları yerde korunma altına almalarını öneriyoruz. Bu dönemi kendilerini izole ederek geçirmelerini öneriyoruz. Bunun ülkemize gelmekten daha sağlıklı olduğuna inanıyoruz, bunun için kapıları ve sınırları zorlamamaları gerektiğini ifade ediyoruz. Geldiklerinde de 14 gün gözetim altında olacaklarını biliyor olduklarını ifade ediyorum.

"Almanya'da son 24 saatte 822, İtalya'da 2651, İspanya'da 825 kişi, Norveç'te 85, Avusturya'da 179 olmak üzere giderek hızla artan bir salgını görüyoruz. Bu sebepten özellikle İtalya, İran, Güney Kore, Irak ve Çin şeklindeydi. Şimdi 9 ülkeye daha bu yasak dünkü toplantıda karar verildi. Hangi ülkelerin olması gerektiği bugün şekillenen yasağı söylemek istiyorum. Önümüzdeki günlerde dünyadaki ve Avrupa'daki seyri görerek alabileceğimiz kararları zaten gündeme taşımış oluruz.

"Ayrıca dünya bizim aldığımız, tamamını da saymadığım bu tedbirleri çok çok bekleyerek alıyor. Fransa, Almanya vaka sayıları artınca okulları tatil etti. Biz virüsün önünü kesecek tedbirler aldık. Kıtadan kıtaya kontrolü ele alan virüsün önünü keseceğimize inanıyoruz.

"Aynı aile içinde 3 yeni tanı daha koyduk"

"İlk iki vakamızın belli bir odağa bağlı olduğunu söylemiştim. Size bu saatte aynı aile içinde 3 yeni tanı daha koyduğumuzu söylemek zorundayım.

"Pandemiden korunabilmek için insanı zorunlu bir yaşam tarzıyla sınırlar, bizim de toplumdan beklentimiz budur. Sağlığımız için bazı özgürlüklerden bir süreliğine vazgeçeceğiz.

"ABD 54 ülkeye seyahat kısıtlaması koyarken Türkiye'ye karşı bir kaygı taşımadığını gösterdi. Bu süreçte eskisi kadar konuksever olmayabiliriz. Kapımız dünyadan her gelene açık değil, Türkiye ise tüm dünyaya güven telkin eden ülkelerden biri.

"Üstesinden geleceğimiz ilk şey virüsün yayılımını engellemektir. Şu 4 konuda halkımız devlete güven duymalı. 1- Tedbirlerin sağlamlığı, 2- Şüpheli durumlarla mücadele, 3- Tam izolasyon, 4- Şeffaflık.

"Özellikle 4-5 haftanın önemli olduğunu, tedbirlere sarılmamız gerektiğini ifade etmek istiyorum, tablonun değişeceğine inanıyorum. Mevcut belirtiler bu enfeksiyonun yaygın temasla yayıldığını gösteriyor. Tedbirleri ne kadar sıkı tutarsak, tehdit o kadar zayıflar. Koronavirüs alacağımız tedbirlerden daha güçlü değildir. Vatandaşlarımızın tedbirlere hassasiyetle uymasını rica ediyorum.

"Her hastadan numune alma yöntemi tercih edilmiyor. Numune sayıları arttıkça biz ülkenin her ilinde bu tetkikleri yapabiliriz, o anlamda bir sorunumuz yok. Dinamik bir süreçteyiz, her gün her saat kendimizi bu süreçte uyarlamaya çalışıyoruz. Gerekirse 81 ilimizde de bu uygulama başlayabilir, olan talep ve ihtiyaca göre şekilleniyoruz. Korona danışma hattı önümüzdeki günlerde muhtemelen yarın devreye girebilir. Burada özellikle vatandaşımızın gereksiz sağlık kuruluşlarına müracaatlarını önlemek, gerekli önlemleri aldırmak için geliştirildi. Bu danışma hizmetini verebilecek olan daha çok sağlık personelinin olmasını, sorumlu olarak hekim arkadaşlarımızın sorumlu olmasını, daha üstte de bilim kurulunun geliştirdiği algoritmayı geliştirmek üzere kuruldan arkadaşlarımızın olduğu bir şey tasarladık. Şikayeti olan hastanın gerektiğinde en başından izole edilmesini önermeye kadar yönlendirici, rahatlatıcı ve ne yapması gerektiğini bilebilir olduğu bir sistemden bahsediyorum. Hastanelerle ilgili sağlık kuruluşlarına gelen bu hastalarımızın nereye gerektiğinde yönlendirileceği biliniyor.

"Aynı temas zinciri içinde yaygın bir tarama yapıyoruz. Şu an için 5 kişi olduğunu söyledim. Bulundukları şehri açıklayabilir ama burada önemli olanın şu olduğunu düşünüyorum. Bu hastaların izole olup olmadıkları, tedavilerinin yapılıp yapılmadığı, bununla ilgili herhangi bir tereddütün olmaması gerektiğini söylüyorum. Bugün X şehir, yarın başka şehir olabilir. Her gün bu şehirde de görüldü gibi bir yaklaşımın doğru olmadığı kanaatindeyiz. Bunun da sizin için faydalı bir bilgi olmadığını düşünüyoruz.

"Temas taramasını yaptıkça sonuçları oldukça açıklıyoruz. Her zaman vakaları basın toplantısında açıklamak gerekmediği kanaatindeyim. Bizim için 3-4 haftanın çok önemli olduğu, vatandaşımızın mümkün mertebe kalabalığa çıkmamasının son derece önemli olduğunu, zorunlu olmadıkça dışarı çıkmamalarını özellikle önemsiyoruz. Olabildiğince insanla teması önleyen, minimalize eden ama yaşamı da sürdüren, panik havası oluşturmayan tedbirler paketi içinde hareket etmemizin önemli olduğunu söylemek istiyorum.

"Biz temas edilen yerlerle ilgili bir çalışma içindeyiz. Bir şehirde vaka görüldü, şehri karantinaya alalım, böyle bir uygulama yok.

"Tedavi seçenekleriyle bu virüse karşı somut bir tedavi şekli yok, antibiyotiğin zaten bir etkisi yok. Belli bir yaşın üzerinde olna ve hasta olan, bulgulara göre tedavisini bilim kurulu geliştirdi. Hastaların genel durumları için şu dönemde özellikle iki vakamız için solunum sıkıntıları olduğunu söylemek istiyorum.

"Bu virüs yeni tanınıyor, tedavi şeklinde bilgi birikimi sağlayan ağırlıkla Çin örneği oldu. Hangi uygulamaların sonuç getirdiğini bilim kurulu takip ediliyor. Hangi hastaya neyin uygulanıp uygulanmayacağı için algoritma geliştirildi, uygulanıyor.

"Bilim kurulunun önerileri ve bizim uyarılarımızı dikkate almaları gerektiğini, yurt dışında gelenlerle temas edilmemesi, yaşlılarımızın evden çıkmaması konusunda hassasiyet göstermesi, en ufak biz hastalık belirtisi olduğunda hattımızı arayarak danışmanlık hizmetini almaları, tedirgin olmaları gereken bir şey olmadığı, biraz daha kendimizi izole ederek götürmemiz gerektiği kanaatindeyim.

"Umreden dönüşlerle ilgili buradan uçakların boş gittiği ve umrecileri getirdiği bir durumda sağlık personeli, hekim ve hemşire arkadaşlardan oluşan grup giderek umrecileri getiren uçakla birlikte, yine orada kontroller yapılarak, herhangi bir hastalık bulgusu olanın uçakta nereye oturtulması gerektiğine kadar bir yaklaşımla özel bir uygulama yaptık. Bunu dünyanın hiçbir ülkesi benzer şekilde yapmadı. Hastalık bulgusu olan umrecimizin sayısı çok az, 40 bine yakın kişi geldi. Bu önümüzdeki günlerde çıkmayacağı anlamına gelmez, 14 günlük bir sürecin olduğunu biliyoruz, 14 gün evden çıkmamalarını söyledik. Bu çerçevede herhangi bir hastalık durumunda da yapılması gerekenleri devreye sokmak noktasında bir çaba içerisindeyiz.

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül'ün açıkalamaları şöyle:

"Olayın başından itibaren tüm tedbirler alınmıştır, alınmaya devam etmektedir. Nisan sonuna kadar toplantıların ertelenmesi konusunda kararlarımızı almıştık.

"Ceza infaz kurumlarında bugün bilim kurulunun aldığı tavsiye kararlarını paylaşmak istiyorum. Özellikle bugün itibariyle hastalık belirtisi olanların ceza infaz kurumuna alınması hususunda kararımız söz konusu. İlk kabul raporunda solunum yolu enfeksiyonu olmadığı gösterilen kişiler belirli bir alana alınacaktır. 14. günün sonunda diğer sınırlı alanlara aktarılması sağlanacak.

"Açık ve kapalı tüm cezaevlerinde görüşler 2 hafta ertelendi. 2 hafta sonrasında bilim kurulunun tavsiyesi doğrultusunda yeni bir karar verilecektir.

"Yabancı uyruklu yurt dışından gelenlerin yapmak istediği ziyareteler süresiz ertelenmiştir. Açık cezaevinde kalanların izin hakları ertelenmiştir. İzin hafları 2 hafta sonra verilecektir. Cezaevlerindeki ve çocuk eğitim evlerinde aile görüş odaları da 2 hafta süreyle ertelenmiştir. Aynı koğuş içerisindeki hükümlülerin sosyal aktivite ve atölye faaliyetleri devam edecek ancak koğuşların birleşmesiyle yapılan aktiviteler iptal edilmiştir.

"İki hafta süreyle -güvenlik ve hastalık durumları dışında- nakiller ertelenmiştir. Duruşma ve tüm diğer adli işlemler konusunda ivedi özelliği bulunmayan durumlarda ertelenmesi yargı mensuplarının takdirine bırakılmıştır. Adliye hizmetlerinin belli bir süre ertelenmesi burada bir önlem olarak ortaya çıkmıştır.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan'ın açıklamaları şöyle:

"Yüksek Hızlı Trenler ve konvansiyonel trenler, Marmaray hattı gibi toplu taşıma araçlarında gerekli dezenfekte işlemleri yapılmakta. sıkça temas edilen yerler dezenfekte edilmektedir. Aynı şekilde otobüs firmaları ve duraklarında da işletmelere her türlü tedbirleri almaları için talimatlandırdık.

"Ankara-İstanbul, İstanbul-Ankara YHT hatlarımızda 13-14-15 Mart tarihlerinde ilave seferler koyduk. Ana hat ve bölgesel trenlerde ilave vagonlar koyuyoruz. Böylece 14 bin 500 ilave yolcu kapasitesi oluşturduk.

"Koronavirüs nedeniyle 3 Şubat tarihinden itibaren Çin, 23 Şubat'tan itibaren İran, 29 Şubat'tan itibaren İtalya, Irak ve Güney Kore ile yapılan uçuşlara yasaklama getirmiştik.

"Şimdi de Almanya, Fransa, İspanya, Norveç, Danimarka, Belçika, Avusturya, İsveç ve Hollanda'ya yapılan seferler yarın sabah saat 08.00'den itibaren 17 Nisan tarihine kadar durdurulacaktır. Bu tarih Sağlık Bakanlığı'nın kararıyla ileri veya geri alınabilir.

"Sahil sıhhiye tarafından verilen geminin ülkeye girişine sorun olmadığına dair gösterilen belge düzenlenmeden hiçbir temasa müsaade edilmemektedir. Liman Başkanlığı'mızda çalışan personelimize tedbirler konusunda bilgi verilmiştir.

"Almanya, Fransa, İspanya, Norveç, Danimarka, Belçika, Avusturya, İsveç, Hollanda, Tayland, Güney Kore, Hong Kong ve Singapur limanlarına uğrak yapması ya da bu ülke vatandaşlarının gemiye katılımının tespit edilmesi halinde Türkiye işlemleri yürütmektedir.

"23 Şubat'ta ülkemiz ve İran arasındaki tüm kara ve demiryolu geçişleri durdurulmuştu. Ticaretin aksamaması için İran üzerinden yapılan karayolu taşımasını Gürcistan'a kaydırdık. Gürcistan üzerinden nakliyelerin yapılmasına devam edilmesini sağlıyoruz.

"Demiryolu taşımacılığında ise 23 Şubat'ta yük ve yolcu taşımacılığını İran'la kapattık. Bu yolun faaliyete geçmesine kadar İran'a geçecek yüklerin Bakü-Tiflis hattına kayma ihtimaline karşılık TCDD AŞ.'nin gerekli çalışmaları yaparak ek seferler koymasını sağladık. Herkesin sakin, soğukkanlı, panik havasına girilmeden ama bir o kadar da tedbirleri uygulamasının son derece önemli olduğunu belirtmek isterim."

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış
  ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÖNE ÇIKANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İlke Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0532 261 34 89