• BIST 93.003
 • Altın 188,945
 • Dolar 4,8206
 • Euro 5,5954
 • İstanbul 23 °C
 • Diyarbakır 26 °C
 • Ankara 17 °C
 • İzmir 25 °C
 • Berlin 14 °C

Irak'la 48 anlaşma yapıldı

Irak'la 48 anlaşma yapıldı
Türkiye ile Irak arasında, başta savunma, ticaret ve sağlık olmak üzere toplam 48 anlaşma ya da mutabakat metni imzalandı.

Türkiye ile Irak arasında, başta savunma, ticaret ve sağlık olmak üzere toplam 48 anlaşma ya da mutabakat metni imzalandı.

Türkiye ile Irak arasında 48 mutabakat muhtırası imzalandı. İki başbakan anlaşmaların imzasından sonra basının karşısına çıktı.

Başbakanlık Konutu'nda gerçekleştirilen toplantı sonunda Erdoğan ve Maliki bir basın toplantısı düzenlerken, ilgili bakanlar da Irak ve Türkiye arasında anlaşmaya varılan çok sayıda mutabakat zaptına imza attı.

Bağdat'ta ''Yeşil Hat'' olarak adlandırılan bölgedeki Başbakanlık Sarayı'ndaki görüşme basına kapalı gerçekleşti. Erdoğan ve beraberindeki dokuz bakan daha sonra iki ülke arasında tam 48 anlaşma imzaladılar.

Daha sonra habercilerin karşısına geçen Erdoğan, şunları söyledi:

"Irak terör örgütünün antreman sahasına döndü. Irak'tan gelip vatandaşlarımızı vuranlara gerekeni yaparız. Ortak tedbir alırsak hepimiz huzur buluruz. Irak ile 48 mutabakat imzaladık, eğitimden, sağlığa, tarımdan, demiryoluna birçok alanda anlaşma imzalandı. Geçen yıl ektiğimiz tohumlar filizlenmeye başladı. İnşallah bunun meyvelerini hep beraber yemeye başlayacağız. Şimdi ki ticaret hacmimiz 5 milyar dolar. Hedefimiz 20 milyar dolar. Gayemniz bu bölgeyi ekonomik havzaya dönüğştürmek."

Toplantının hemen ardından düzenlenen imza töreninde iki ülke arasında enerji, çevre, sağlık, su, sınır kapıları, Kerkük Petrol Boru Hattı'nın yenilenmesi, demiryolu ve kanal bağlantısı, tarım ve ormancılık alanlarında mutabakat zaptları imzalandı.

ANLAŞMALARIN NİTELİKLERİ

Edinilen bilgilere göre, imzalanan anlaşmalar ya da mutabakat muhtıraları ticaret, içişleri, bayındırlık ve iskan, sağlık, ulaştırma, su kaynakları ve çevre, enerji ve tarım konularında.

Toplantıda ayrıca Güvenlik İşbirliği Anlaşması da imzalandı. Terörle Mücadele Anlaşması konusunda ise müzakereler sürüyor.

Türkiye-Irak Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi Ortak Kabine Toplantısı'nın ardından, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Irak Başbakanı Nuri El Maliki'nin hazır bulunduğu toplantıda 48 mutabakat muhtırasına ilgili bakanlar tarafından imza konuldu.

İmzalanan mutabakat muhtıraları şunlar:

TİCARET

Irak ve Türkiye Arasında Düzenlenecek Fuarlara İlişkin Mutabakat Muhtırası, Serbest Ticaret Anlaşmasının Olası Etkilerinin İncelenmesi İçin Kurulacak Komisyona İlişkin Mutabakat Muhtırası, Ortak Yatırım Komisyonu Kurulmasına İlişkin Mutabakat Muhtırası, Serbest Bölgeler Alanında İşbirliğine İlişkin Mutabakat Muhtırası, Yeni Sınır Kapılarının Açılmasına İlişkin Mutabakat Muhtırası.

İÇİŞLERİ

Güvenlik İşbirliği Anlaşması, Polis Eğitimi Alanında İşbirliği Protokolü, İstihbarat Eğitimi Alanında İşbirliği Protokolü, Terörle Mücadele Anlaşması.

Müteahhitlik, Müşavirlik, Toplu Konut, Altyapı, Yol ve Köprü Projelerinin Gerçekleştirilmesine İlişkin Mutabakat Muhtırası, Teknik Eğitim Alanında İşbirliğinin Sağlanmasına İlişkin Mutabakat Zaptı, Standardizasyon ve İnşaat Malzemesi Üretimi Alanında İşbirliğine İlişkin Mutabakat Zaptı.

SAĞLIK

Sağlık Alanında İşbirliğine İlişkin Mutabakat Muhtırası, Ortak Sağlık Haftaları Düzenlenmesine Dair Çalışma Protokolü, Tıbbi Tecrübe Alışverişinin Düzenlenmesine Dair Çalışma Protokolü, Iraklı Sağlık Personelinin Türkiye'de ve Irak'ta Eğitimine Dair Çalışma Protokolü, Irak Ulusal Sağlık Sistemine Destek Sağlanması ve Sağlık Sisteminin Güçlendirilmesine Dair Çalışma Protokolü, Türkiye'de Hasta Tedavisi Sağlanmasına Dair Çalışma Protokolü, Kardeş Hastane Kurulmasına Dair Çalışma Protokolü, Bir Tıbbi Ekipman Bakım ve Kalibrasyon Merkezine Yardımcı Olmak Üzere Teknik Destek Sağlanmasına Dair Çalışma Protokolü, Hudut Sağlığına Teknik Destek Sağlanmasına Dair Çalışma Protokolü, Hastane Yönetimine Teknik Destek Sağlanmasına Dair Çalışma Protokolü, Türkiye ve Irak Arasında İlaç, Tıbbi Cihaz ve Malzeme Ticaretinin Teşvikine Dair Çalışma Protokolü.

ULAŞTIRMA

Gaziantep-Musul hattında taşıma yapan bir yük treninin Ekim ayı içinde sefere konulması ve bu sefere mahsus olmak üzere bir defalık vagonların geri dönüşü için tanınan 6 günlük sürenin 15 güne çıkarılması, akabinde bu hatta düzenli tren seferlerinin yapılması için iki ülke demir yolu idarelerinin gerekli çalışmaları yapması ve buna dair bir Mutabakat Zaptı,

İki ülke arasında yeni ve doğrudan demir yolu bağlantıları kurulabilmesi için gerekli etüt ve proje çalışmalarının müşterek olarak sürdürülmesi hususunda bir Mutabakat Zaptı,

Irak demir yollarının lokomotif, vagon ve yedek parça ihtiyaçlarının ilgili Türk kurumlarından alınması ve bu çerçevede; İlk olarak TUVASAŞ'tan 14 adet yolcu vagonunun satın alınması ve buna ilişkin sözleşme, Finansman ihtiyaçlarının giderilmesi halinde TÜLOMSAŞ'dan 30 adet lokomotif ve TUVASAŞ'dan 50 adet yolcu vagonu satın alınması için yapılan görüşmelerin sonuçlandırılması ve lokomotif satışlarına dair bir Mutabakat Zaptı,

Irak Demiryollarının mevcut lokomotifleri ile yolcu vagonlarının revizyon ve yenilenmeleri ile eğitim konularında iki ülke ilgili kurumları arasında iş birliği yapılmasına dair Mutabakat Zaptı, Araç muayene, denetim, sürücü lisansları, firma lisansları ve kara yolu mevzuatı gibi teknik konularda iki ülke arasındaki iş birliğinin geliştirilmesi hakkında bir Mutabakat Zaptı, Otobüs terminallerinin fizibilite çalışması, inşası ve işletilmesi konularında iş birliğine yönelik bir Mutabakat Zaptı, Yolcu ve yük taşımacılığı yapan Türk özel firmaları ile Irak Devlet Taşımacılık Şirketinin ortaklığı vasıtası ile Irak'ta faaliyet gösterilmesi konusunda bir Mutabakat Zaptı, Irak milli denizcilik şirketi ile Türk özel denizcilik şirketlerinin ortak taşımalar yapabilmesi, limanların temizlenmesi, batık gemilerin çıkarılması vb. konularda iş birliği imkanlarının gözden geçirilmesi ve diğer ortak denizcilik faaliyetlerinin düzenlenmesine ilişkin bir Mutabakat Zaptı, Denizcilik Alanına İşbirliğine İlişkin Mutabakat Muhtırası,İki Ülke Arasında Yeni ve Doğrudan Demiryolları Hattı kurulabilmesi İçin Gerekli Etüt ve Proje Çalışmaları'nın Sürdürülmesi İçin Mutabakat Muhtırası. Limanların Temizlenmesi Batık Gemilerin Çıkarılmasına İlişkin Mutabakat Muhtırası

ÇEVRE-ENERJİ

Su Alanında İşbirliği Mutabakat Zaptı, Ormancılık Alanında İşbirliği Mutabakat Zaptı, Meteoroloji Alanında İşbirliği Mutabakat Zaptı, Çevre Alanında İşbirliği Mutabakat Zaptı

Irak Doğal Gazının Türkiye Üzerinden Avrupa Ülkelerine Nakli Konusunda Mutabakat Muhtırası,

Doğal Gaz Boru Hatlarının (Şehir içi dağıtım şebekeleri dahil) Planlanması, Yapımı, İşletimi ve Bu Hususlarla İlgili Mevzuat Altyapısının Hazırlanması Konusu da Dahil Olmak Üzere Irak Tarafına Türkiye Tarafından Verilecek Eğitime İlişkin Mutabakat Muhtırası, İki Ülke Arasındaki Yeni Elektrik İletim Hatlarının Tamamlanması ve Mevcut İletim Kapasitesinin Artırılması Hususlarında Mutabakat Muhtırası, Kerkük-Yumurtalık Ham Petrol Boru Hattı Taşıma Anlaşmasının Süresinin Uzatılmasına İlişkin Anlaşma.

TARIM

Tarım Alanında Ekonomik, Bilimsel ve Teknik İşbirliği Mutabakat Muhtırası, Hayvan Sağlığı Alanında İşbirliği Mutabakat Muhtırası, Bitki Sağlığı ve Karantina Mutabakat Muhtırası.

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış
  ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÖNE ÇIKANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İlke Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0532 261 34 89