• BIST 9374.2
 • Altın 2031.88
 • Dolar 31.0075
 • Euro 33.5663
 • İstanbul 10 °C
 • Diyarbakır 3 °C
 • Ankara -2 °C
 • İzmir 12 °C
 • Berlin 3 °C

Emekli paşalar ve rektörler 3. iddianamede Tam metin

Emekli paşalar ve rektörler 3. iddianamede Tam metin
''Ergenekon'' soruşturması kapsamında 37'si tutuklu 52 şüpheli hakkında hazırlanan üçüncü iddianame kabul edildi.
1-150. SAYFALAR İÇİN TIKLAYINIZ
151-300. SAYFALAR İÇİN TIKLAYINIZ
301-450. SAYFALAR İÇİN TIKLAYINIZ
451-600. SAYFALAR İÇİN TIKLAYINIZ
601-750. SAYFALAR İÇİN TIKLAYINIZ
751-900. SAYFALAR İÇİN TIKLAYINIZ
901-1050. SAYFALAR İÇİN TIKLAYINIZ
1051-1200. SAYFALAR İÇİN TIKLAYINIZ
1201-1350. SAYFALAR İÇİN TIKLAYINIZ
1351-1457. SAYFALAR İÇİN TIKLAYINIZ


İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, 12 Haziran 2007 tarihinde Ümraniye ilçesinde patlayıcı maddelerin ele geçirilmesiyle ilgili başlatılan soruşturma sonucu ortaya çıkarılan  ''Ergenekon'' isimli organizasyonla ilgili hazırlanan üçüncü iddianameyi incelemeyi tamamladı.

 Mahkemenin, 1454 sayfadan oluşan üçüncü iddianameyi kabul etmesinin ardından 37'si tutuklu 52 sanık hakkında dava açılmış oldu.

Operasyon kapsamında 12 Haziran 2007 tarihinden itibaren el konulan, bulunan silah ve mühimmatın dökümünün de yapıldığı açıklamada, sanıklar hakkında da ''silahlı terör örgütü kurma veya yönetme'', ''Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etme'', ''Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevini engellemeye teşebbüs etme', ''hukuka aykırı olarak kişisel verileri kaydetmek'', ''devletin güvenliğine ilişkin gizli belgeleri temin etme'', ''Açıklanması yasaklanan gizli bilgileri temin etme'', ''sayı ve nitelik bakımından vahim olan silah veya mermilerin satın alınması, taşınması, bulundurulması'', ''tehlikeli maddeleri izinsiz olarak bulundurma'', ''özel hayata ilişkin görüntü ve sesleri ifşa etmek'', ''devletin güvenliğine ilişkin gizli belgeleri temin etme, amacı dışında kullanma, hile ile çalma'' suçlamalarının yer aldığı kaydedildi.

 EMEKLİ PAŞALAR VE REKTÖRLER 3. İDDİANAMEDE SANIK OLDU
İddianamede sanıklar arasında eski MGK Genel Sekreteri emekli Orgeneral Tuncer Kılınç, eski YÖK Başkanı Prof. Dr. Kemal Gürüz, Başkent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Haberal ve gazeteci-yazar Yalçın Küçük de yer alıyor.

 İddianamede isimleri geçen diğer sanıklar ise şunlar:

 ''Eski Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Mustafa Özbek, eski Özel Harekat Dairesi Başkanvekili İbrahim Şahin, eski 19 Mayıs Üniversitesi Rektörü Rıza Ferit Bernay, eski İnönü Üniversitesi Rektörü Fatih Hilmioğlu, eski Genelkurmay Adli Müşaviri emekli Tümgeneral Muhittin Erdal Şenel, emekli Orgeneral Münür Kemal Yavuz, Yarbay Mustafa Dönmez, gazeteci Engin Aydın, avukat Mustafa Hüseyin Buzoğlu, İstanbul Üniversitesi emekli öğretim üyesi Prof. Dr. Erol Manisalı ile Taylan Özgür Kırmızı, Mustafa Abbas Yurtkuran, Ünal İnanç, Muhterem Bağcı, Hüdayi Ünlüer, İlhan Bulayır, Zerrar Atik, Fahri Kepek, İlyas Çınar, Oğuzhan Sağıroğlu, Erdal Şahin, Erbay Çolakoğlu, Cengiz Köylü, Cihandar Hasanhanoğlu, Muhammed Sarıkaya, Fatma Cengiz, Yaşar Oğuz Şahin, Mehmet Koral, Hasan Ataman Yıldırım, Hüseyin Vural Vural, Murat Eke, Cihan Arık, Ali Oktay Şahbaz, Onur Özdemir, Emre Baltacı, Melih Yüksel, Servet Kaynak, Fahri Süslü, Kemalettin Balcı, Bülent Güngördü, Murat Çavdar, Mehmet Dalagan, Ayhan Atabek, Kenan Temur, Mustafa Koç, Ersin Gönenci, Oğuz Bulut ve Mustafa Levent Göktaş.''

 DAVADAKİ MÜŞTEKİLER
Ali Balkız, Kazım Genç, Minas Durmaz Güler, Mesrob Mutafyan olarak geçiyor. 

11 SANIK HAKKINDA AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET HAPİS İSTENDİ
Üçüncü ''Ergenekon'' iddianamesinde aralarında eski İnönü Üniversitesi Rektörü Fatih Hilmioğlu, eski 19 Mayıs Üniversitesi Rektörü Rıza Ferit Bernay, eski Uludağ Üniversitesi Rektörü Mustafa Yurtkuran'ın da bulunduğu 11 sanık hakkında 2'şer kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istendi.

 İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edilen üçüncü ''Ergenekon'' iddianamesinde tutuklu sanıklar Başkent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Haberal ve eski İnönü Üniversitesi Rektörü Fatih Hilmioğlu, tutuksuz sanıklar eski 19 Mayıs Üniversitesi Rektörü Rıza Ferit Bernay ve Uludağ Üniversitesi eski Rektörü Mustafa Abbas Yurtkuran'ın ''Türkiye Büyük Millet Meclisini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etme'' ve ''Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etme'' suçlarından suçlarından 2'şer kez ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılması talebinde bulunurken, Hilmioğlu'nun ayrıca ''silahlı terör örgütüne üye olma'' ve ''hukuka aykırı olarak kişisel verileri kaydetmek'' suçlarından da 8 yıldan 20 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması talep edildi.

 İddianamede, Bernay ile Yurtkuran'ın ''silahlı terör örgütüne üye olma'' suçundan da 7.5 yıldan 15'er yıla kadar hapisle cezalandırılması, Prof. Dr. Haberal'ın da ''silahlı terör örgütü kurma veya yönetme'' suçundan 15 yıldan 22,5 yıla kadar hapisle cezalandırılması istenildi.

 Tutuksuz sanık eski Genelkurmay Adli Müşaviri emekli Tümgeneral Muhittin Erdal Şenel'in ''Türkiye Büyük Millet Meclisini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etme'' ve ''Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etme'' suçundan 2 kez ağırlaştırılmış müebbet ile ''silahlı terör örgütü kurma veya yönetme'' suçlarından 15 yıldan 22.5 yıla kadar hapse mahkum edilmesi talep edilen iddianamede, tutuklu sanık Mustafa Koç ile tutuksuz sanık Cihandar Hasanhanoğlu'nun ''Türkiye Büyük Millet Meclisini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etme'' ve ''Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etme'' suçundan 2'şer kez ağırlaştırılmış müebbet ile ''silahlı terör örgütüne üye olma'' suçlarından 7.5 yıldan 15 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması talebinde bulunuldu.

 İddianamede, tutuklu sanıklar eski Özel Harekat Dairesi Başkanvekili İbrahim Şahin ve Yarbay Mustafa Dönmez ve tutuksuz sanıklar Yalçın Küçük ve İstanbul Üniversitesi emekli öğretim üyesi Prof. Dr. Erol Manisalı'nın da ''Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etme'' ve ''Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etme'' suçlarından 2'şer kez ağırlaştırılmış müebbetle cezalandırılması istenildi.

 ŞAHİN VE KÜÇÜK ''YÖNETİCİ''
Şahin ve Küçük'e ''silahlı terör örgütü kurma veya yönetme'' suçlaması yapılırken, Prof. Dr. Erol Manisalı, Yarbay Mustafa Dönmez ve eski Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Mustafa Özbek'e ise ''silahlı terör örgütüne üye olma'' suçlamasında bulunuldu.

 İddianamede bu 5 sanık hakkında ''sayı ve nitelik bakımından vahim olan silah veya mermilerin satın alınması, taşınması, bulundurulması'', ''tehlikeli maddeleri izinsiz olarak bulundurma veya el değiştirme'', ''devletin güvenliğine ilişkin gizli belgeleri temin etme'', ''açıklanması yasaklanan gizli bilgileri temin etme'', ''hukuka aykırı olarak kişisel verileri kaydetmek'' ve ''adil yargılamayı etkilemeye teşebbüs'' suçlarından 8 ile 91 yıl arasında değişen hapis cezaları istendi.

 DİĞER SUÇLAR
İddianamede, tutuklu sanık emekli Albay Mustafa Levent Göktaş'ın ''silahlı terör örgütü kurma veya yönetme'', ''özel hayata ilişkin görüntü ve sesleri ifşa etme'', ''devletin güvenliğine ilişkin gizli belgeleri temin etme'', ''açıklanması yasaklanan gizli bilgileri temin etme'', ''özel hayatın gizliliğini ihlal etme'', ''devletin güvenliğine ilişkin belgeleri tahrip etme, amacı dışında kullanma, hile ile alma, çalma'', ''hukuka aykırı olarak kişisel verileri kaydetme'' suçlarından 34 yıldan 63 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması talep edildi.

 İddianamede, tutuksuz sanık Engin Aydın'ın ''silahlı terör örgütüne üye olmak'' suçundan 7.5 yaldın 15 yıla kadar, avukat Hüseyin Buzoğlu'nun ''silahlı terör örgütüne üye olmak'' ile çeşitli suçlardan 25 yıldan 59 yıla kadar, tutuklu sanık Cengiz Köylü'nün ''silahlı terör örgütü kurma veya yönetme'' suçundan 15 yıldan 22.5 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması istendi.

 Tutuksuz sanık eski YÖK Başkanı Prof. Dr. Kemal Gürüz'ün ''silahlı terör örgütü kurma veya yönetme'', tutuksuz sanıklar eski MGK Genel Sekreteri emekli Orgeneral Tuncer Kılınç ve emekli Orgeneral Münür Kemal Yavuz'un  ''silahlı terör örgütüne üye olma'' suçlamaları yapılan iddianamede, bu sanıkların 12 ile 49 arasında değişen hapis cezalarına çarptırılması talebinde bulunuldu.

 İddianamede, tutuklu sanıklar Hasan Ataman Yıldırım, Fatma Cengiz, Ayhan Atabek, Servet Kaynak, Yaşar Oğuz Şahin, Kemalettin Balcı, Zerrar Atik, Murat Çavdar, Bülent Güngördü, Ersin Gönenci, Oğuz Bulut, Fahri Süslü, Mehmet Dalagan, Kenan Temur, Taylan Özgür Kırmızı, Muhammed Sarıkaya, Murat Eke, Emre Baltacı, İlhan Bulayır, Cihan Arık, Ali Oktay Şahbaz, Onur Özdemir, Melih Yüksel, Mehmet Koral, Hüdayi Ünlüer, Oğuzhan Sağıroğlu ve Fahri Kepek ile tutuksuz sanıklar Erbay Çolakoğlu, Hüseyin Vural Vural, İlyas Çınar, Ünal İnanç, Muhterem Bağcı ve Erdal Şahin'in de ''silahlı terör örgütüne üye olma'', ''örgüte bilerek isteyerek yardım etme'', ''ruhsatsız ateşli silahlarla mermileri satın alma veya taşıma veya bulundurma'', ''devletin güvenliğine ilişkin gizli belgeleri temin etme'', ''açıklanması yasaklanan gizli bilgileri temin etme'' ve ''hukuka aykırı olarak kişisel verileri kaydetme'' suçlarından 7.5 yıldan az olmamak üzere çeşitli hapis cezalarına çarptırılmaları istendi.

 İLK DURUŞMA 7 EYLÜL TARİHİNDE
İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, 37'si tutuklu 52 sanık hakkında açılan üçüncü ''Ergenekon'' davasının ilk duruşmasının 7 Eylül 2009 tarihinde yapılmasını kararlaştırdı.

FERİT  BERNAY VE MUHTEREM BAĞCI'YA TAHLİYE
İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, üçüncü ''Ergenekon'' iddianamesinde tutuklu sanık olarak yer alan eski 19 Mayıs Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Rıza Ferit Bernay ile Muhterem Bağcı'nın tahliyelerini kararlaştırdı.

Kaynak: Haber Kaynağı
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış
  ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÖNE ÇIKANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İlke Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0532 261 34 89