• BIST 1.441
 • Altın 485,214
 • Dolar 8,2228
 • Euro 9,9825
 • İstanbul 17 °C
 • Diyarbakır 17 °C
 • Ankara 15 °C
 • İzmir 25 °C
 • Berlin 4 °C

Cezaevlerinden yükselen çığlığı duyan var mı?

Cezaevlerinden yükselen çığlığı duyan var mı?
İnsan hakları örgütlerinin yaptığı araştırmaya göre, Türkiye cezaevlerinde 160'ı ağır 544 hasta tutsak bulunuyor.

Türkiye'de bir yandan cezaevleri dolup taşmaya devam ederken, bir yandan ise hasta tutsaklar yaşam mücadelesi veriyor. İHD verilerine göre, cezaevlerinde bilinen 544 hasta tutsak bulunuyor. Bunların arasında 160'ı ise ölüm sınırında. Cezaevleri üzerinden elde edilen bu sayının ise kapsamlı bir araştırma halinde daha da artabileceği belirtiliyor. Buna rağmen şimdiye kadar çıkarılan paketlerde hasta tutsaklara ilişkin düzenlemeler de yer almasına rağmen tutsakların tahliyeleri gerçekleştirilmiyor.

Yasin Kobulan'ın DİHA'da yayınlanan haberine göre; Türkiye cezaevlerinde durumları ağır olan hasta tutsaklardan bazılarının isimleri ve hastalıkları şöyle:

Metris R Tipi Kapalı Cezaevi

Ahmet Saygı: 55 yaşındaki hasta tutsağın, sağ tarafı felçli. Cezasını tamamlamasına 16 ay kadar bir süre kalan hasta tutsağın, hapishane koşullarından kaynaklı durumu ağırlaştığı belirtiliyor.

Ali Akgün: 27 yaşında olan hasta tutsak parapleji (omirilik felci) hastası olduğu yapılan tetkikler sonucunda ortaya çıktı.

Ali Haydar Yıldız: 2012 yılında omuriliğine kurşun isabet etmesi nedeniyle belden aşağısı felç. Tek başına günlük yaşamını sürdüremez halde. Belden aşağısını hissetmediği için tuvaletini kaçırmaktadır. (Sürekli temizlenmesi gerekiyor) Felçli olmaktan kaynaklı sürekli yatakta yattığında vücudunun birçok yerinde yatak yarası oluşmuş ve yaraları giderek ağırlaşmakta. Zaman zaman cerrahi müdahale yapılırken, yaralarının yarattığı ağrı ve sancılar nedeniyle sürekli olarak ağrı kesici kullanmakta olup sağlık durumu ve içinde bulunduğu koşullar nedeniyle psikolojisi iyi olmadığı belirtiliyor.

Ali Söz: Omuriliğine aldığı kurşun darbesinden dolayı felç olan hasta tutsak yatalak durumda.

Devrim Burakmak: Şizofren hastalığı bulunuyor.

Emrah Alişan: 23 yaşında olan hasta tutsak, dışardayken geçirdiği bir kaza sonucu omurilik felcine yakalanmış. Başka bir açık cezaevinden tedavi amaçlı Metris cezaevine getirilen hasta tutsağın, sırtında oluşan yatak yarası kemiklerine kadar işlemiş durumda. Vücuduna bakıldığında kemikler rahatlıkla gözükmektedir.

Fatih Gül: Tiberküloz hastalığı son aşamaya kadar gelmiş durumda. Özel şekilde beslenmesi gerekiyor.

Fırat Özçelik: Beyin büyümesi ve ciddi mide ağrısı bulunuyor.

Hakan Gölünç: Bu güne kadar vücudunun çeşitli yerlerinden 12 ameliyat geçirmiş durumda. Gölünç'ün, Beynimdeki tümör 20 Eylül 2012 tarihi itibariyle 17x11 mm büyüklüğüne ulaştığı belirtiliyor. Beynimdeki tümör sağ optik sinirime değdiği için sağ gözüm yüzde 100 göremez durumda. Sol gözümde de aynı nedenle görme oranı yüzde 24 azalmış durumda. Yine tümör ameliyatından sonra epilepsi hastalığı baş gösterdi. kalamaz" raporu verdiği ve Gölünç'ün ayrıca epilepsi (sara) hastası ve buna bağlı nöbetler geçirdiği ve yine cezaevinde kendisine ilaçlarının düzenli verilmediği belirtiliyor.

Hasan Kaçar: Ankilozan Spondilit iltehatlı kemik hastalığı bulunan hasta tutsağın yürüyemediği ve hastalıklarının iç organlarını ettiği belirtiliyor.

İmam Çelikdemir: Hafızasını yitirmiş durumda. Arkadaşlarının yardımı ile cezaevinde hayatını idame edebiliyor. Yardım almadan tuvalete bile gidemiyor. Kendisine yemek verilmediği takdirde haftalarca yemek yemeyi unutabiliyor. Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi'nde tedavi altına alınmasına rağmen hiçbir iyileşme olmadığı belirtiliyor.

Mehmet Başçı: 4 Ekim 2007'de gerçekleşen bir patlama nedeniyle vücudunda % 40 yanmış durumda ve iki bacağını kaybetmiş. % 66 engelli raporu var.

Nihat Bektaş: 58 yaşında olan hasta tutsak KOAH hastası. Tahliye edilmek için ATK'den rapor bekliyor.

Salih Çıtırık: 65 yaşında olan S.Ç'nin 9 yıldır sol ayağı tutmuyor. Hastanede geçirdiği bir ameliyatta sinir damarlarının kesilmesi sonucu sol ayağını kullanamadığını belirtiliyor.

Şükrü Ersöz: 2004'ten beri belden aşağısı felçli. Tekerlekli sandalyeye bağımlı yaşan Ersöz, tedavi amaçlı Metris Cezaevi'nde bulunmakta.

Tamer Yıldırım: 33 Yaşında olan ve yatağa bağımlı yaşayan hasta tutsağın altı bezleniyor ve hiçbir özbakım ihtiyacını kendisi gideremiyor.

Turgut Kök: Hastane koşullarında tedavisi imkansız.

Yahya Göktaş: Yürüyemeyen hasta tutsak, aynı zamanda ruhsal bozukluk hastalığına sahip ve tedavi için bu cezaevine getirilmiş.

Yusuf Gün: 40 yaşında olan hasta tutsak, ankilozanspondilit hastası. Hasta tutsak 3 aydır ATK'den rapor bekliyor.

Kandıra 1 ve 2 Nolu F Tipi Kapalı Cezaevi

Abdulkadir Sune: Tutuklanmadan önce geçirdiği trafik kazası sebebiyle beyninin hasar görmesine rağmen tedavisi yapılmıyor.

Abdullah Kalay: Wernicke-Korsakoff hastalığı ve kulaklarda %25 duymama, mide ve bağırsak sorunu mevcut. İki kez anjiyo olmuş ve cezaevindeyken kalp krizi geçirdi. Geç tıbbi müdahale edildiğinden kalp hücrelerinin ölmesinden kaynaklı kalbinin %35'i çalışıyor. Hasta tutsağın hem ATK hem de hastane raporu var.

Ali Teke: Wernicke-Korsakoff hastalığı ve ölüm orucuna bağlı hafıza kaybı yaşıyor.

Ergül Çiçekler: Wernicke Korsakoff hastalığı bulunuyor.

Sami Özbil: Wernike-Korsakoff hastalığı bulunuyor. Cezaevi koşullarında kalması sağlığı açısından tehlike oluştururken, tutsakta yarıca terminal ileumda izlenen değişiklikler sonucunda kronik inflamatuar bağırsak hastalığını (crohn) bulunuyor.

Bolu F Tipi Kapalı Cezaevi

Abdurrahman Yıldırım: Ateşli silah yaralamasından kaynaklı kafatası içerisinde şarapnel parçası bulunuyor.

Mevlüt Bayraktar: Yatalak hasta

Nesim Özkan: Tetkik sonuçları ve doktor raporları göz önüne alındığında yapılan değerlendirme sonucunda tutsakta, Epilepsi, Konversiyon, Gastroözefagial reflü, Hipertansiyon ve Koroner Arter hastalığı tanıları mevcut.

Ufuk Keskin: Günde 4 insülün iğnesi yapılmakta. Şeker komaları geçirmekle birlikte, tek başına kalamıyor.

Yılmaz Soncak: 1993 yılından beri cezaevinde. Eklem romatizması, sinüzit, kronik faranjit, hemoroid, kallentrol ve gizli şeker, astım, ülser, reflü, hastalıkları var. Nefes alıp vermede ciddi sorunlar yaşıyor.

Kocaeli Gebze Kadın Kapalı Cezaevi

Afyon Korkmaz: Bacağındaki protez 10 yıldır değişmemesinden kaynaklı ayak kemiğinde uzamalar oluyor ve protezi kullanamaz halde yaşamını sürdürüyor.

Güneş Tekin: Çatışmada ağır yaralı olarak tutuklandığı için akciğerinde, sırtında ve kaburgalarında şarapnel parçaları var. Göğsünde mermi olmasından kaynaklı oturup kalkmada ciddi sorunlar yaşıyor. Ameliyatın riskli olduğu söylenerek ameliyat edilmemekte. Felç olma riskinin olduğunu belirtiliyor. Ayrıca her iki bacağında yaralanmadan kaynaklı doku kaybı olduğu için bacaklarını rahat kullanamıyor.

Kocaeli 1 Nolu F Tipi Kapalı Cezaevi

Bülent Özdemir: Wernicke-Korsakoff hastalığı bulunuyor. Ayrıca bacağında mermi çekirdeği var.

Ordu E Tipi Kapalı Cezaevi

Aydın çubukçu: İleri derecede siroz, tek gözünü kaybetmiş. Hepatit B hastası, akciğer ameliyatı geçirmiş ve doktorlar tarafından cezaevinde kalamayacağı yönünde verilen rapora rağmen tahliye edilmiyor.

Hasan Aslan: 76 yaşında olan hasta tutsak, akciğer kanseri, hepatit B., KOAH hastalığı ile boğuşuyor. Yaşadığı sağlık problemleri ve ilerlemiş yaşından ötürü Aslan, nefes darlığı, astım, mide rahatsızlığı, göz rahatsızlığı, iltihaplı romatizma, ayak ve dizlerde şişkinlik, şiddetli ağrılar gibi ciddi sağlık sorunları yaşıyor. Oda arkadaşlarının yardımı olmadan hiçbir ihtiyacını karşılayamayacak durumda olan Aslan'ın elbiselerinin giydirilmesinden tıraşına kadar tüm ihtiyaçları oda arkadaşları tarafından gideriliyor.

İdris Çalışkan: Belinden boğazına kadar yüzde 80-90 yanmış. Karnı yanmış. Sol burnu kökten kapalı nefes alamıyor durumda, damarları tıkanmış, bağırsağı yırtılmış, midesi feci şekilde hastalık kapmış, yemek yiyemiyor, yiyince bütün vücudunda kırmızı noktalar çıkarken, bütün yanık yerler zamanla şişiyor. Hem hastalıkları hem de burnunun kapanması nedeniyle her akşam 2-3 arkadaşı başında bekliyor.

Bakırköy Kadın Cezaevi

Angel Mtsweni: HİV pozitif hastalığı mevcut.

Dilek Öz: İşkenceden kaynaklı vücudun bazı eklemlerinde lif bezleri kopması yaşanmış. Bel ve boyun fıtığı mevcut. Kalp ritmi bozukluğu bulunmakta. Astım hastasıdır. Ayrıca Pelip kanseri mevcut.

Fatma Tokmak: Kalp yetmezliği, kemik erimesi ve kullandığı ilaçlara bağlı mide rahatsızlığı var. Tansiyon hastası, vücudun büyük bölümünü kaplayan bütünlüklü bir varies ve damar yanması mevcut.

Kastamonu E Tipi Kapalı Cezaevi

Aydın Değirmenci: 1997'de kalın bağırsak kanserine yakalanması ile birlikte, bağırsağında 12 santim alındı ve karnına torba bağlanarak tuvalet ihtiyacını o şekilde giderilmek zorunda kalıyor. Bu hastalığı her an tekrardan başlayabilir. Cezaevinde tedavi edilemiyor

Edine F Tipi Kapalı Cezaevi 

Aziz Bayın: Şizofren hastası. Diazem Alginaton adlı iğneleri her gün kullanmak zorunda, kullanmadığı takdirde kendisine ve çevresindekilere zarar veriyor.

Bekir Şimşek: Wernicke-Korsakoff hastası. Cezaevinde tutulamayacağı fakat hastanede infazının tamamlanacağına dair rapor verilmiştir. Bacağında mermi bulunuyor.

Tekin Dönmez: Psikolojik sorunları var. İki kez intihara teşebbüs ettiği belirtiliyor. İntihara meyilli ve cezaevinde her an kendisine zarar verebilir.

Taylan Balatacı: Ölüm orucundan dolayı Wernike Korsakof hastalığı ve kronik bağırsak enfeksiyonu, midede gastrit ve iltihaplanma, astım, sol ayakta ayak düşme, göz bozukluğu mevcut. Tüm bu rahatsızlıklarıyla ilgili raporları bulunuyor.

Ümraniye T Tipi Kapalı Cezaevi

Ergin Aktaş: İki eli yok, proteze ihtiyacı var. Yaşamını tek başına idame ettirmekte zorlanıyor.

Görgün Oktar: Tetkik sonuçları ve doktor raporlarına göre yapılan değerlendirilmesi sonucu daha önce bilateral akciğerlerden 5 kez Spontam Pnömothorax tanısı ile multpil tüp Torakostomi ve 2009 yılında Van Eğitim Araştırma Hastanesi Göğüs Cerrahisi Kliniği'nde sol PLT ile Pnömothoraksa yönelik operasyon geçirmiş. Şu an nefes darlığı yakınması mevcut olan hastanın akciğerinin göğüs hastalıkları ve göğüs cerrahisi olan tam teşekküllü bir merkezde değerlendirilmesi gerekiyor.

Giresun E Tipi Kapalı Cezaevi

Mansur Tekin: Beyin tümörü teşhisi konuldu. Sürekli bayılıyor.

Hacı Aksoy: Akciğer kanseri mevcut.

Resul Kocatürk: Tetkik sonuçları ve doktor raporları göz önüne alınarak yapılan değerlendirilmesi sonucu, kronik açlığa bağlı Amnestik bozukluk (wernicke-korsakoff sendromu) Astım bronşiale, Gastrit Özofajid, Peptik Ulcus tanıları mevcut. Hastanın wernicke-korsakoff açısından sinir tutulumuna bağlı patolojilerin değerlendirilmesi amacıyla Nöroloji kliniğinin olduğu bir kent cezaevinde takip edilmesi gerekiyor.

Denizli L Tipi Kapalı Cezaevi

Hayati Kaytan: Beyinde tümör var. Tetkik sonuçları ve doktor raporları göz önüne alınarak yapılan değerlendirilmesi sonucu, oligodendrogliom tanısı ile opere olduğu ve radyoterapi tedavisi gördüğü belirtiliyor. Hastanın beyin tümörü hastalığının cezaevi koşullarında takip ve tedavisi olumsuz sonuçlara yol açabileceğinden ve hayati tehlike yaratabileceğinden uygun koşullarda Nöroloji, Beyin Cerrahi ve Onkoloji hekimlerinden oluşan bir heyet tarafından değerlendirilmesi, takibi ve tedavisi uygun görüleceği değerlendiriliyor.

Mehmet Emin Akdağ: Tetkik sonuçları ve doktor raporları göz önüne alınarak yapılan değerlendirilmesi sonucu 1996 yılında kafa travması, 2 kez SVO sonucu sağ Hemiparezi gelişmiş.

Maltepe Kapalı Cezaevi

Mehmet Tapar: Tüberkiloz hastası, Hastalığı ileri derecede. Tedavisi yapılmamakta.

Resul Güler: Kolon Kanseri mevcut.

Tamer Kapucu: Prostat Kanseri tanısı ile tedavisi devam etmekte.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış
  ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÖNE ÇIKANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İlke Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0532 261 34 89