• BIST 4.997,63
 • Altın 1128.278
 • Dolar 18.8012
 • Euro 20.2949
 • İstanbul 4 °C
 • Diyarbakır -2 °C
 • Ankara 0 °C
 • İzmir 0 °C
 • Berlin 3 °C

51 No'lu DVD'de 8 ayrı harekât planı daha var

51 No'lu DVD'de 8 ayrı harekât planı daha var
Ergenekon sanıklarından Albay Levent Göktaş'ın ofisinde ele geçirilen 51 No'lu DVD'nin önemli belgelerle dolu olduğu ortaya çıktı.

Camilerin bombalanması, Türk jetinin düşürülmesi gibi kanlı eylemleri içeren Balyoz darbe planıyla ilgili önemli bilgiler gündeme geliyor. Planın, Ergenekon sanığı Albay Mustafa Levent Göktaş'ın ofisinde bulunan 51 No'lu DVD'de yer aldığı ortaya çıkarken, DVD'nin içinde Balyoz gibi 8 planın daha olduğu öğrenildi.

Tamamının karşısında 'gizliliği kalkmamıştır' ibaresi bulunan planların isimleri ve hazırlandığı yıllar şöyle sıralanıyor: Acar (1998), Alev (2002), Altay (2001), Atak (2002), Balyoz (2002), Barbaros (2001), Yarasa (2004), Yılmaz (2002), Yıldırım (2001).

Alınan bilgilere göre, Ergenekon soruşturmasını yürüten İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Balyoz planının da olduğu DVD'yi Genelkurmay'a 11 ay önce sordu. Şubat 2009'da Genelkurmay Askerî Savcılığı'nın gönderdiği cevabî yazı, Balyoz planı dışında DVD'de onlarca dosyanın bulunduğunu da gösteriyor. Sadece Özel Kuvvetler Komutanlığı'na ait gizliliği kaldırılmamış 21 adet belge bunlar arasında yer alıyor. Bazı belgelerdeki konu başlıkları ise şunlar: Andıçlar, harekât planları, EMASYA, itirafçılar, Öcalan, PKK, HADEP, Şemdinli, Akredite Basın Listesi, 1961 Müdahale Protokolü.

Askeri savcılığın, İstanbul başsavcısının yazısına cevaben gönderdiği 9 sayfalık eklerde Balyoz Darbe Planı; Balyoz Harekat Planı (2002) olarak yer alıyor. Planın gizliliği de kalkmamış. Daha da ilginci bu planların yanında Acar, Alev, Altay, Atak, Barbaros, Yarasa, Yıldırım, Yılmaz adlarıyla 8 ayrı harekat planı daha var. Genelkurmay yazısına göre bunların da gizliliği kalkmamış. Savcılığın hem Genelkurmay Askeri Savcılığı hem de Emniyet Genel Müdürlüğü eliyle içerik analizi yaptırıp dökümünü çıkarttığı 51 No'lu DVD'de Özel Kuvvetler Komutanlığı'na ait gizliliği kaldırılmamış tam 21 adet belge var.

DVD'nin Genelkurmay'ın ilgili birimlerince yapılan çözümlemesine göre çoğu gizli ve devlet sırrı niteliğinde 111 adet dosya yer alıyor. Bunlar andıçlar, harekat planları, EMASYA, itirafçılar, Öcalan, PKK, HADEP, Şemdinli, Vatanseverler, Nuri Bozkır (Sauna Davası) gibi kişi ve davalara ilişkin bilgi ve belgeler, Irak ve birçok ülkeye ilişkin PKK ve terör merkezli raporlardan oluşuyor.

Çok gizli ibaresiyle açıklaması yapılan 2002 tarihli Balyoz Harekat Planı ve eklerine ilişkin bilgi de burada geçiyor. Daha ilginci ise Balyoz dışında 8 ayrı harekat planına ilişkin bilgilerin daha yer alıyor olması. Acar (1998), Alev (2002), Altay (2001), Atak (2002), Balyoz (2002), Barbaros (2001), Yarasa (2004), Yılmaz (2002), Yıldırım (2001) şeklinde sıralanan belgelerin tamamının karşısında 'gizliliği kalkmamıştır' yazıyor.

Dosyalar bununla da sınırlı değil. Genelkurmay'ın gönderdiği eklerin ilk sırasında '1961 Müdahale Protokolü' isimli belge yer alıyor. 'İmzasız, gizlilik derecesi bulunmayan bir belgedir. Doğruluğu bilinmemektedir' notu düşülen bu belge kamuoyunun çok yakından bildiği tarihi bir evrak. 27 Mayıs 1960 darbesini yapan cuntacıların Başbakan Adnan Menderes ve bakanlarını Yassıada'da idam etmesinden sonra gerçekleştirilen genel seçimlerden sonra Harp Akademisi'nde bir araya gelen komutanla 15 Ekim 1961 seçimlerinin, hiçbir şekilde kabul edilmeyeceğini altına imza attıkları bu protokolle bütün dünyaya resmen ilan etmişlerdi. Yani belge 27 Mayıs'tan sonra Demokrat Parti'nin yerine kurulan Adalet Partisi'nin Senato'da 70, Meclis'te 158 milletvekili çıkartarak iktidar yarışına katıldığı seçimlere ve siyasete doğrudan müdahale belgesiydi.

Yine Göktaş'ın 51 No'lu DVD'sinden çıkan belgeler arasına giren bir başka belgenin ise 2007 yılında tartışılan Akredite Basın Listesi, yani TSK yandaşı ve karşıtı gazeteciler adıyla kamuoyuna mal olan Andıç olduğu anlaşılıyor. Yanına "2007 yılına ait akredite edilmesi uygun olmadığı iddia edilen liste" şeklinde konusu yazılan belgenin gizliliğine ilişkin, "İmzasız, gizlilik derecesi bulunmayan ve kimin tarafından hazırlandığı anlaşılamayan bir belgedir" şeklinde not da yer alıyor.

Ergenekon operasyonu kapsamında 7 Ocak 2009'da gözaltına alınarak tutuklanan emekli Albay Levent Göktaş'ın Çankaya'daki ofisinde ele geçirilen CD ve DVD'ler arasında yer alan 51 No'lu DVD adeta karakutu niteliğinde. Başbakan yardımcısına suikast iddialarıyla gündeme gelen iki subayın derinleşen soruşturmasıyla başlayan 'kozmik oda' aramasında kıyameti koparanların; emekli bir askerden çıkan bu kadar detaylı devlet sırrı niteliğindeki belgelere ilişkin söyleyecekleri sözleri de vardır elbette. Ancak görülen o ki, 51 No'lu DVD'nin tetiklediği en önemli tartışma belki de darbelere ve andıçlamalara ilişkin olacak. Daha düne kadar sivil yargının kayıtlarına girmiş 6 darbe girişim ve planıyla tanışmıştık, sadece 51 No'lu DVD'nin çözümlemesinden elde edilen bilgilere göre bilmediğimiz ve Balyoz darbe planıyla benzer isim ve vasıfta gizlilik derecesiyle değerlendirilen 8 ayrı plan daha var. Hukuk bunları da ortaya çıkarırsa temiz toplumun önündeki bir büyük engel daha kalkmış olacak. (Zaman)

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış
  ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÖNE ÇIKANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İlke Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0532 261 34 89