ilkehaber.com
Roboski Anayasa Mahkemesi'nde
Irak’ta son altı ay'da korkunç bilanço
Akdoğan'a 'Öcalan’ın kitaplarını okudunuz mu?' sorusu
Genelkurmay: Suruç’ta bir IŞİD üyesi teslim oldu
Almanya'dan Kürdistan’a 13 milyon Avro'luk silah yardımı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
08 Mayıs 2013 Çarşamba 12:49

PKK gerillaları bugün çekiliyor

PKK gerillaları bugün Türkiye sınırlarının dışına çekilmeye başlıyor. Geri çekilecek olan gerillalar Kandil’e gidecek.

PKK gerillalarının sınır dışına çekileceğini belirten BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, çekilme sırasındaki olası provokasyonlara karşı uyarıda bulundu. Geri çekilme sırasında askeri operasyonların yapılmaması gerektiğini dile getiren BDP Eş Genel Başkanı, “Çekilme sırasında olası askeri operasyon ya da çatışmalar süreci derinden etkiler” diye konuştu. 

45222

Başbakan Erdoğan ise, geri çekilmeye ilişkin şöyle dedi: “Bu tür şeylerde yani harita belirlemek, yok şunu yapmak, bunu yapmak filan, biz bir defa şu anda hükümet olarak, devlet olarak bir şey ortaya koyduk. İlkemiz nedir bizim, bir defa silahlar bırakılmak suretiyle ülkemizi terk etmeleridir. Nereden terk ederler, nasıl terk ederler bunlar, onların bileceği bir şeydir.” 

KCK AÇIKLAMA YAPTI 

KCK’den yapılan açıklamada PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın yaptığı çağrı ve KCK Yürütme Konseyinin kararı doğrultusunda bugünden itibaren gerillaların sınır dışına çekileceği belirtildi. KCK açıklamasında, Türkiye’den çekilen PKK gerillalarının Irak Federal Kürdistan Bölgesi’nde bulunan Kandil’e gideceği de ifade edildi. 

45223

PKK'nin silahlı güçlerinin geri çekilmesine ilişkin yazılı açıklama yapan Demokratik Toplum Kongresi (DTK), "Gerillaların geri çekilme evresinde herhangi bir çatışma derin kırılmalar yaratacaktır. Bu nedenle bu sürecin olması gerektiği gibi tamamlanması Kürt ve Türk halklarının eşit ve özgür ortak bir yaşam kurması açısından çok kritik bir önem taşımaktadır. Türkiye'nin demokratikleşmesi açısından da bu süreçte provokasyonlara izin verilmemesi gerekmektedir" dedi.

ASKER MAYINLI ALANLARI İŞARETLEDİ 

İlk gruplar çekilmeye başlarken Dersim merkeze bağlı Aktuluk Köyü’nde bulunan ve yıllar önce taşınan karakol bölgesindeki mayınlı alan çevresine, jandarma ekipleri tarafından tel örgü çekilerek, uyarı levhaları asıldı. 

45224

Dersim merkeze 10 kilometre mesafede bulunan Aktuluk Köyü’ndeki ve yaklaşık 300 öğrencisi bulunan Aktuluk YİBO’nun hemen yanıbaşındaki mayınlı alan, tel örgüyle çevrilerek, uyarı levhaları asıldı. Aktuluk YİBO’nun 300 metre kadar yakınında yer alan mayınlı alanın etrafı önceki gün sabah erken saatlerinde bölgeye giden İl Jandarma Komutanlığı’na bağlı ekipler tarafından tel örgüler ile tamamen kapatıldı. Tel örgülerin bir çok yerine de mayın uyarı yazılı tabela asılırken, mayınlı saha içinde bulunan yüzlerce mayının temizlenmesine ise gerekli güvenlik önlemlerinin sağlanmasından sonra başlanacağı belirtildi. Aktuluk Köyü’nde bulunan jandarma karakolunun, 2005 yılında taşınmasının ardından, karakol çevresinde, güvenlik amaçlı döşenen mayınlar olduğu gibi bırakılmıştı. (Evrensel - Foto:ANF)

YORUMLAR
güle güle
derya
Bu çekilme kazasız belasız olur umarım. Sonrası hayırlı olur. Bu gidişinizle legal siyasetin, barışçıl siyasetin önünü açmaya çalışıyorsunuz. Her kesim bu boşluğu doldurmalı. Sorumlu ve aktif olmalı. PKK yi tekrar silahlara yönlendirecek tuzakları ve oyunları farketmeli ve boşa çıkarmalıdır. Bu kesimler bazen koyun bazende tavşan postuna bürünerek karşımıza çıkabileceği gibi; bazende hadi aslanım hadi kahramanım söylemleriyle savaş amigoluğuna soyunup gaza getirebilirler. Kürtler bu davada o kadar haklıdır ki bir tek damla kan dökmeden de bu amaca ulaşabilirler. Yeterki iyi yönetilsin.
08 Mayıs 2013 Çarşamba 17:29
ÖNE ÇIKANLAR
GAZETE BAŞLIKLARI