• BIST 95.852
 • Altın 190,976
 • Dolar 4,6622
 • Euro 5,4311
 • İstanbul 26 °C
 • Diyarbakır 31 °C
 • Ankara 18 °C
 • İzmir 26 °C
 • Berlin 13 °C

Türkiye basınında bugün (11 Kasım)

Türkiye basınında bugün (11 Kasım)
Türkiye basını bugün ağırlıklı olarak dün TBMM yapılan “demokratik açılım”a ilişkin öngörüşmede yaşanan tartışmalar var.

Türkiye basını bugün ağırlıklı olarak dün Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde (TBMM) yapılan “demokratik açılım”a ilişkin öngörüşmede yaşanan tartışmaları, Ergenekon sanığı Osman Yıldırım’ın dünkü duruşmada yaptığı açıklamaları, Erzurum’da Musa Kang adlı çocuğun kaçırılıp işkenceyle öldürülmesine ilişkin gelişmeleri işledi.

HÜRRİYET
 Açılımda ilk adım

Hürriyet manşet haberinde, hükümetin “demokratik açılım” paketindeki ilk düzenlemeyi “torba kanun” olarak Meclis’e sunduğunu bildirdi. Haberde, Terörle Mücadele Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Tasarısı adıyla getirilen düzenlemeye göre, polise taş attıkları için 30 yıla kadar hapsi istenen 115 çocuk ile daha sonra bu duruma düşecek çocukların cezaevi yerine, okulda, kütüphanede veya sosyal hizmet binalarında çalışarak cezalarını çekecekleri, 18 yaşından küçüklere TMK’nın uygulanamayacağı, Öcalan’ın yeniden yargılanmasını engellemek için getirilen hükmün kaldırılacağı kaydedildi.

- Hürriyet, “demokratik açılım”ın öngörüşmesinin 10 Kasım'da yapılması nedeniyle Hükümet ve muhalefet arasında yaşanan tartışmayı, “Meclis’te 10 Kasım savaşı” başlığıyla duyurdu. Haberde, muhalefetin ön görüşmenin 10 Kasım’a denk getirilmesine “Atatürk’e meydan okuma, Cumhuriyet’ten rövanş alma” diyerek tepki gösterdiği bildirildi.

- “Yanındaki Musa’nın katili mi?” başlıklı haberde, Erzurum’da 3 Kasım'da kaçırılan ve önceki gün işkenceyle öldürülmüş bulunan 13 yaşındaki Musa Kang’ın güvenlik kamerasındaki görüntülerinde yanında bulunan madde bağımlısı tipli gencin katil zanlısı olarak arandığı duyuruldu.

MİLLİYET
Pankart krizi

Milliyet, dün TBMM’de “demokratik açılım” için yapılan öngörüşmede 10 Kasım tartışmaları ve CHP’lilerin açtığı pankartları manşetten duyurdu. Gergin bir ortamda geçen görüşmede MHP ve CHP’nin görüşmenin ertelenmesi önergelerinin reddedilmesiyle gerilimin iyice arttığı, kürsüye çıkan CHP ve MHP’lilerin hükümeti 10 Kasım nedeniyle sert ifadelerle eleştirdikleri belirtilen haberde, İçişleri Bakanı Atalay’ın “Diğer tüm partiler bölge partileridir” sözlerine kızan CHP’lilerin “Atam izindeyiz” şeklinde pankart açtıkları, AK Parti adına konuşan Suat Kılıç’ın sözlerine tepki gösteren MHP’lilerin ise kürsüyü bastıkları bildirildi.

- “Ergenekon’da Nefes sorgusu” başlıklı haberde, Aydınlık dergisindeki aramada Genel Yayın Yönetmeni Deniz Yıldırım’ın masasında Doğu Perinçek’in gönderdiği “Nefes filminin kapak yapılması” notu bulununca, savcıların Yıldırım’a “Bu film üzerinde ısrar edilmesinin nedeni nedir?” diye sordukları bildirildi.

SABAH
Musa’nın sırrı iki kamerada

Sabah, manşetini Erzurum’da 4 Kasım'da kaybolan ve önceki gün işkenceyle öldürülmüş halde bulunan Musa Kang cinayetine ilişkin gelişmelere ayırdı. Polisin, bir öğrenci yurdunun güvenlik kamerasında Musa’nın görüntüsüne rastladığı, yanında bulunan 18-20 yaşlarındaki kişinin kimliğinin belirlenemediği, polisin istasyon yakınındaki Devlet DemiryollarıYolları kamerasını da incelemeye aldığı belirtilen haberde, Musa’nın internette oynadığı Metin-2 oyunuyla bağlantısının da araştırıldığı ve cenazeye katılan 500 kişinin katili bulamadığı için polisi protesto ettiği belirtildi.

- Dünyaya 2012’de meteor çarpacağı iddiasının başlattığı tartışmayı Sabah, “2012’de kıyamet kopacak mı?” başlığıyla sürmanşetten verdi. Haberde, Sümerlere dayandırılan “Niburu gezegeni 2012’de dünyaya çarpacak” kehaneti ve Maya takviminin 2012’de sona erdiği iddiasının bütün dünyada kıyamet tartışması başlattığı, açıklama yapan Nasa’nın iddialar için “uydurma” dediği bildirildi.

- “Paris’le yumuşama” başlıklı haberde, Fransız Bakan Lelouche’nin, Sarkozy ile Gül’ün, “AB ile ilişkilerde müzakerenin tam üyeliğe götürmesi konusunda Fransa’nın tutumunu sürdürmesi; müzakerenin sürmesi; siyasal, ekonomik ve stratejik ilişkilerin üst düzeye çıkarılması” konularında anlaştıkları kaydedildi.

RADİKAL
Küçük emretti, bombaları Tekin verdi, Alparslan attı

Radikal, Ergenekon davasının tutuklu sanığı Osman yıldırım’ın dünkü duruşmada yaptığı açıklamaları manşetten duyurdu. Haberde, tetikçi Alparslan Aslan’ı Veli Küçük ve Muzaffer Tekin’in yönlendirdiğini, onların üstündeki kişilerin ise Şener Eruygur, Hurşit Tolon ve Fikri Karadağ olduğunu söyleyen Yıldırım’ın, Doğu Perinçek’in hapiste ifadesini geri çekerse kendisine yardım edeceğini söylediğini iddia ederek, “Böyle bir şey söyledi mi, söylemedi mi, açıklama yapsın” dediği bildirildi.

- Radikal’in öne çıkardığı bir başka gelişme olan “28 Şubat’a neşter” başlıklı haberde, internet sitelerine ilişkin direktifin “İrtica ile Mücadele Strateji Belgesine” dayandığı iddiaları üzerine inceleme başlatan Başbakanlık’ın, irticai ve bölücü faaliyetlere ilişkin muğlak ifadeler içeren belgeleri iptal etme kararı kapsamında bu belgeyi de yürürlükten kaldırmak için düğmeye bastığı kaydedildi.

- “10 Kasım’da açılım mesajları” başlığıyla duyurulan haberde, binlerce vatandaşın Atatürk’ün vefatının 71. yılında Anıtkabir’i doldurduğu, Başbakan Erdoğan’ın, “Milli birlik ve kardeşlik süreci Atatürk’ün idealleriyle örtüşüyor” dediği, DTP’li belediye başkanlarının ise ilk kez Diyarbakır’daki anma törenlerine tam kadro katıldığı bildirildi.

TARAF
Albay Çiçek’in imza günü

Taraf, “İrticayla Mücadele Eylem Planı”nın altında ıslak imzası bulunan Albay Dursun Çiçek’in avukatının, Çiçek’in Ergenekon savcıların ifade vermeye gideceğini açıklamasını manşetten duyurdu. Savcılığın Çiçek’e pazartesi günü ifadeye gelmesi için ihtarlı davetiye gönderdiği belirtilen haberde, Çiçek’in avukatının pazartesi için mazeret bildirdiği, Savcı Öz’ün adliyeye zorla getirileceğini açıklaması üzerine de, “yarın (bugün) adliyedeyiz” açıklaması yaptığı kaydedildi.

- “Çok gizli 100 belge” başlığıyla sürmanşetten duyurulan haberde, Ergenekon savcılarının elinde “İrticayla Mücadele Eylem Planı”na benzer “çok gizli” ibareli yüze yakın belge bulunduğu, tamamı siyasete müdahale planları içeren belgelere Genelkurmay’dan yanıt gelmediği için savcıların işlem yapamadığı ifade edildi.

- “İlk cunta CHP’ye karşıydı” başlıklı haberde ise, tarihçi Cemil Koçak’ın, “1946 seçimlerinde Demokrat Parti’ye haksızlık yapılınca ordudaki ilk cunta kuruldu. Yine hile olursa genç subaylar CHP’yi devirecekti” sözlerine yer verildi.

AKŞAM
248. klasörde kritik cümle

Akşam, Ergenekon soruşturması kapsamında biri emniyet müdürü 4 polisin hazırladığı “Öcalan’ın PKK’li olmadığına” dair raporu manşetten duyurdu. 273 sayfalık raporda Öcalan’ın yakalanınca “Annem de Türk’tür, şans verilirse hizmete hazırım” sözleri vurgulanarak aslında Ergenekon ve gizli servislerin maşası olduğunun savunulduğu belirtilen haberde, emekli General Levent Ersöz ile PKK liderlerinden Cemil Bayık’ın görüştüklerine dair gizli tanık ifadelerinin de dosyada olduğu bilgisine yer verildi.

- Akşam, dün TBMM’de yaşananları “10 Kasım’da açılım kavgası” başlığıyla duyurdu. Muhalefetin görüşmenin 10 Kasım’da yapılmasına tepki gösterdiği belirtilen haberde, CHP’lilerin İçişleri Bakanı'nı protesto ettiği, MHP’lilerin ise AK Parti’li Kılıç’ın üzerine yürüdükleri kaydedildi.

- “Emir Küçük’ten, bomba Tekin’den” başlığıyla duyurulan haberde ise, Ergenok’un tutuklu sanığı Osman yıldırım’ın dünkü duruşmada, Cumhuriyet’e bomba atılması talimatını Veli Küçük’ün, bombaları Muzaffer Tekin’in verdiğini, Perinçek’in de kendisine “ifadeni geri çekersen yardım ederim” dediğini açıkladığı bildirildi.

YENİ ŞAFAK
Danıştay sofrası

Danıştay saldırısı sanıklarından Osman Yıldırım’ın dün Ergenekon davasında yaptığı açıklamaları manşetine taşıyan Yeni Şafak, itirafların, “Ergenekon davasının ünlü simalarını Danıştay saldırısında birleştirdiğini” yazdı. Yıldırım’ın, Cumhuriyet gazetesine atılan bombaları Alparslan Aslan’la birlikte Veli Küçük’ten aldıklarını söylediği belirtilen haberde, “Toplantıda aldığı bombayı Cumhuriyet’e attıktan sonra Şener Eruygur, Hurşit Tolon ve Fikri Karadağ’ın Akın Birdal suikastı tetikçisi Semih Tufan Gülaltay’ın yanına gittiğini söyleyen Yıldırım, ‘Veli Küçük ve Alparslan Aslan sık sık buluşuyordu’ dedi” ifadesi kullanıldı.

- Gazetenin, “Yanlış insanları ayıklamalıyız” başlığıyla sürmanşetten duyurduğu haberde, Başbakan Erdoğan’ın bir televizyon kanalına, Türk Silahlı Kuvvetleri ile irtibat halinde olduklarını belirterek, “Hepsi masaya yatırıldı araştırılıyor. Ne kadar yanlış tipler varsa, yanlış insan varsa devlet olarak bunları ayıklamalıyız” dediği bildirildi.

- “Açılımda ilk adım” başlığıyla verilen haberde ise, demokratik açılımın dün yapılan öngörüşmesinde MHP terörü yaşandığı belirtilerek, yanlışları yüzüne vurulunca kürsüye yürüyen MHP’lilerin güçlükle engellendiği, önergenin de oy çokluğuyla kabul edildiği kaydedildi.

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış
  ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÖNE ÇIKANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İlke Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0532 261 34 89