• BIST 4.855,92
 • Altın 1077.01
 • Dolar 18.6388
 • Euro 19.7054
 • İstanbul 13 °C
 • Diyarbakır 5 °C
 • Ankara 2 °C
 • İzmir 12 °C
 • Berlin 0 °C

Gazeteler İmralı görüşmesini nasıl gördü?

Gazeteler İmralı görüşmesini nasıl gördü?
Öcalan'ın 1999'dan bu yana ilk kez avukatları ve ailesi dışında, bir siyasi heyetle görüşmesi gazetelerin manşetlerine nasıl yansıdı...

Kürt siyasetçiler Ahmet Türk ve Ayla Akat Ata'nın dün İmralı'ya giderek Abdullah Öcalan'la görüşmesinin ardından bugünkü gazetelerde görüşme, manşet ya da sürmanşetten verildi. Görüşme Sözcü ve Bugün gazetelerinde ilk sayfada görülmezken, Sözcü'de "Tokmak" köşesinde, "PKK istiyor, AKP yapıyor" başlığıyla bir yazı yer aldı... Bugün'de ise Gülay Göktürk'ün yazısı ilk sayfadan şu anonsla verildi: "Kürtler PKK'nın tasfiyesini içine sindirmek zorunda, Türkkler de kapsamlı bir affı..."

Görüşme Posta, Güneş ve Takvim'de ise sayfanın altında küçük haber olarak yer aldı.

Anaakım medyadaki gazetelerin ilk sayfalarında, Öcalan'ın "silah bırakılsın" çağrısı yaptığına ilişkin iddia ve "Barış için hemen harekete geçin" sözleri öne çıkarken, sadece Milliyet'in ilk sayfasında bunun "koşulları"ndan söz edildi.

Radikal'de görüşmenin heyetlerle süreceği belirtildi.

"Öcalan, 'Hedef silaha ihtiyaç duyulmayacak bir ortam yaratmak' dedi"

Hürriyet manşetten verdi: "Ahmet Türk ve Ayla Akat'la görüştü / İmralı'da 4 saat" Spot: "Devllet-Öcalan temasları sürerken sürpriz bir gelişme oldu. Bağımsız milletvekili Ahmet Türk, BDP'li Ayla Akat ve Meral Danış Beştaş dün saat 08.00'de Ataköy Marina'dan kalkan tekneyle İmralı'ya gitti. Öcalan, 4 saat kalan heyettekilere süreç hakkında bilgi verdi ve 'Hedef silaha ihtiyaç duyulmayacak bir ortam yaratmak. Müzakerelere başlandı. Herkes dikkatli ve hassas olsun' dedi. Önceki pazar günü de MİT yöneticileri Öcalan'la 4 saat görüşmüş, örgütün silah bırakmasına ilişkin bir ön takvim şekillenmişti."

42728

"Öcalan: Bir provokasyon olmazsa önemli adımlar atılacaktır"

Sabah'ta manşet: "İmralı'da 3 ziyaretçi" Alt başlık: "Bağımsız milletvekili Ahmet Türk, BDP'li Ayla Akad ve bir avukat, Abdullah Öcalan ile yaklaşık 5 saat görüştü"

Spot: "Öcalan'ın şunları söylediği öğrenildi: Süreci sabote etmek isteyenler olacaktır. Örgüt kendine bağlı güçleri dikkatle kontrol etmeli. BDP'de dikkatli olmalı. Bir provokasyon olmazsa önemli adımlar atılacaktır."

"Öcalan'ın müzakere takvimi ve içeriğiyle ilgili Kandil'e de mesaj gönderdiği..."

Zaman'da sayfanın solunda küçük haber olarak, "BDP heyeti İmralı'da Öcalan'la görüştü" başlığıyla yer aldı. Spot: "BDP'li milletvekilleri, dün özel izinle terör örgütü elebaşısı Abdullah Öcalan'la tutuklu bulunduğu İmralı Cezaevi'nde bir araya geldi. BDP'li Ayla Akat Ata, Diyarbakır bağımsız milletvekili Ahmet Türk ve avukat Meral Danış Beştaş yaklaşık 5 saat süren görüşmede örgütün silah bırakmasını konuştu. Görüşmede, öcalan MİT'le yapılan müzakerelerde gelinen noktaya ilişkin bilgi verdi. Barışın sağlanması için herkesin üstüne düşeni yapması gerektiğini belirten Öcalan'ın müzakere takvimi ve içeriğiyle ilgili Kandil'e de mesaj gönderdiği ifade edildi. Adalet Bakanı Sadullah Ergin, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, ziyaret kendilerinin izin verdiğini söyledi. Bakan Ergin, 'Bu süreçten ülke adına yarar umuyoruz. İstismar edilirse devamı gelmez' dedi."

"Demirtaş, açıklamaların önümüzdeki günlerde yapılacağını belirtti"

Özgür Gündem'de manşet: "Kürt siyasetçiler Öcalan'la görüştü" Spot: "Kamuoyu yoğun şekilde Öcalan ile görüşme tartışmalarına odaklanırken, dün sürpriz bir gelişme yaşandı. DTK Eşbaşkanı Ahmet Türk ile BDP milletvekili Ayla Akat, dün sabah saat 08.00 sularında İmralı'ya giderek PKK lideri Abdullah Öcalan ile görüştü... Nuçe TV'ye konuşan BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş da Türk ile Ata'nın Öcalan'la görüştüğünü doğruladı. Görüşme ve içeriğine ilişkin detay vermeyen Demirtaş, konuyla ilgili açıklamaların ise önümüzdeki günlerde yapılacağını belirtti.

42729

"Görüşmede ele alınan konuların PKK yönetimine aktarılacağı..."

Milliyet'te manşet: "BDP heyeti İmralı'da" Spot: "İmralı'yla MİT arasında bir süredir devam eden görüşmelerin ardından zun zamandır beklenen BDP-Öcalan buluşması da gerçekleşti. 2010'dan bu yana Abdullah Öcalan'la görüşemeyen BDP'lilerden Ayla Akat Ata ve DTK Eşbaşkanı Ahmet Türk dün İmralı'ya gitti. Sabah 09:00 sıralarında İstanbul Ataköy Marina'dan hareket eden BDP'liler, 15:00'te İstanbul'a geri döndü. Görüşmede ele alınan konuların, Kuzey Irak kanalıyla ya da doğrudan Kandil'de PKK yönetimine aktarılacağı ifade edildi. Uzun süredir avukatlarıyla dahi görüşmesi engellenen Öcalan'ın, cezaevi koşullarının iyileştirilmesi ve anayasada Kürtlerin haklarına yönelik değişiklikler yapılması halinde PKK'nın aşamalı olarak silah bırakabileceğini söylediği iddia ediliyor. Öcalan'ın 'Barış için kaybedecek bir gün bile yok, silahlı mücadele dönemi bitti' dediği de kulislere yansıdı."

Habertürk'te "BDP'li milletvekili"nin ağzından "görüşmenin içeriği"

Habertürk'te sürmanşet: "Akat ve Türk, MİT nezaretinde İmralı'da / 'Derin sabotaj' olmazsa tamam" Spot: İki milletvekili dün İmralı'ya gitti, Öcalan'la görüştü. Bu kritik görüşmenin içeriğini BDP milletvekili şöyle anlattı: 'Karşılıklı şartlar açıkça bağlandı. Kimsenin kaytarmayacağı, kaynatmayacağı bir mutabakat var. Adımlar şikayete mahal bırakmayacak şekilde atıldı. Her karşılıklı adım konuşuldu. Yazıldı. Adımlar karşılıklı olarak atılacak. Öylesine net ve kesin ki, bu mutabakat su sızdırmaz, kurşun geçirmez. Öcalan, 'Derin devlet ve derin Kürtler sabote etmezse bu iş tamamdır' diyor. Bence de bu iş tamam. Bu ateş sönecek."

42730

"MİT Müsteşarı Hakan Fidan: Öcalan silahları bırakmada kilit figür / Geçen ay İmralı'da iki gün kaldığı medyaya yansıyan MİT Müsteşarı Hakan Fidan, dün büyükelçilere brifing verdi. Fidan, Öcalan'ın PKK için kült bir isim ve silah bırakmada kilit figür olduğunu söyledi."

"14 yıl sonra Öcalan ile görüşmesine izin"

Vatan'da sürmanşet: "BDP'liler 14 yıl sonra İmralı'da" Spot: "Yeni açılım sürecinde BDP'liler Ahmet Türk ile Ayla Akat Ata'nın 14 yıl sonra Öcalan ile görüşmesine izin verildi... Öcalan, 1999'dan bu yana tutulduğu İmralı'da ilk kez ailesi, avukatları ve devlet yetkilileri dışında birisiyle görüştü. Öcalan'ın iki BDP'liye 'Barış için bir gün bile kaybedecek zamanımız yok. Barış için hemen harekete geçin' dediği öğrenildi."

42731

"PKK'ya 'Çatışmasızlık ortamına girin' talimatı"

Akşam'da manşet "İmralı'da Oslo havası" Spot: "Tarihi günler... İmralı'yla diyalog süreci hızla ilerliyor. Öcalan'ın 'NDP'yle görüşmek istiyorum' talebi üzerine Ahmet Türk ve Ayla Akat Ata adaya gitti. 2.5 saatlik baş başa görüşmeden PKK'ya 'Çatışmasızlık ortamına girin' talimatı çıktı"
Demirtaş: "Süreci desteklemek istiyoruz. Engelleyen taraf olmayacağız"

Yalçın Akdoğan: "Öcalan 'Silah bırakın' çağrısı yapar ve örgüte sözünü geçirebilirse"

Star, sürmanşetten verdi: "MİT Müsteşarı, büyükelçilere İmralı'yı anlattı / Keşke bildiklerimi siz de bilseydiniz"
Altta Yalçın Akdoğan'ın yazısının anonsu yer aldı: "Amaç nihai çözüm / Öcalan 'Silah bırakın' çağrısı yapar ve örgüte sözünü geçirebilirse önemli bir sonuç alınmış olur... Diyaloğu anlamlı bir noktaya getirebilecek ilk adım ise terörist unsurların sınır ötesine çekilmesidir."

"Silahları bıraktırmaya ikinci adım"

Yeni Şafak'ta sürmanşet: "Silahları bıraktırmaya ikinci adım" Spot: "Başbakan Erdoğan'ın 'İmralı ile silahların bırakılması için görüşmeler yapılıyor' açıklaması üzerine gözler, MİT-Öcalan temasının detaylarına çevrilirken dün önemli bir adım daha atıldı. DTK Eşbaşkanı Ahmet Türk ile BDP'li Ayla Akat Ata ve bir MİT görevlisi, Öcalan'la 3 saat 35 dakika görüştü. MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ın 16 Aralık'ta 4 saat Öcalan'la görüşmesinin ardından BDP'li vekillerin İmralı'ya gitme talebinde bulundukları öğrenildi. Talep son MGK'da da ele alındı ve görüşmelerin sürmesi yönünde karar çıktı. BDP, Türk ve Akat'ın görüşmeye gitmesine karar verdi.

"Görüşme heyetlerle sürecek"

Radikal'de manşet: "08:15 kosteri" Spot: "İmralı ile görüşmede ikinci perde. Radikal'in yazdığı gibi MİT Müsteşarı Fidan'dan sonra BDP heyeti dün İmralı'ya gitti. Öcalan, Türk'ü 'Barış için kaybedecek 1 dakika bile yok' sözüyle karşıladı. Görüşme heyetlerle sürecek."

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış
  ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÖNE ÇIKANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İlke Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0532 261 34 89