• BIST 2.443,77
 • Altın 975.604
 • Dolar 16.7259
 • Euro 17.4609
 • İstanbul 28 °C
 • Diyarbakır 34 °C
 • Ankara 27 °C
 • İzmir 36 °C
 • Berlin 25 °C

Gazetecilerden 'Balyoz'a suç duyurusu

Gazetecilerden 'Balyoz'a suç duyurusu
Plana tepki gösteren gazeteciler, bugün önce basın toplantısı düzenleyecek ardından İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunacak.

Kamuoyunu sarsan Balyoz darbe planına tepkiler çığ gibi büyüyor. Camilere bombalı saldırı ve Türk savaş uçağının düşürülmesi gibi kanlı senaryoların işlendiği planda, darbe sonrasında gözaltına alınacak gazeteciler de listeleniyor. Plana tepki gösteren gazeteciler, bugün önce basın toplantısı düzenleyecek ardından İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunacak.

Ali Bayramoğlu (YeniŞafak Gazetesi):
Suç duyurusunda bulunmak istiyoruz prensip olarak. Ben bir vatandaşlık görevi olarak bunu yapacağım. Şahsa kasıt var, kanun dışı bir eylem var. Silahlı Kuvvetler'in doğal ve normal sınırlarına çekilmesi için bunu yapacağım. Bu işin üzerine gidilmesi lazım. Mesele sadece 2003'te fişlenmek değil. Bugün, İstanbul Garnizonu'nda EMASYA çerçevesinde kaç kişi fişlenmiş durumda? Bunlar yasadışı. Hepsi açığa çıkarılıp iptal edilmelidir.

Nazlı Ilıcak (Sabah Gazetesi):
Andıçlar döneminde gazeteciler büyük baskılar altındaydı. İşlerinden atılmışlardı. Şimdi süreç de buna müsait. Bu yönde mesleki ilk dayanışmayı sergileyeceğiz. EMASYA'nın kaldırılması, sivil yargının güçlendirilmesi ve alanının genişletilmesi gibi çağrılarda bulunuyoruz. 'Faydalanılacak gazeteciler' listesindeki 137 kişi içinde de demokrasi yanlısı olanlar var. Metni onlara da gönderdik. Bu nedenle bu toplantı herkese açık. Gelin hep birlikte suç duyurusunda bulunalım.

Mehmet Altan (Star Gazetesi):
Toplantıya katılıp suç duyurusunda bulunacağım. Bunu mutlaka yapacağız. Diğer arkadaşları da ordu saflarına katılmaya çağırıyorum. Bu insanlar darbe yapınca bizi alıp götürmeyi, hatta öldürmeyi planlamışlar. Bunun kabul edilemez olduğunu söyleyeceğiz. Suç işlemeyen adamı neden alıp götürecekler? Çünkü hoşlanmıyorlar. Burası dağ başı mı, böyle bir plan yapılabilir mi? Bizim amacımız bilinç yükseltmektir. Bütün dünya basını da bu toplantıya davetli. Bu yüzden yapılan organizasyon önemli.

Hasan Celal Güzel (Radikal Gazetesi):
Ben imzamla suç duyurusuna katılıyorum ama İstanbul'a gelmeyeceğim. Bu bir hak aramadır, bir suç işlenip darbe yapılacak, hiçbir suçu olmayan kişiler alınıp götürülecekti. Bu da programlanıyor, resmi belgelerde bulunuyor. Bu resmen suç teşebbüsüdür. Mutlaka bunu yapanlar hakkında gereken takibatın yapılması lazımdır. Savcılık mutlaka gerekeni yapmalıdır. Böyle kepazelik olmaz. Öteki faydalanacaklar listesindeki gazetecilerin de tek tek 'biz bu listede olduğumuz için üzüldük, darbeyi onaylamıyoruz' diye açıklama yapmaları lazım. Aksi takdirde onlar da töhmet altında kalır.

Sibel Eraslan (Vakit Gazetesi):
Suç duyurusuna katılacağım. Türkiye'nin geçmişi demokrasi sabıkalarıyla dolu. İhtilaller, 28 Şubat, 27 Nisan e-muhtırası. Bunlardan gelen bir ülkenin vatandaşı olarak böyle bir ihtimal var. Bunun karşısında dik durmak, mücadele etmek ve üzerine gitmek gerekiyor. Ben bu yüzden önemsiyorum bu çağrıyı ve suç duyurusunu. Demokrasinin izini sürme noktasında bu çağrı hepimizi kapsıyor. Sadece afişe olmuş 36 gazeteci değil, hepimiz için de bir sorun var. Çünkü darbe tehdidi Türkiye'deki bütün vatandaşları hedef alıyor. Bu yüzden bu hak arama girişimini vatandaşlık bilinci olarak çok önemli görüyorum. Ne kadar çok bu bilinç içinde olursak daha çok hukuk ve demokrasi kazanır. Bunu devam ettirmek zorundayız.

Etyen Mahçupyan (Agos Gazetesi): Bu yönde bir bilgi bana henüz ulaşmadı. Eğer toplu olarak bir şey yapılıyorsa bunun içinde olurum. Türkiye zaten değişiyor ve değişecek. Bizim çalışmalarımızın ve yazılarımızın da buna bir katkısının olduğunu, olacağını düşünüyorum.

Fatih Altaylı (Habertürk):
Her iki listeye de güldüm. Bana göre ciddiye alınacak bir yanı yok. Eğer bir asker kaleme aldıysa, onu tespit etsinler ve orduyla ilişiğini kessinler. Yaptığı iş yasalara aykırı olduğu için değil, bu kadar salak olduğu için. Çünkü o listede Emre Aköz var. Aköz 2003'te Life Style yazarı. Niye tutuklanacaklar listesinde olsun? Orada çok doğru düzgün gazeteciler de var. Diğer tarafa, faydalanılacak gazetecilere bakın, düne kadar askerler tarafından suçlanmış gazeteciler var. Ben de bunlardan bir tanesiyim. Suç duyurusunda bulunmam. Bulunanlara da hayırlı olsun. İnşallah bulunmaları bir fayda sağlar. Bir şeyler açığa çıkar. Ama zannetmiyorum. Balyoz gibi planlar yapıldıysa, 2003'ten bugüne kadar gerçekleşememesi güzel. Özden Örnek'in günlüklerine bakınca, 4 kuvvet komutanı bir araya gelip darbe yapmaya çalışmış ama yapamamışlar. Demek ki gerek Türkiye gerekse Türkiye'nin içinde bulunduğu uluslararası konjonktür artık darbelere uygun değil. Şunu biliyorum ki, en kötü sivil yönetim, en iyi darbe yönetiminden daha iyidir.

Hakan Aygün (Flash TV):
Ben öncelikle böyle bir listede yer alıp almadığımı tam olarak bilemiyorum. Benim açımdan çok büyük bir sorun yok. En azından TSK'nın beni düşman olmayan gazeteci olarak gördüğünü kabul ediyorum, yandaş bir gazeteci olarak gördüklerini hissetmedim. Hatta gazeteci olarak Genelkurmay'la ters olduğum zamanlar da yaşadım. Bu ülkenin hükümeti gibi TSK'sına da büyük bir saygım var. Belge doğruysa 36 gazeteci açısından sorun var demektir. Suç duyurusunda bulunup haklarını aramalarından da daha doğal bir şey olamaz. Benden destek talep ederlerse memnuniyetle veririm; ama suç duyurusunda bulunmam mümkün değil. Çünkü biz mağdur durumda değiliz. Ben o meslektaşlarımın da her zaman arkasında yer alırım.

Necati Doğru (Vatan Gazetesi):
Şahsi olarak bunun netleşmesini bekliyorum. Darbe planını yapanlar, gerçekten benim ismimi koymuşlarsa oraya, onlara karşı dava açacağım. Açmalıyım. Ama bu planın, bu isimlerin sonradan sokuşturulduğu ve bizim adımızı lekelemek için bir tuzak olduğu ihtimali de var. Bu durumun netleşmesini istiyorum. Tablo netleşsin, bu plan yapılmışsa bizim isimlerimizde konmuşsa dava açacağım. Ama yapılmamışsa bizim ismimizi oraya bizim adımızı lekelemek, kalemimizin namusuna tecavüz etmek için yapmışlarsa onlar için de dava açacağım. Bu arada, 'tutuklanacaklar listesi'nden toplantılarına katılmam için bir davet almadım.

Haluk Şahin (Radikal Gazetesi):
Gerçekten böyle bir şey var mı, yok mu bilmiyorum. Bu nedenle ilk etapta Taraf Gazetesi'ne suç duyurusunda bulunuyorum. Bu ağır bir iftiradır. Eğer Taraf Gazetesi gerçekten böyle bir listenin var olduğunu kanıtlarsa, elbette o suç duyurusunun hedefi onu hazırlayanlar olacaktır. Şu an benim karşımda Taraf Gazetesi var. Onların yayınlamasından dolayı onları muhatap olarak görüyorum ve onlar hakkında suç duyurusunda bulunuyorum. Ama derlerse ki 'Bakın bu işin aslı burada' ve ispatlarlarsa aynı suç duyurusu onlar için de geçerli olacaktır. 36 gazetecinin hakkıdır, suç duyurusunda bulunmak. Öyle ya da böyle biz gazetecilere çamur atmak, mesleğimizin en büyük ayıplarından biridir. Çünkü bizim hayattaki en büyük sermayemiz inanılırlığımızdır.

Can Ataklı (Vatan Gazetesi):
'Darbeye karşı çıkanlar'la 'destekleyenler' gibi bir liste yapmak yanlış. O sırada yönetici konumunda olanlar var. 'Destek olacaklar' listesindekileri, eylem sırasında ilişki kurulacak, bilgi verilecek, haber yapması sağlanacak kişiler diye algılıyorum. Listenin doğru olup olmadığı konusunda endişelerim var. Suç duyurusunu yaparken kimi suçlayacağım, onu da bilmiyorum. 'Demokrat' olanlar, 'darbeye destek verenler' ayrımından da son derece rahatsızım. Arkadaşlar özgürce suç duyurusunda bulunabilir. Ama ben ne o 137 kişi içinde, ne o 36 kişi içinde görüyorum kendimi. O sırada Star TV'nin haberlerini sunuyordum. İlk kez böyle bir listede oluyorum.

Leyla Umar (Vatan):
En ufak şekilde böyle olaylarla ilişkim yok. 81 yaşındayım. Bugüne kadar bu tür ilişkilerim olmadı. Bundan sonra mı olacak? O listede olmak çok çirkin bir durum. Eğer ortada bir haksızlık varsa, o 36 gazeteciye destek olurum.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış
  ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÖNE ÇIKANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İlke Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0532 261 34 89