• BIST 93.043
 • Altın 194,342
 • Dolar 4,7269
 • Euro 5,4871
 • İstanbul 27 °C
 • Diyarbakır 31 °C
 • Ankara 25 °C
 • İzmir 28 °C
 • Berlin 23 °C

FT: Yeni bir kriz geliyor!

FT: Yeni bir kriz geliyor!
Dünyanın önde gelen ekonomi gazetesi Financial Times, arka arkaya 'krizden çıkıyoruz' açıklamalarının yaptığı bu günlerde karamsar bir tablo çizdi.

 FT, finansal piyasalarda yaşanan istikrarsızlığın yeni bir krize davetiye çıkardığı iddiasında.

Dünyanın önde gelen ekonomi gazetesi Financial Times, arka arkaya 'krizden çıkıyoruz' açıklamalarının yaptığı bu günlerde karamsar bir tablo çizdi.

Gazetede yayımlanan bir makalede, finansal piyasalarda yaşanan istikrarsızlığın yeni bir krize davetiye çıkardığı uyarısı yapılarak, şu anki durumun, piyasalarda balonların oluştuğu 2003 ve 2004 yılına benzediği belirtildi.

"Countdown to the next crisis is already under way" (Bir sonraki kriz için geri sayım çoktan başladı) başlıklı makalede, yazar Wolfgang Münchau küresel sermaye piyasalarının uzun bir süredir yeni bir balona sürüklendiğini bilmek için, Dow Jones Sanayi Ortalaması'nın 10.000 puanı bulmasını beklemek zorunda olunmadığını söyledi.

Münchau, yaşanan şeylerin bir önceki gayrimenkul, kredi, emtia ve sermaye balonlarının oluşmaya başladığı ve düşük gösterge faizleri ve enflasyon eksikliğiyle tetiklenen 2003 ve 2004 yıllarını andırdığını söyledi.Münchau'ya göre, bu seferki balon riskinde farkı, daha kısa zamanda patlayacak olması.

Temel neden düşük faiz

Münchau, yenilenen balonun arkasındaki tek nedenin, insanları her türlü riskli varlığa yöneltebilen, oldukça düşük seviyedeki gösterge faiz oranları olduğu söylerken, konut fiyatlarında da yeniden bir artış olduğu gözlendiğinin altını çizdi.

Ancak bundan beş yıl önce gerçekleşen şeylerin aksine, merkez bankaları şimdilerde hem para akışı sağlama hem de finansal istikrar sağlama gibi bir görev üstlendi. Son zamanlarda yeniden ortaya çıktığı gibi, bu iki görev kolay bir şekilde birbiriyle ters düşebiliyor. Örneğin, Avrupa'da, Avrupa merkez bankasının normal şartlar altında faiz oranlarını yükseltmeye başlardı. Merkez bankasının hareketsiz kalmasının nedeni, Avrupa'nın her zaman sermaye eksikliği yaşayan bankacılık sistemine zarar vermek istememesi.

Yazar, aynı şeyin az çok dünyanın her yerinde geçerli olduğunu söyleyerek, gelecek bir yıl içinde enflasyonda önemli bir yükselme beklenmese de değişikliklerin 2010'dan sonra etkisini fazlasıyla hissettirmesi beklendiğine işaret etti.

Enflasyon balonu tetikleyebilir

Yükselen enflasyon beklentilerinin yeniden başlamasının ardından, merkez bankaları daha hızlı bir şekilde agresif para politikalarına yönelebileceğini kaydeden yazar, kısa süreli bir enflasyon balonu yeni bir ekonomik durgunluk yaratabilir, yeni bir bankacılık krizine neden olup, deflasyona sebep olabilir dedi.

Makalesinde, ekonomist Hyman Minksy'nin mali istikrarsızlık hipotezinde tam olarak böyle bir senaryodan bahsettiğini belirten Münchau, "Minsky, geniş bir mali sektöre sahip olan ve yatırım mallarına fazla odaklanan bir dünyanın hem ürün hem de fiyat açısından istikrarsızlık yaratacağını iddia ediyor" dedi.

Suç hükümetlerde

Yazar, Minsky'e göre bunların istikrarsızlığın derin sebepleri olsa da istikrasızlığın ortaya çıkış şekli aslında şimdilerde hükümetlerin krizlere cevap veriş şekli olduğuna da dikkat çekti.

"Dünya birçok finans balonu gördü ve aynı süreçte büyük ekonomik istikrarsızlıklar yaşadı. Yaşanan bu ekonomik istikrarsızlıkların hiçbiri de köklü makroekonomik modellerle anlatılamadı. Minsky sahip olduğumuz her şeyi anlatıyor" diyen Münchau, dünya liderlerini krize cevap verirken, ikramiyelere ve diğer ilgili konulara odaklandığı için eleştirdi.

İki senaryo

Minsky haklı çıkarsa, istikrarsızlık devam edip çok daha kötü boyutlara ulaşabilir uyarısı yapan yazar, şu anki durumun iki önemli senaryoyu ortaya çıkardığını belirtti.

Senaryolardan ilki, merkez bankalarının 2010'dan korkmaya başlaması ki bu riskli varlıkların fiyatlarında başka bir düşüşün yaşanmasına neden olabilir. Normal para politikalarına yaşanacak herhangi bir geri dönüşün, önüne geçilmeyecek bir şekilde şu anda oldukça ucuz mortgage kredileriyle desteklenen gayrimenkul piyasasında yine bir düşüş yaratabilir.

Yazar alternatif senaryo için ise, "Merkez bankaları finansal istikrarı, fiyat istikrarına tercih edebilir ve para akışları için kapıları elinden geldiği kadar açık tutabilir. Bu şekilde bütün finansal krizlerin babası olabilecek bir krizi ortaya çıkabilir. Tahvil piyasalarında yaşanacak herhangi bir çöküş, ekonomik durgunluk ve deflasyona davetiye çıkarır" dedi.

Münchau, Merkez bankaları nasıl hareket ederse etsin, ortada büyük bir tehlike olduğunun da altını çizerken, başarılı para politikası tehlikeli bir tepede yürümeye benzediğini ve hangi yönün daha güvenilir olacağının bilinemediğini kaydetti. Yazar makalesini, "Şimdilik emin olacağımız şey, güvenli bir yolun olmadığı" ifadesiyle sonlandırdı.

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış
  ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÖNE ÇIKANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İlke Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0532 261 34 89