• BIST 1.391
 • Altın 495,421
 • Dolar 8,7180
 • Euro 10,3510
 • İstanbul 23 °C
 • Diyarbakır 40 °C
 • Ankara 29 °C
 • İzmir 29 °C
 • Berlin 34 °C

Doğan'a bir uyarı da bağımsız denetçiden

Doğan'a bir uyarı da bağımsız denetçiden
Doğan Grubu'nu inceleyen bağımsız denetim firması, "Vergi cezalarına karşılık ayır" uyarısında bulundu.

Doğan Grubu'nun mali tablolarını inceleyen bağımsız denetim firması, bütçede aleyhte sonuçlanan vergi cezaları için karşılık ayrılmadığı tespitinde bulunarak uyarıda bulundu. Borsa uzmanları ise bu hassasiyeti SPK'nın göstermesi gerektiğini belirtti

Yeni Şafak'tan Cahit Saraçoğlu'nun haberine göre, Maliye Bakanlığı'nın vergi aslı ve ziyaı olarak toplam 3 milyar 980 milyon TL kestiği vergi cezasını, kendi maliyecilerinin uzlaşmaz tutumu nedeniyle 500-800 milyon TL yerine 1 milyar 48 milyon lira olarak ödemesi kesinleşen Doğan Gurubu'nu şimdi bağımsız denetçisi uyardı.

Doğan Grubu'nun mali tablolarını inceleyen bağımsız denetim firması, vergi mahkemelerinde aleyhe sonuçlanan davaların tutarlarının ödenmesiyle ilgili bir karşılık ayrılmadığına dikkat çekerek, "kati hacizle ilgili yürütmeyi durdurma kararı verilmediği takdirde; varlıkların satışı da dahil, idari işlemlerin uygulanabileceği" uyarısında bulundu.

RAPORUN AYRINTILARI

DRT Bağımsız Denetim ve Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik A.Ş, Member of Deloitte Touche Tohmatsu Limited adına Sorumlu Ortak Başdenetçi Gaye Şentürk'ün Doğan Holding'e gönderdiği raporda aleyhine açılan davalara değinilerek, Grup'un doğrudan ve dolaylı bağlı ortaklıklarına yönelik düzenlenen vergi inceleme raporlarında vergi aslı ve ziyaı olarak toplam 3 milyar 980 milyon TL vergi cezası hesaplandığı hatırlatıldı.

Bu cezadan Grup aleyhine, 2 milyar 246 milyon TL tutarındaki davaların Grup'un 'kısmen lehine kısmen aleyhine' sonuçlandığı belirtilerek, bu tutardan da 713 milyon TL vergi/ceza ihbarnamesinin 334,6 milyon TL tutarındaki gecikme faizi ile birlikte toplam 1 milyar 48 milyon TL olarak Grup'a tebliğ edildiği ifade edildi.

VERGİ UZMANLARI GEREK GÖRMEMİŞ

Raporda, şunlar dile getirildi: "Grup, Bağımsız İnceleme Raporu tarihi itibariyle yukarıda açıklanan ilk vergi mahkemelerinde Grup'un aleyhine sonuçlanmış gecikme faizi ile birlikte toplam 1 milyar 48 milyon TL ile ilgili olarak bir üst mahkeme nezdinde yürütmeyi durdurma talebini de içerecek şekilde temyiz başvurusunda bulunmuştur.

Grup tarafından, konuya ilişkin uzman görüşleri de dikkate alınarak, söz konusu davalara ilişkin yürütmeyi durdurma taleplerinin kabul edileceği öngörülmektedir. Bundan sonraki süreçte, yürütmenin durdurulması kararı verilmediği takdirde; Grup'a tebliğ edilen tutarın 30 gün içinde ödenmesi gerekmekte olup, aksi durumda 30 günlük sürenin sonunda Vergi İdaresi tarafından ödeme emri tebliğ edilerek tutarın 7 gün içerisinde ödenmesi talep edilecektir.

SÜREÇ DEVAM EDİYOR

Anılan davalara ilişkin hukuki süreç devam etmekle birlikte, yürütmenin durdurulması kararının verilmemesi ve Grup'un söz konusu tutarı yasal süre zarfında ödememesi durumunda; 36 no lu dipnotta açıklanan Vergi İdaresi tarafından hali hazırda uygulanan ihtiyati hacizlerin kesin hacze çevrilmesi ve Grup faaliyetlerinin önemli bir bölümünü oluşturan faaliyetlerle ilgili varlıkların satışı da dahil olmak üzere, idari işlemler uygulanması söz konusu olabilecektir. Bu durum, Grup'un görsel ve işitsel basın faaliyetlerinin sürekliliği üzerinde ciddi şüphe uyandıracak önemli belirsizliklerin mevcudiyetini göstermektedir."

GRUBU SPK'NIN UYARMASI GEREKİYOR

Borsa uzmanları küçük yatırımcıları koruma görevinin Sermaye Piyasası Kurumu'nun (SPK) olduğunu belirterek, Doğan Grubu'nda olası bir sıkıntıdan dolayı küçük yatırımcıların etkilenmemesi için grubu uyarması gerektiğine dikkat çektiler. Uzmanlar, SPK'nın böyle bir adımının küçük yatırımcılar açısından borsaya yönelik önemli bir güvence olacağını kaydettiler.

Bu çerçevede, bağımsız denetçisinin Doğan Grubu açısından dikkat çektiği olası sıkıntının her şirketin başına gelebileceğini vurgulayan uzmanlar, "SPK'nın başta Doğan Grubu olmak üzere, halka açık şirketlerde olacak bir sıkıntı da küçük hissedarların etkilenmemesi için o şirketi yakın izlemeye alarak gerektiği durumlarda uyarıda bulunması gerekiyor" değerlendirmesi yaptılar.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış
  ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÖNE ÇIKANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İlke Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0532 261 34 89