• BIST 1.572
 • Altın 441,922
 • Dolar 7,4549
 • Euro 9,0301
 • İstanbul -2 °C
 • Diyarbakır 0 °C
 • Ankara -10 °C
 • İzmir 2 °C
 • Berlin 2 °C

Danıştay katsayı gerekçesini açıkladı

Danıştay katsayı gerekçesini açıkladı
Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, YÖK'ün katsayı ile ilgili itirazına verdiği ret kararının gerekçesini açıkladı.

Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, YÖK'ün katsayı ile ilgili itirazına verdiği ret kararının gerekçesini açıkladı. Gerekçede, "İdarenin katsayı konusunda yapacağı düzenlemede ölçülülük ilkesi dikkate alınmalı" denildi; katsayının eğitim sisteminin bütünlüğünü bozmaması gerektiğinin altı çizildi. Kurul, açıkça imam hatip liselerine atıfta bulundu: "Bu okullar amacından saptırılmamalı, yapılacak düzenleme buna uygun olmalı." 

Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, yayımladığı gerekçe ile YÖK'e hem uyarıda bulundu hem de yol gösterdi.

Kurul önce, "Katsayı farkı hukuka uygun" dedi. Bunu da Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ile ulusal yargı kararlarına dayandıran kurul, kararın nedenini açıkladı.

Açıklamada, "Meslek lisesi mezunlarının üniversiteye girebilmelerinin yasanın bir gereği olduğu" vurgulandı.

Eğitim sisteminin bütünlüğüne dikkat çekilen açıklamada, "Alan, bölüm ayrımı zedelenmemeli" denildi.

Gerekçede de YÖK'e "Ölçülü bir katsayı uygulaması yapılabilir" mesajı verildi:

"Değinilen lise mezunlarına genel lise mezunlarıyla girdikleri sınavda farklı katsayı uygulanması, yapılan açıklamalar karşısında hukuka uygun ise de bu farklılığın ölçülü, adil, dengeli olması gerektiğinde de kuşku bulunmamaktadır. İdare, bu konuda yapacağı düzenlemede ölçülülük ilkesini dikkate almalıdır."

Kurul, YÖK'ün "Katsayıyı meslek liselerine ilgiyi artırmak için kaldırdık" gerekçesini doğru bulmadı; "Aslolan meslek lisesi mezunlarının uygun alanlara gitmesidir" denildi. Kararda, katsayı tartışmalarının odağındaki imam hatip liselerine açıkça atıfta bulunuldu:

"Mesleki-teknik liseler sadece teknik öğretim veren liseler olmayıp, imam hatip liseleri de bir meslek lisesidir. Tevhid-i Tedrisat Kanunu'na göre imam hatip liseleri imamlık, hatiplik gibi dini hizmetlerin yerine getirilmesi ile görevli elemanları yetiştirmek üzere kurulmuş liselerdir.

Dolayısıyla mesleki-teknik öğretimden üniversiteye geçişi düzenlemek amacıyla getirilen sistemde, imam hatip liselerinin bu fonksiyonlarının da göz önünde tutulması yasal bir zorunluluktur."

Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, bu karar ile hem imam hatip liselerinin bir meslek lisesi olduğunu resmen dile getirdi hem de mesleki eğitimin amacından saptırılmaması gerektiğini vurguladı.

Şimdi gözler YÖK'ün vereceği katsayı ile ilgili yeni kararda.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış
  ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÖNE ÇIKANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İlke Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0532 261 34 89