• BIST 7978.82
 • Altın 1890.619
 • Dolar 28.9408
 • Euro 31.2307
 • İstanbul 10 °C
 • Diyarbakır 8 °C
 • Ankara 10 °C
 • İzmir 12 °C
 • Berlin 1 °C

AK Parti mi, AKP mi?

AK Parti mi, AKP mi?
Başbakan Erdoğanın 'Partimize AKP diyenler edepsizdir' sözü yeni bir tartışma başlattı. AK Parti mi yoksa AKP mi? Köşe yazarlarının çoğu AKP dedi. Ve Erdoğanı sert bir şekilde eleştirdiler...


Başbakan Erdoğan’ın ‘Partimize AKP diyenler edepsizdir’ sözü yeni bir tartışma başlattı. AK Parti mi yoksa AKP mi? Köşe yazarlarının çoğu AKP dedi. Ve Erdoğan’ı sert bir şekilde eleştirdiler. Doğan medya grubu ile Akşam grubundaki yazarlar olayı köşelerine taşırken muhafazakar gazetelerin yazarları olaya değinmedi. Sadece Zaman gazetesi yazarı Hüseyin Gülerce yazısının sonunda olaya değindi ve Başbakan'ın yanlış yaptığını savundu.

Ahmet Hakan, Erdoğan’ın açıklaması için “Edepsizce bir yorum” ifadesini kullanırken Zaman gazetesi yazarı Hüseyin Gülerce “AK Parti'ye, AKP diyenlere, "edepsiz" damgası vurulmasının âlemi nedir?” diye sordu. Ertuğrul Özkök "CHP'ye neden CHP diyorsak AKP'ye ondan AKP diyoruz. AKP'yi küçültmek gibi bir niyetimiz yok" dedi.

İşte o yorumlar:

AHMET HAKAN COŞKUN

Edepsizce bir yorum

YÜZDE 38’den sonra biraz durulacağını ve sakinleşeceğini sandığımız ve umduğumuz Tayyip Erdoğan, hepimizi yanıltarak, o meşhur öfkesini yeniden tedavüle soktu...

En son dün, hem de durup dururken yine öfkeyle ve hiddetle bağırarak o tuhaf raconu kesiverdi:

"AK Parti diyeceksiniz... AKP demek edepsizliktir..."

Yani...

Bundan böyle her kim "AK Parti" derse "edepli", her kim "AKP" derse "edepsiz" olacakmış... Bu böyle biline imiş...

Peki... Tamam da...

Bundan sonra şu türden tuhaflıkların yaşanmayacağının garantisini kim verebilir:

Artık Başbakan’a muhalif olanlar, "AKP... AKP... AKP..." diyerek ve bunun altını çizerek Başbakan’ı gıcık etmeye çalışabilirler...

Herhangi bir "mahrem macera" sırasında, "Hadi bana edepsiz bir şey söyle" diye fısıldayan maşuka, ağızlar doldurularak "AKP... AKP..." denilebilir...

AKP diyen birine AKP örgütlerine mensup kişiler "edep ya hû" diye uyarıda bulunabilirler...

"AKP... AKP..." diyen küçük çocuklara anneleri, "Şimdi senin ağzına acı biber süreceğim... Seni küçük edepsiz" diyerek terlik fırlatabilir. 

HÜSEYİN GÜLERCE

Erdoğan daha uygun bir uslup kullanabilirdi

Şahsen Sayın Başbakan'ın sert tavırları bende endişe uyandırmıyor değil. AK Parti'ye, AKP diyenlere, "edepsiz" damgası vurulmasının âlemi nedir? Sakin, yumuşak bir üslûpla, "partimizin gerçek adı budur. Doğrusunun söylenmesi bizi memnun eder" gibi bir şey dense ne olur?

AK Parti, bu ülkede demokratikleşme, istikrar ve büyüme adına, gerçekten çok şey ifade ediyor. Nimetlerin kıymeti bilinmezse, bir süre sonra elden uçup gidiyorlar...

BEKİR COŞKUN

İdraksiz olmamızı kimse beklemesin

Onun için Adalet ve Kalkınma Partisi’nin adının "AKP" şeklinde kısaltılmasına kızan -hatta öyle söyleyip yazanları edepsizlikle suçlayan- Başbakan Tayyip Erdoğan boşuna çırpınmasın. Adında "Adalet" yazan parti, 7 yıla yakın zamandır iktidarda olur da "adaleti" devraldığından beş beter hale getirirse kimse oradaki "Adalet" lafına kulak vermez.

Hadi "kalkınma"yı hak etmediğini söylemeyelim ama Ali Dibo’ları koruyan, devletin "ihale" sistemini soygun aracına dönüştüren, "Bizden biriyse bırakın çalsın" anlayışını yerleştiren bir partiye "AK" diyecek kadar idraksiz olmamızı da kimse beklemesin. 

ERTUĞRUL ÖZKÖK

Hürriyet, eskiden beri AKP demekte ısrar ediyor.

Şunu kesinlikle ve bütün samimiyetimle yazıyorum.

Böyle yapmaktaki amacımız AKP’nin "AK" imajını perdelemek falan değil.

Doğru Yol Partisi’ne nasıl DYP, Cumhuriyet Halk Partisi’ne CHP diyorsak, Adalet ve Kalkınma Partisi’ne de AKP diyoruz.

Başbakan çıkıp, böyle yapanlar "edepsizdir" diyorsa, bu bizi rencide etmez.

Ama demokratik bir ülkede olması gereken tahammül duygusunu rencide edebilir. 

YILMAZ ÖZDİL

Böyle bir başbakanı ilk defa görüyoruz

Bizim adımızı duymaktan rahatsız olan başbakanları çok görmüştük ama, kendi partisinin adını duymaktan rahatsız olan başbakanı ilk defa görüyoruz.

MEHMET YILMAZ

Başbakan yazım kurallarından habersiz

Yani bu "edepsizlik" sayılmaz, yazım kurallarından haberdar olmak ile ilgili bir durumdur.

Adalet ve Kalkınma Partisi, adının kısaltılmışının AK Parti olmasını istiyor.

Niyeti belli: Başkaları "kara", biz "akız" gibi bir çağrışım yaratmak.

Olabilir. Biz "ak" yazmadık diye kara olmazlar. Kendilerinin "ak" olduğunu iddia ederken gerçekten "ak" olmayabilecekleri gibi bir durumdur bu da.

Buna önce kamu vicdanı karar verir, sonra da eğer yol oraya düşerse mahkemeler.

"Edepsizlik" ise bir yazım kuralına uyanlara böyle seslenmek olsa gerektir.

MEHMET ALİ BİRAND

Ne bu hiddet bu şiddet?

AKP demenin küçültücü bir anlamı yok.

AK Parti de denir, AKP de... Nedir bu hiddet bu şiddet?

Şimdiye kadar hiçbir parti liderinin, kendi kısaltılmış adını saptadığı ve medya’ya zorla kabul ettirmeye çalıştığı da görülmemiştir.

İsim kısaltmayı kamuoyu yapar. Gazeteler, kahve sohbetleri, TV’lerdeki talk show’larda ortaya çıkar. Belki bazıları, bu kısaltmalara başka anlamlar yükleyebilirler, ancak genelde kabul gören bir kısaltma, ne kadar zorlasanız dahi kolay kolay değişmez. AKP’de ilk günden itibaren AKP olmuş, AK Partililer dahi kendilerine, Başbakanın alerjisi doğana kadar AKP demişlerdir.

Üstelik gazeteler ve yazarlar AK Parti demek zorunda da değillerdir. “Ak Parti” uzundur. Başlığa sığmaz ve kısaltılmış hali AKP’dir.

CHP veya MHP neden alınmıyorlar da, AKP alınıyor, anlayamadım.

Bu hafta uluslararası bir konferansta, Erdoğan’ın Suriye politikasını överken sık sık AKP dedim... Eeee ne olacak şimdi?

Edepsiz mi sayılacağız?

Sayın Başbakan emin olmalı ki, bu çıkışıyla AKP kısaltmasını Türk kamuoyuna daha da mal etmiştir. Korkularından Ak Parti demek zorunda kalacakların dışındakiler için AKP rumuzu sürecektir. 

METİN MÜNİR

AK olmak pozitif bir özelliktir

Sayın Başbakan. AKP’ye AK Parti dememenin edeple ve siyasi etikle de alakası yok.

“Ak” AKP’nin hak etmediği bir sıfat olduğu için kullanılmıyor. Bir çeşit yozlaşmaya karşı minik protesto olarak.

Ak olmak pozitif bir özelliktir. Bu özelliğin AKP yönetiminde olmasını çok isterdim ama göremiyorum. Bu konuları araştırmayı uzmanlık haline getirmiş uluslararası kurumlar da göremiyor.

TÜRKER ALKAN

Şaşırdım kaldım

Parti’dir, ‘AKP’ diyenler edepsizdir” dediniz.

Şaşırdım kaldım.

Böyle bir edepsizlik tanımını ilk kez işitiyorum!

Genel bir kural olarak kurumların adı kelimelerin baş harfleriyle

kısaltılır. Adalet ve Kalkınma Partisi, ‘kayıp trilyon davası’ ve ‘Deniz Feneri’ gibi olaylarla ilgisinin olmadığını anımsatmak için ‘AK Parti’ kısaltmasını tercih etmiş. Olabilir. Fakat bu tercih, ‘AKP’ diyenlerin edepsiz olduğu

anlamına gelmez.

‘AKP’ kısaltmasını kullananlar neden ‘edepsiz’ olsun? ‘Adalet’ ve ‘Kalkınma’ sözcüklerinin edepsizce olduğunu söylemek mümkün müdür?

Eğer sayın Başbakan bu sözcükleri edepsizce buluyorsa, partisinin adını değiştirip, doğrudan doğruya ‘Ak Parti’ koysun. O zaman da ‘AKP’ demeye devam eden olursa Başbakan’ın kızıp, ‘edepsizler’

demeye hakkı olacaktır. Fakat şimdiki halde ‘Adalet ve Kalkınma Partisi’ne ‘AKP’ diyenleri edepsizlikle suçlaması doğrusu bu ülkenin Başbakan’ından beklenmesi gereken ciddi ve ağırbaşlı bir davranış olmamıştır!

Kaynak: Haber Kaynağı
Etiketler: ,
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış
  ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÖNE ÇIKANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İlke Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0532 261 34 89