• BIST 102.410
 • Altın 186,954
 • Dolar 4,4877
 • Euro 5,2816
 • İstanbul 18 °C
 • Diyarbakır 14 °C
 • Ankara 13 °C
 • İzmir 23 °C
 • Berlin 10 °C

AB üyeliği çıkmazda mı?

AB üyeliği çıkmazda mı?
Türkiye'nin AB üyeliği meselesi, Sarkozy'nin Fransa'da, Merkel'in de Almanya'da iktidara gelmesiyle daha da karmaşık hâle geldi. Zira her ikisi de sağcı ideolojileri dolayısıyla Türkiye'nin AB'ye katılımına karşı.

Gulf News (Birleşik Arap Emirlikleri)-Türkler, 20. asrın başlarında, modern Türkiye'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün politikası çerçevesinde Batı'nın bir parçası olmaya karar verdiler ve modern Avrupa kıyafetleri giydiler.

Ne var ki Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne katılım girişimi, özellikle Almanya, Fransa ve İngiltere olmak üzere başlıca Avrupa ülkelerinin peş peşe gelen sağcı, solcu ve ılımlı hükümetleri arasında askıda kalan bir mesele oldu.

Son zamanlarda Türkiye'nin AB üyeliği meselesi, Nicolas Sarkozy'nin Fransa'da, Angela Merkel'in de Almanya'da iktidara gelmesiyle daha da karmaşık hâle geldi. Zira her ikisi de sağcı ideolojileri dolayısıyla Türkiye'nin AB'ye katılımına karşı.

Diğer tarafta ılımlı Avrupalılar, Birliğin, insani ve ırkçı olmayan boyutunu göstermek için Türkiye'yi AB'ye dâhil etme çağrısında bulunuyorlar.

Türkiye'nin arayışını desteklemek için bir Avrupa komisyonu kuruldu. Finlandiya Cumhurbaşkanı ve Nobel Barış Ödülü sahibi Marti Ahtisaari başkanlığındaki komisyon, AB'yi, Türkiye'nin AB müzakerelerini engellemekle suçlayan Avrupalı politikacılar ve önde gelen isimlerden oluşuyor.

Komisyon, ciddi olduklarını vurgulamak için Sarkozy göreve gelmeden önce başlayan müzakerelere destek verilmesi çağrısında bulundu.

Kendi adına Türkiye, AB üyelik kriterlerini karşılamak için, özellikle Kürtler ve Ermeniler olmak üzere azınlıkların talepleri de dâhil büyük ve radikal reformlar yaptı.

Bu talepleri yerine getirmek için Türkiye, geçen hafta, Kürt bölgelerindeki eğitim kurumlarının Kürtçe eğitim vermesine izin veren bir karar çıkardı. Türkiye Ermenistan ile ilişkileri normalleştiren tarihî bir anlaşma da imzalayarak daha başka adımlar da attı.

Dahası Türkiye, Kıbrıs'ı birleştirmek ve Ada birleştiğinde onu tanımak için uygulamaya dayalı bazı adımlar atmanın yanı sıra Yunanistan ile de ilişkilerini düzeltti.

Bunlar, Türk ekonomisini birçok Avrupa ülkesinin önünde dünyanın en hızlı büyüyen ekonomileri arasına katan kalkınma atılımlarının yanında gerçekleşti.

Bu ekonomiler arasında ekonomileri Türkiye'ninkiyle karşılaştırılamaz olan Romanya ve Bulgaristan gibi en son AB'ye katılan ülkeler de yer alıyor.

Şüphesiz Türkiye'yi AB üyeliğine kabul etmek Avrupa'nın çıkarınadır ve daha önemlisi bu girişimi destekleyenler ve hatta karşı çıkanlar bile Türkiye'yi kabul etmenin Türkiye kadar Avrupa için de önemli olduğunun farkındalar.

Jeopolitik Nüfuz

Türkiye'nin potansiyel jeopolitik nüfuzu inkâr edilemez. AB üyesi olarak Türkiye, coğrafi alan ve nüfus açısından en büyük ikinci üye devlet olacaktır ve bu yüzden Avrupa ürünleri için büyük bir pazardır.

Dahası, Türkiye, Avrupa istihdam piyasasının ihtiyaç duyduğu vasıflı ve iyi eğitimli istihdamı sağlamanın yanı sıra yatırımlar için bir hedef ve ekonomik büyüme için de bir motor olacaktır. Türkiye'yi AB'ye kabul etmek, kesinlikle Avrupa'yı çok fazla maliyetten ve toplumsal taahhütten kurtaracaktır.

Türkiye'nin AB üyelik girişimine muhalefet, sağcı partiler tarafından dile getirilen ırkçı ve şovenist bir ideolojiden kaynaklanıyor. Hâlbuki bu zihniyet, Türkiye'yi, 20. asrın başlarında Osmanlı İmparatorluğu çökmeye başladığında, Doğu'nun değil Avrupa'nın hasta adamı olarak nitelendiriyordu. Muhaliflerin sorunu, Türkiye'nin AB üyelik girişimine çok güçlü bir destek olması.

Üstelik Türkiye Avrupa'daki tek Müslüman ülke değil. Avrupa kulübüne katılmaya hazırlanan Arnavutluk da Avrupa'da yer alıyor. Ayrıca Avrupa Kıtası'nın coğrafi sınırlarına göre FİFA tarafından belirlenen Avrupa spor takımlarının arasında Kazakistan ve Azerbaycan da var.

Dolayısıyla biri etnik ve dinî temellere dayanan duygusal bir duruş, diğeri de karşılıklı çıkarlara ve Avrupa'nın yeni dünya haritasındaki konumunun daha geniş ufuklarına dayanan pragmatik bir duruş olmak üzere iki muhalefet var.

Ülkeler arasındaki yaklaşan potansiyel rekabet ve özellikle Doğu Asya'dakiler olmak üzere dünyanın başlıca ekonomik blokları da inkâr edilemez.

Nihayetinde meselenin iki tarafın karşılıklı çıkarlarına göre çözülmesi daha muhtemel görülüyor zira tarihten anlaşılacağı üzere, ekonomik ve stratejik çıkarlar duygusal ve etnik endişelerin üstündedir.

Türkiye ve AB, çıkarlarını diğer endişelerin üzerine tutup tarihten dersler çıkarmalıdır.

Etiketler: , ,
 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış
  ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Arap Basını (30 Ekim 2009)30 Ekim 2009 Cuma 14:58
 • Arap Basını (29 Ekim 2009)29 Ekim 2009 Perşembe 17:02
 • Arap Basınından Özetler28 Ekim 2009 Çarşamba 21:36
 • Arap Basınından Özetler25 Ekim 2009 Pazar 20:51
 • Arap Basınından Özetler24 Ekim 2009 Cumartesi 18:34
 • Türkiye-İsrail... İki trenin öyküsü23 Ekim 2009 Cuma 10:09
 • AB üyeliği çıkmazda mı?17 Ekim 2009 Cumartesi 12:08
 • Suriye ile Türkiye arasında güven hakim16 Ekim 2009 Cuma 02:26
 • Araplara osmanlı dersi, İsrail'e tokat!14 Ekim 2009 Çarşamba 15:11
 • Erdoğan: Yeni Lübnan hükümeti birkaç gün içinde açıklanacaktır14 Ekim 2009 Çarşamba 01:28
 • ÖNE ÇIKANLAR
  Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İlke Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0532 261 34 89