• BIST 1.325
 • Altın 460,581
 • Dolar 7,9493
 • Euro 9,4663
 • İstanbul 10 °C
 • Diyarbakır 9 °C
 • Ankara 2 °C
 • İzmir 12 °C
 • Berlin 1 °C

Titre 12 Eylül, yargılama geliyor…

Nalan Temeltaş

Niçin hep silahlı memurlar ülke yönetmeye kalkışır ki? Diğer memurların canı yok mu? Misal niçin mühendisler günlerce tartışıp, memleketin bölünmez bütünü için iş makineleriyle saldırmaz ve çoluk çocuk demeden şantiyelere hapsetmez? Ya da doktorlar steteskoplarıyla? Ya da öğretmenler okul aile birliklerini yanlarına alıp tebeşirlerle yönetime talip olmazlar? Asker olmak ya da yaygın geyikle asker millet olmanın genlerimizdeki tezahürü fazladan bi şiddet kromozomu mu? 

1982 Anayasasının 15. maddesi bile bu kadar yaygaraya neden oluyorsa, tamamının; akilinsanlar (sadece adamlar değil yani) komisyonu kurulup incelenmesi ne kadar da yerinde olur!   

Belengaz Agahta Christie Türkiye’de olanlara tanık olsa, polisiye yazmayı kumasına bırakırdı. Yıllarca adama devlet büyüğü muamelesi yaparsanız olacağı buydu. Vadesi dolmadan yargılanma gerçekleşmezse devlet töreni bile yapılır zat-ı şahane için. Doksan yaşını aşmış olması , 12 Eylül zihniyetinin görünen sembolü haline gelmiş yurttaşın yargılanmasına niçin engel olsun ki? Erdal Eren’i astıklarında 17 yaşında bir genç olması umurlarında mıydı? Binlerce gencecik insanı suçlu ilan edip işkencelerden, insanlık dışı muamelelerden geçirirken yaş problem değildi de şimdi mi mesele oldu! 

Hoş zaten siyasetçilerin yaşlarına bakılınca, bu memleketin idaresine talip olunuyor ise , karanlık bir dönemin yüzleşmesi için de yaş sınırı yok diye düşünülür rahatlıkla. Misal, Demirel 85, Rahşan 86, Erbakan 83 yaşında yaklaşık olarak. Abbas Güçlü’nün gençlerle olan programında kurula kurula ‘’ şimdi olsa yine aynı şeyleri yapardım’’ diyen general hiç te yaşlı gözükmüyordu. 

Gerçekte elbet ki bir ya da birkaç şahıs değil bir dönemdir yargılanacak olan. Amaç üzüm yemekse bağcıyı asmanın ne lüzumü var şimdi? İmha edilen bu memleketin çocukları, gençleri ve gelecek nesilleriyse hele, bağcı hiç mesele değil. 

Bilge Karasu’nun deyişiyle, 12 Eylül Hakareti toplumun tamamını ilgilendiren en temel konuları siyaset dışına iterek, devletin tasarrufuna bırakarak, postmodernizmin de ıskalanmaması ile gelecek bir ya da birkaç kuşağı imha etmiştir. Gerek bedenen gerek ruhsal olarak. 

İdeolojileri tukaka ilan edenler hızla tüm topraklara apolitiklik ektiklerinde nasıl bir facia yarattıklarını iyi biliyorlardı aslında.  Sayelerinde yaratılan fitne fücur ortamında Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı bozulmuştur.  Bugün yaşananlar bir fantezi değilse malum şahısların eseridir.  Eh! Generallerde uygunsuz vaziyette yakalanabilir! Mızıkçılık yok ! 

Hani İstanbul’da 12 Eylül den sonra , bütün ötekileştirmeye çalıştıklarınıza yaptığınız gibi; savunmasız travesti ve diğer eşcinselleri otobüslere doldurup Eskişehir’e sürgüne göndermiştiniz ya. Aslında siz ve zihniyetiniz gibi dışlayıcı ve kötülük uygulayıcılarını Jüpitere fırlatmak, uydu olarak kullanmak bizce daha yerinde olur! 

Sayenizde işte memlekette gençlerin uyuşturucuya başlama yaşı ilköğretime kadar düştü. Okullar şiddet yuvaları halinde. Memleketin Doğusundaki yangını travmatik zihniyetleriniz körükledikçe yayılıyor. Kesme biçme faaliyetlerinden kan gövdeyi götürüyor. Okulda, evde, sokakta cinayet! Toprağı sıksan en hafifinden el bombası fırlıyor. Eşini roketatarla öldüren kocalar var. Dini takvim yapraklarından öğrenenlerle, laikliği din haline getirenler sayenizde! Hali hazırda mahkemelik olunan memleketin çetesi ve benzeri her insan tıpkı siz gibi yaptıklarının ‘’ vatan, millet, Sakarya ‘’ amaçlı olduğunu iddia edip duruyorlar. 

Ancak tüm bu gaflet ve delalet içerisinde size işkence ya da kötü muamele yaparlarsa yine de mutlaka İnsan Hakları Derneği’ne başvurun. Hani bir çok yöneticisi ve üyesinin tutuklandığı, öldürüldüğü, kaybedildiği ; andıçlarınız yüzünden ölümlerden dönen Akın Birdal’ın eski yöneticilerinden olduğu dernek…!

 • Yorumlar 5
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış
  ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yazarın Diğer Yazıları
  ÖNE ÇIKANLAR
  Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İlke Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0532 261 34 89