• BIST 90.383
 • Altın 144,409
 • Dolar 3,6117
 • Euro 3,9021
 • İstanbul 8 °C
 • Diyarbakır 15 °C
 • Ankara 16 °C
 • İzmir 19 °C
 • Berlin 9 °C

Zamanın dışında kalmak

Mümtaz er Türköne

Elbette bir hazım meselesi. Ama siyasetçi kendisini aşamadığı zaman, içinde bulunduğu şartları da, çağını da aşamıyor; geçmişe takılıp kalıyor. 

CHP, kamuda başörtüsü serbestîsini, artık geride kalmış bir mesele olarak görseydi ve kendisini de uzlaşmanın bir tarafı olarak takdim etseydi ne olurdu? “Gereksiz yere insanların özgürlüğü sınırlanmış, tercihlerine saygı gösterilmemiş ve bu yasak askerî dikta arayışlarının gerekçesine dönüşmüş” deseydi, gerçekten ne olurdu? Kendisini var eden demokrasi ile bağlarını kuvvetlendirir ve gücünü artırmış olurdu. AK Parti’nin ahlakî üstünlüğünü elinden alma ve siyasette fırsat eşitliğini yakalama imkânı bulurdu. CHP, bu yasağın kaldırılmasını idarî yargıya taşıyarak ayağını çağın gerisine bağlayan prangasına bir kilit daha geçirmiş, anahtarı birkaç kere daha çevirmiş oldu. 

Fethiye’de “Qurban bayramımız piroz be” diye billboardları donatan MHP’li belediye başkanını nazara alalım. Yaptığı bu ülkenin birliğine, bütünlüğüne sağlam bir çivi çakmak. Üstelik zekice tasarlanmış bir afiş; çünkü altta büyük harflerle “Tek Millet, Tek Vatan, Tek Dil, Tek Bayrak, Tek Devlet” mottosu yer alıyor. Çok yaratıcı, hangisini tercih ederseniz; Tarzanca bir Kürtçe veya Türkçe, üstelik eğlenceli: “Ülke bitûniya me bozulmaması ve hezkırına insana dı hûndure me kuvvetlenmesi dilhaziya meye: Qurban bayramımız piroz be”. Siyaseti ve mesajı bir kenara bırakın, Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı, bu yaratıcı tasarımı ile reklamcılık alanında yılın ödülünü hak etmiyor mu? Ancak MHP liderinin tepkisinde mizah yok. Abus bir çehre, donuk bir ifade ve kesin bir dil: “İhraç edilecek.” Hepsi bu kadar. Biraz sabretseydi, eminim daha sert bir tepki BDP’den gelecekti. 

Zaman geçiyor. Türkiye değişiyor. Sorun çözme biçimimiz ve yüzyıllardır bu topraklarda birlikte yaşama formumuz çağın şartlarına uyum sağlıyor. Kimileri öne geçiyor ve bir tekerin çamura saplanması gibi geçmişe takılıp kalan toplumu yerinden oynatıyor. Kimileri ise önünü göremediği için korku içinde yerinden kımıldayamıyor. MHP lideri, “Tehdit büyüktür. Tehlike ibresi son raddeye dayanmıştır.” diyor. Niye bu korku? Ben neden korkmuyorum? 

Fethiye Belediye Başkanı’nın zekice buluşu, MHP için bir fırsat ve bir kırılma anı olabilirdi. Türkiye yönünü özgürlüklere doğru değiştirdi. Yıllardır Kürtçeyi özgürleştirmek için atılan adımlar, nihaî olarak anadilde eğitim hakkı ile kemâle erdi ve tamamlandı. Onca çabadan sonra, geriye doğru atılacak tek bir adım bile Türkiye’nin birliği ve bütünlüğü için tam bir felaket olur. Tarih sürekli kayıt halinde. Dün Kürtçeyi yasaklayarak bir yere varılamadı; şimdi Kürtçe ile ilgili bütün kayıtlar kaldırılarak eşit ve onurlu bir ortaklık imkânı doğdu. PKK’nın elinde istismar edeceği bir bahane kalmadı. Kürt sorunu, Kürtçe sorunundan ibaretti. Kürt sorunu artık bu ileri adımlarla buharlaşıp yok oldu. Geriye, kırılanları, hasar görenleri tamir etmek kalıyor. Fethiye Belediye Başkanı, zamanın ruhunu kavramış, yılların hasarına bir yerinden el atıp tamire girişiyor. Peki, MHP’nin sert tepkisinin zamanın ruhuna, bu ülkenin birliğine bütünlüğüne bir katkısı var mı? Ne yani, Kürtçeyi tekrar yasaklayacak mısınız? Bu katı tutumun gerekçesi ve mantığı ne? 

Şayet MHP lideri, Fethiye Belediye Başkanı’nın bu yürekli çıkışı karşısında bir lahza durup, hiç olmazsa “yetkili kurullarımızda konuşmamız ve bir karara varmamız lazım” deseydi ve demokratik bir tartışmanın önünü açsaydı ne kaybederdi? 

Partilerin kurumsal kimlikleri var. Kişiler zamana kolay uyum sağlıyor; yeteri kadar cesareti olmayan liderler bu kurumsal statüye saplanıp kalıyor. Türkiye’nin değişimi parti aidiyetlerini aşıyor. Başörtüsü ve Kürtçe yasağı geride kaldı. Bu yasaklara saplanıp kalan partiler de maalesef geride kalıyor.

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış
  ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
ÖNE ÇIKANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İlke Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0532 261 34 89