• BIST 89.695
 • Altın 145,979
 • Dolar 3,6136
 • Euro 3,9258
 • İstanbul 8 °C
 • Diyarbakır 13 °C
 • Ankara 2 °C
 • İzmir 10 °C
 • Berlin 11 °C

Zafer anıtını nereye dikelim?

Mümtaz er Türköne

Umulanın ve beklenilenin çok üzerinde bir paket açıklandı. Yer isimlerinin iadesi, Nevşehir'deki üniversiteye Hacı Bektaş adının verilmesi, nefret suçlarına cezanın artırılması gibi yenilikler beklenebilecek düzenlemelerdi. 

Çıtanın ulaştığı yüksekliği gösteren, umulanın ötesindeki radikal adımları üç başlıkta sıralamak mümkün: Birincisi anadilde eğitim hakkı. Anaokulundan üniversite dâhil eğitimin sonuna kadar bu yolun açılması, Kürt sorunu adını verdiğimiz katmerli sorunun kökünden çözüldüğünü gösteriyor. Kürt sorunu özünde bir Kürtçe sorunu idi. Çözüm, Kürtçe eğitim hakkı ile tamamlanıyordu. Türkiye, artık vatandaşlarına kendi anadillerinde eğitim hakkı tanıyan bir ülke. 2009'da TRT Şeş'in açılması, birçok alanı peşine takıp çekidüzen veren bir çıta olmuştu. Anadilde eğitim hakkı da aynı şekilde, boyu en uzun olanların bile kafasını çarpmadan altından geçebileceği bir ferahlık sağlayacak. İkincisi baraj konusunda önerilen alternatifler. Baraj yüzde 5'e çekilip, dar bölge seçim sistemi uygulanırsa siyasî rekabet bambaşka bir renge bürünecek. Üçüncüsü ise sembolik anlamı fiilî durumdan çok daha önemli olan "Andımız"ın kaldırılması kararı. Bu kadar nobran bir uygulamanın tam 80 yıl yürürlükte kalması, paketin içerdiği cesaretin çapı hakkında bir fikir vermeli. "Korkaklar zafer anıtı dikemezler" demişti Başbakan. Demokratikleşme paketi, bir zafer anıtını hak edecek kadar cesur bir adım.

İçeriğe itirazı olanların bile Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak gurur duyması lâzım. Çünkü bugüne kadar bu ülkenin vatandaşlarının, "insan" sıfatıyla edindiği demokratik hak ve özgürlüklerin neredeyse tamamı, uluslararası dinamiklerin ve baskıların eseri oldu. Tanzimat'ta başlayan bu gelenek iki asra yakın, bu minval üzere devam etti. Bugüne kadar AK Parti hükümetinin giriştiği reform hamlelerinin tamamı bile, Avrupa Birliği müktesebatı için uyum paketleri idi. İlk defa Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti, bu ülkede birey ile devlet arasındaki ilişkiyi kendi vatandaşlarının hak ve özgürlüklerini genişletecek şekilde düzenleyen ileri bir adımı kendi özgür iradesi ve kararıyla, iç dinamiklere bakarak vermiş oldu. "Terör örgütüne taviz verildi" itirazında bulunanların, bu paketin içinde doğrudan PKK'yı ilgilendiren tek bir maddenin bile yer almadığını gözden kaçırmaması lazım.

90 yıldır "bölündük", "bölünüyoruz" paranoyaları içinde, bu ülkenin insanları nefes alamadı. Üzerimizde bu uzun yılların tortuları duruyor. Birileri hâlâ bu ülkenin ancak baskı ve zorla bir arada tutulabileceğini düşünebilir. Bu düşüncenin, "öğretilmiş acizlik" dışında mantıklı hiçbir açıklaması kalmadı. Herkesin ileri Batı ülkelerine yerleşip yaşamak için can attığı bir devirde, kendi ülkenizi o hale getirdiğiniz zaman kim neden geri ve dar bir ülkenin vatandaşı olarak kalmayı tercih etsin? Kim Kürdistan'a mahkûm olmayı istesin? İleriliğin şartları, bu Paket'te yer alan demokrasi standartları değil mi?

Anadilde eğitim kritik eşikti. Bu hakkın mevcut olmaması, bir bölünme gerekçesiydi. Bu gerekçe ortadan kalktı. Artık bu eğitimin kapsamını arz-talep dengesi belirleyecek. Ekonomik olarak entegre olmuş bir ülkenin piyasa dilinin, Anayasa'daki resmî dilden daha belirleyici olduğunu tecrübe ederek öğrenme fırsatımız olacak. Anadilde eğitim hakkı gibi, insanın vazgeçilmez temel haklarının korunmasının ve farklılıklara saygı gösterilmesinin bu ülkeyi bir arada tutan asıl güç olduğu ortaya çıkacak.

Hükümet, bu Paket ile Türkiye'ye makas değiştirdi. Girdiğimiz yeni yolun zeminini, muhalefetin kendisine attığı taşlarla döşedi. Aralarında, bir zafer anıtı dikecek kadar büyük taşlar da var. 27 Mayıs darbesi, bir deprem sonrasında yıkılan koca bir kaya kütlesi gibi tam yarım asır üzerimize çöreklendi. Öyleyse zafer anıtını Yassıada'ya dikip, oradaki kötü izleri demokrasinin zafer tacı ile kapatabiliriz.

Yassıada, cesurların dikeceği 'zafer anıtı' için uygun. Siz ne dersiniz?

 • Yorumlar 7
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış
  ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yazarın Diğer Yazıları
  ÖNE ÇIKANLAR
  Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İlke Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0532 261 34 89