• BIST 79.780
 • Altın 125,578
 • Dolar 3,0811
 • Euro 3,3456
 • İstanbul 17 °C
 • Diyarbakır 23 °C
 • Ankara 16 °C
 • İzmir 23 °C
 • Berlin 16 °C

Yeni Türkiye: İktidar, Muhalefet, Sosyoloji

Fuat Keyman

28 Ağustos 2014: Sn. Recep Tayyip Erdoğan, artık, resmen, Türkiye Cumhuriyetinin 12. Cumhurbaşkanı. Sn. Ahmet Davutoğlu da, AK Parti genel başkanı ve Başbakan. Ve, böylece, “Erdoğan-Davutoğlu dönemi” resmen başladı.

Başbakan Davutoğlu, Başbakan olarak odaklanacağı, ekonomi, demokrasi, dış politika, bürokrasi ve ahlak-kültür alanlarındaki “dokuz restorasyon”u açıkladıktan sonra, esas amacını söyledi: Haziran 2015 Genel Seçimlerinde, AK Parti’nin Yeni Anayasa yapacak çoğunlukta bir hükümet kurmasını sağlayacak başarıyı elde etmek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, hem 27 Ağustos AK Parti Kurultayı konuşmasında, hem de, 28 Ağustos’ta, Cumhurbaşkanı olarak, Köşk’te yaptığı ilk konuşmada, net olarak ortaya koydu: Eski Türkiye bitti, Yeni Türkiye inşa süreci resmen başladı, artık Yeni Türkiye’de yaşıyoruz.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a göre; 1920-1924, belki 1927’ye kadar giden “Erken Cumhuriyet dönemi ve ruhu” nasıl o dönem için Yeni Türkiye ise, 28 Ağustos 2014 tarihinde de, bugünkü Yeni Türkiye’nin inşa süreci resmen başlamış oldu.

Erken Cumhuriyet dönemi hariç, artık, eskiye bakmanın, eskiye dönmenin, eskiye dönük siyaset yapmanın, eskiyi anıştıran söylem ve dil kullanmanın önemi ve geçerliliği kalmadı. Bu gerçek, sadece AK Parti ve AK Partiyi destekleyenler için değil, tüm Türkiye için geçerli.

Erdoğan, halkın Cumhurbaşkanı seçmesinin bu anlamda çok kritik olduğunu söyleyerek, kendisinin, sadece 12. Cumhurbaşkanı olarak değil, daha önemlisi, Yeni Türkiye’nin 1. Cumhurbaşkanı olarak görülmesi gerektiğini, kendisinin de, bu temelde hareket edeceğini altını çizerek vurguladı.

Dolayısıyla: Atatürk, Gazi Mustafa Kemal, 1920’ler Yeni Türkiye’sinin Cumhurbaşkanıydı, Erdoğan’da, bugünün Yeni Türkiye’sinin Cumhurbaşkanı.

70 küsur yıllık Eski Türkiye, 28 Ağustos 2014’de bitti; aynı gün, Erdoğan’ın yemin edip, resmen Cumhurbaşkanı olarak göreve başlamasıyla, Yeni Türkiye inşa süreci başladı.

Hele, 2015 Genel Seçimlerinde alınacak başarı, sadece güçlü çoğunluk hükümeti değil, Yeni Anayasa yapacak derecede olursa, o zaman; Yeni Türkiye’nin siyasi yapısı ve iktidar yapısı şekillenmiş olacak: 1945’den bugüne kadar, 70 yıldır süren Parlamenter Sistem bitecek ve Güçlü Cumhurbaşkanı-Güçlü Başbakan arasındaki organik ilişkiye dayalı ve Güçlü Yürütme temelinde hareket edecek, bir tür Başkanlık Sistemi kurulmaya çalışılacak.

Bu anlamda, 28 Ağustos’ta, “Erdoğan-Davutoğlu Dönemi”nin resmen başlaması, herkes tarafından, Eski Türkiye’nin bitimi ve Yeni Türkiye inşa sürecinin resmen ve söylem değil, aksine, bir “gerçeklik” olarak, başlaması olarak görülmeli.

Erdoğan-Davutoğlu döneminin başarılı olup, olmayacağını göreceğiz. Siyaseten ve bir tür Başkanlık Sistemi kurmak iddiasıyla, zor bir işe soyunuyorlar. Ama bu, Yeni Türkiye gerçeğinin, “Eski Türkiye’nin bittiği” gerçeğinin ciddiyetini ve doğruluğunu değiştirmiyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın vurguladığı gibi, “Yeni Türkiye Sosyolojisi” var. Seçim sonuçları, atılan ya da atılmayan oylar, bu sosyoloji içinde değerlendirilmeli.

Siyaseti, ekonomisi, dış politikası, Çözüm Süreci, devlet yapısı ve aktörleri, muhalefeti, sınıfları, orta sınıfları, kimlikleri, medyası, sivil toplumu, kamusal alanı, modernleşmesi, kültürü, toplumsal ilişkileri, günlük yaşamıyla, “Kentleşmiş, Orta Sınıflaşmıs, Anadolu’su tümüyle değişmiş, Merkez-Çevre ilişkileri yer değiştirmiş, Küreselleşmiş bir Türkiye” içinde yaşıyoruz.

Ama bugün, bu Türkiye, “kutuplaşmış, farklı kimlikler arası toplumsal güveni çok zayıf, demokrasisi, ekonomisi, dış politikasında sorunlar yaşayan, kadına karşı şiddet sorunu ciddi ve AB tam üyelik müzakereleri durma noktasında” bir Türkiye’de.


Yani: Yeni Türkiye, potansiyeller kadar risklerin, olumluluklar kadar sorunların da olduğu bir Türkiye. Türkiye’nin iyi, demokratik, adaletli yönetimi, hala yanıtlanması gereken bir soru.

HDP ve Kürt aktörler, Yeni Türkiye gerçeğini anlıyorlar. Kendilerini, bu gerçeğe göre konumluyorlar ve değiştiriyorlar. “Yeni ana muhalefet partisi biziz” diyorlar. Başarılı olabilirler...

MHP’de, risklere ve olumsuzluklara odaklanarak, Yeni Türkiye’ye tepki noktasında kendini konumluyor.

CHP, artık, Eski Türkiye’nin bittiği ve Yeni Türkiye inşa sürecinin başladığı gerçekliğini ciddiye almalı ve ideolojik ve siyasi olarak kendini yeniden konumlama sürecini başlatmalı.

Yoksa Cumhurbaşkanlığı yemin törenindeki Meclisin, AK Parti, MHP ve HDP olarak üç partili görüntüsü gerçeklik kazanmaya başlayabilir. Hem de, hızla...

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış
  ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
ÖNE ÇIKANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İlke Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0532 261 34 89