• BIST 79.933
 • Altın 125,249
 • Dolar 3,0841
 • Euro 3,3545
 • İstanbul 16 °C
 • Diyarbakır 19 °C
 • Ankara 11 °C
 • İzmir 19 °C
 • Berlin 21 °C

Yeni bakana bir soru önergesi

Dilek Kurban

Van havaalanında ne zamandan beri GBT kontrolü yapıldığını fena halde merak ediyorum. Meclis'te yeni bakana sorabilsem...

Van havaalanında, uçağa binmeden hemen önce yolcular GBT (genel bilgi toplama) kontrolünden geçiriliyor. Üniformalı bir polis, son güvenlik kontrol noktasının hemen önünde yolcuların kimliklerini alıyor, kontuarın arkasında oturan diğer görevliye veriyor, ‘işlem’ tamamlandıktan sonra iade ediyor. İşlemin ne olduğuna dair herhangi bir açıklama yapmaksızın, tek kelime etmeksizin. Birçok yolcu, aslında bir güvenlik kontrolünden geçtiğini anlamaksızın, rutin bir havaalanı uygulamasıyla karşılaştıklarını zannederek ya da belki de hiçbir şey zannetmeksizin, üzerinde kafa yormadan geçiyor bu polis kontrolünden.

Dün, kimliğimi elimden alıp diğer görevliye veren polis görevlisine, diğer havaalanlarında böyle bir uygulama olmamasına rağmen Van’da neden GBT yapıldığını sordum. Yanıtı kısa ve özdü: “Çünkü burası terör bölgesi.” Sorduğum sorudan memnuniyetsizliği apaçık olan bu kişiye Olağanüstü Hal’in 2002’de kaldırıldığını hatırlatarak ‘terör bölgesi’nden ne kastettiğini sormanın anlamsızlığı ortadaydı. Bu nedenle, ileri sürdüğü argümanın iç tutarsızlığına dikkat çekmek amacıyla, Diyarbakır’da böyle bir uygulamanın olmadığını hatırlattım. Bu defa yüzüme dik dik bakarak ve belli ki sabrı taşmaya başlayarak verdiği yanıt yine çok kısaydı: “Van’da var ama.” Bu kadar. Van’ı diğer illerden ayıran özel nedenin ne olduğunu, buna kimin karar verdiğini sormanın yersizliği ve hatta sakıncası açıktı. Bunun yerine elimden gelen tek şeyi yaptım; ben de ona ters ters baktım ve bu yazıyı yazmaya karar verdim.

Devlet olma iddiası

Bu ülkede devlet, akıl almaz bir keyfiyet ve kibir içerisinde davranabiliyor. Kendisini topluma karşı hesap sorulmaz addederken, vatandaşını ise kendisine her daim hesap vermekle yükümlü görüyor. Anayasasının değiştirilemez maddesine yazdığı hukuk devleti olma iddiasını her an boşa çıkaran hukuk dışı uygulamaları, canı istediği zaman başlatıyor, artık gerek kalmadığına karar verdiği zamansa sona erdiriyor. Van’da birkaç sene önce GBT uygulaması yokken, artık var, ama seneye belki olmayabilir. Neden başladığını bilmediğimiz gibi neden sona erdiğini de bilemeyeceğiz. Nasıl oluyor bu işler sahi? Bir gün bir devlet memuru, “Yahu artık Van’da GBT yapsak diyorum” mu diyor? Acaba bir başkası ona, “Ama amirim, hangi gerekçeyle?” diyor mudur? Demiyordur herhalde. Dese, diyebilse, doğru dürüst bir hukuk devleti olma yolunda belki biraz yol alabileceğiz.

Hükümetin 2007 genel seçimlerinden hemen önce Polis Vazife ve Salahiyetleri Kanunu’nda yaptığı değişikliklerin bir sonucu artan polis şiddetiyse, bir diğeri de keyfi GBT kontrolleri. Durup dururken, uçağa binmek üzereyken, vapurdan henüz inmişken, sinemaya girmek üzereyken, polis kontrolünden geçiriliyoruz ayaküstü. Üstelik hiçbir açıklama yapılmaksızın. Sokakta yapılan kontroller, polisin ‘tipini beğenmediği’ insanları hedef alırken, Van havaalanında polis işi şansa bırakmıyor. Uçağa giren herkesin siciline bakıyor iki ara bir derede. Hızlı ve verimli kamu hizmeti adına...

Bir milletvekili olsa...

Bir vatandaş olarak, Van havaalanında hangi gerekçeyle, kimin kararıyla, ne zamandan beri GBT kontrolü yapıldığını fena halde merak etmekteyim şimdi. Benim adıma hükümete soru önergesi verecek bir milletvekili olsa ne güzel olurdu. Gelin görün ki, MHP milletvekilleriyle Oktay Ekşi’den başka bu işi yapabilecek kimse yok. Bu köşenin bir faydası olacaksa eğer, insan hakları ve hukukun üstünlüğünü dert edinen milletvekilleri Meclis çalışmalarına katılana dek, bir tür alternatif Meclis platformu olsun bari. Hükümete sorumu ben kendim sorayım, bakalım yanıt gelecek mi?

Sayın İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, Van’ın ‘terör bölgesi’ olması ne demek? Buna ne zaman, kim karar verdi? Bu kararın Van halkı açısından reel ve olası sonuçları nelerdir? Van havaalanında ne zamandan beri, hangi gerekçeyle, kimin kararıyla GBT kontrolü yapılıyor? Lütfen kaldırtır mısınız? Teşekkür ederim.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış
  ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
ÖNE ÇIKANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İlke Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0532 261 34 89