• BIST 96.400
 • Altın 144,302
 • Dolar 3,5616
 • Euro 4,0009
 • İstanbul 17 °C
 • Diyarbakır 17 °C
 • Ankara 9 °C
 • İzmir 19 °C
 • Berlin 16 °C

Welatı ortak vatana heba etmek: Evi terk etmek

Hamid Omeri

Günlerdir Sayın Selahattin Demirtaş'ın kürsüye çıkıp o meşhur Salı söylevlerinden birini daha yapması bekleniyordu. Bu en azından şimdiki titri ile yapacağı son Salı konuşmasıydı. Demirtaş, muhtemelen bu enerji ve dinamizm ile farklı makamlarda ve yerlerde siyasete renk katmaya devam edecek. Gündem yoğundu; Türkiyelileşme fikrine karşı gelen eleştiriler, BDP içinde son gelişmelerden rahatsız olanlar, Rojava'da yaşananlar, İmralı ile bir süredir aksayan görüşmeler, seçim sonuçları, başkanlık sitemi, cumhurbaşkanlığı seçimleri ve daha birçok konuya dair Demirtaş'ın ne diyeceği merak ediliyordu. 

Salı söylevinden çıkan sonuç şu oldu; Demirtaş evini terk etti. Yüzünü evine çevirmedi Demirtaş. Genç lider olmanın verdiği ateş ve dinamizm ile yine etkiledi. Ancak bu etkileme o kürsüden inince duruldu. Zira Demirtaş diğer arkadaşları ile birlikte evden ocaktan ayrılmaya karar verdiklerini açıkladı. Fakat evi de boşlamak istemediklerini ve bura da benim/bizim dercesine “yerel” sorunlardan sorumlu bir nevi eşbaşkanlık modelini hayata geçireceklerinin sinyalini verdi. BDP bir anlamda artık merkezin yanı başında çalışkanlığı ve azmi ile varlığını hissettirmeye çalışan taşrayı temsil edecekti. Merkez ve taşra. HDP merkez sorunlara kafa yorarken BDP taşranın sorunları yani yerel problemlere çözüm arayacak.  

Siyasetinin nirengi noktasına merkez kavramı olarak kendi welatını koymak yerine orayı yerel olarak tanımlamak baba evini müstemleke görmekle eşdeğerdir. Yıllardır mücadele verdiğin sistemin uyguladığı zaten bu. Gönderirdi bir paşa yönetirdi 'yereli'. Şimdi HDP devleti alinin yüksek ve derin mevzuları ile uğraşırken BDP'de o devletin yereli olan Kurdistan'ın sağlık sorunlarını mı çözecek yani! Bu mudur “Hendek”e karşı geliştirdiğiniz yüce proje! 

Bu yaklaşımın izahı biraz da şudur: Duvarları kireç kokan toprak damları terk edip apartmanlara taşınmaya gayret eden Yeşilçam melodramlarındaki karakterlerin iktidar ve zenginleşme hırsı. Zile basarsın yukarıdan ve “yerel”den gelen koşar gelir. Basarsın zile köylü gelir. Basarsın zile Kürtler de gelir artık. Zira onlar artık güvendikleri ve sevdikleri siyasetçilerinin dünyasında da merkez değiller. Egemen olanın şimdiye değin konuşmaya değer bulmadığı zaten konuşmayı da pek beceremeyen çokça utangaç yarım yamalak şehirlileriydi onlar. 

Üzgünüm ancak Recep Tayyip Erdoğan'ın dediğine geldiniz. Sizi bölgeci siyaset yapmakla eleştiriyordu ya siz de habire öfkeleniyordunuz. Bu son uygulamanızla Erdoğan'ın yıllardır söylediğini bir anlamda doğru bulduğunuzu ilan ettiniz. Merkezi keşfettiniz. Evinizi buldunuz. Şimdiye değin merkez sandığınız yerin yerel olduğuna karar verdiniz. Evinizi terk ettiniz ve üstelik rıza almadan. Hatır istemeden. Zira sizin yerel dediğiniz yerde kapı kapı gezilir ve hayır dua alınırdı gidilirken. Oysa siz çokça yukarıdan bir talimatla bunu onlara bir hüküm gibi bildirdiniz. Aslında fikirlerini bu seçimde o muhteşem sol'un “yereli”nde de ve kendi merkezlerinde de verdikleri sinyalle anlatmaya çalıştılar ancak oralı olmadınız. 

Karar verildi ve ne olursa olsun uygulanacak. Halk istemese de bu uygulanacak ve “HDP büyütülecek”. 

Unutmayınız ki evi terk etmek, eve ve evde yaşayanlara evi istedikleri gibi biçimlendirme hakkını da verir. Hem evi terk edeceksiniz hem welata yerel diyeceksiniz hem merkeze ortak vatan diyeceksiniz hem de meşruiyeti olan Kurdistan yönetimine de Kurdistan'ı parçalamayın diyeceksiniz! Çiçek açar mı bilmem o nehirlerden geçen sularla bu toprak bilemem ancak siz ben de dahil olmak üzere birçok Kürdün gönlünde hep özel bir anlamı olan o ağacı susuz bıraktınız ve kuruttunuz. 

Son söz olarak; sürekli konuşup ve her yıl yeni bir hamle başlatıp köşesine çekilenler eğer bu sefer de siyaset arenasında örgütlenme noktasında bir arpa boyu yol alamazlarsa ömürlerinin sonuna kadar sussunlar artık. Zira artık bu haliyle PKK ve BDP ile yarışmayacaksınız. Çünkü artık Kurdistan'da en büyük rakibiniz Türkiyelileşme çerçevesinde Türk solu ve Türk muhafazakarlığıdır.

 • Yorumlar 7
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış
  ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yazarın Diğer Yazıları
  ÖNE ÇIKANLAR
  Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İlke Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0532 261 34 89