• BIST 96.400
 • Altın 144,302
 • Dolar 3,5616
 • Euro 4,0009
 • İstanbul 17 °C
 • Diyarbakır 17 °C
 • Ankara 9 °C
 • İzmir 19 °C
 • Berlin 16 °C

Uyanan Kürtler ya da 'hamasi Kürt milliyetçileri'

Hamid Omeri

Seçim dönemi yaklaşıyor. Yeni isimler, programlar, senaryolar, sözler ve paketler. Zaten çok fazla bir şey istendiği yok. Taraflardan söz edecek olursak eğer iki tarafın da birbirini zorlamaya niyeti yok. Mesele bir potada erimek ve kaynaşmak olunca da beliren 'durdurma' ve 'sonlandırma'lardan da çok fazla bir sorun çıkacağına dair kaygılara kapılmak yersiz olur. 

Kürtler arasında doğrulardan bahsedenler çıkınca bir bakıyorsunuz mektuplar yazılıyor önemli yazarlara. Taha Akyol'un köşesinde Aysel Tuğluk'un mektubunu ve hissiyatını okuma ve öğrenme imkanı bulduk. Aysel Tuğluk, Taha Akyol'a gönderdiği mektupta 'hamasi milliyetçi Kürtler'den bahsediyor ve deyim yerindeyse onları şikayet ediyor! 

Mektup çok net bir şekilde şunu bir kez daha ortaya koyuyor. Eğer birey kendi tarihini bilemiyorsa ya da bilme hali sadece bir bilgi düzeyindeyse bu biliş, bir bilince ve bilinçli bir duruşa evrilemiyor. 

Bakınız, Aysel Tuğluk, Kürtlerin demokratik Kürdistani duruşlarını kaleme aldığı mektupta nasıl şikayet ediyor. HDP’ye geçiş bunun bir parçasıdır sadece. Öcalan’ın özgürlükçü, sol ve Türkiye demokrasi güçleriyle stratejik ittifak yaklaşımını sezen hamasi Kürt milliyetçileri ve Kürt “siyaset sınıfı” şimdiden “mevzi savaşı” başlattılar.” 

Tuğluk'un mektubunda duruşlarından ve sözlerinden rahatsız olduğu Kürtler kanaatimce artık siyasi duruşlarında ve çalışmalarında bir kez daha kanmak ve kandırılmak istemeyen Kürtler. Uzakta da değiller. Bu topraklar üzerinde yaşıyorlar. Söz konusu mektupta dile getirilenler olası siyasi bir duruşun ya da örgütlenmenin belli çevrelerce nasıl algılanacağını da gözler önüne seren bir yaklaşım. Tuğluk'un değerlendirmesine göre bu 'hamasi bir milliyetçilik' olacaktır. 

Ey Kürtler!

Kürtler için bir statü talebiniz varsa siz Milliyetçi Kürtlerdensiniz haberiniz olsun! 

Fakat sözlerin daha açık seçik edilmesi gerekiyor. Mesela; 

Kürtlerin kendilerine bakma çabaları neden milliyetçilik olarak tanımlanır bilen varsa beri gelsin. 

Hewler'e, Mahabad'a, Amude'ye, Amed'e bakmak istiyoruz diyen Kürtler nasıl milliyetçi oluyorlar anlayan varsa gelsin ve izah etsin. 

Mektuplarını kendi dile ile yazmak isteyen Kürtler'in milliyetçilikle olan bağlarını kavrayan birileri varsa gelsin ve anlatsın.

Bir halkın kendini bulmak adına başlattığı düşünme çabasını sekteye uğratmak Kürtlere düşmemelidir. Başka bir milletin mensubu olanlar bunun için düşünebilir ve teoriler geliştirebilirler ancak Kürt olanların bunu yapmaya kalkışmalarını iyi tahlil etmek gerekiyor. 

Kürtlerin savaştan, statüsüzlükten bıkkınlıklarını anlamak bu kadar zor mu acaba? Zor değil! Ama zihin farklı olunca hesabı da farklı oluyor tabi. Din kardeşliği ve sol yoldaşlığı ile bugüne kadar kendilerini bir türlü keşfedemeyen ya da keşfetme zorluğu yaşayan zihinlerin bir kez daha yanılma ihtimaline olan eleştirilerini ve karşı duruşlarını 'hamasi milliyetçilik' olarak değerlendirmek işte bu hesabı yapan zihnin neticesi. Yapılan bu değerlendirme çok şaşırtıcı değil aslında zira Aysel Tuğluk'un zaman zaman depreşen Kemalizm aşkı ve övgülerinde bu zihin yapısının kök saldığını defaatle okumuştuk.

Bu mektup bana kalırsa iyiye işaret zira uyanan Kürtlerin sesinin birilerini ürküttüğünü gösteriyor. Şiddete bulaşmadan, demokratik yollardan bu sesi daha güçlü kılmak gerekiyor.

Ki Kürtler bir kez daha yıllarını heba etmesin.

Kürtler sol ve sosyalist duruşlarını korusunlar ancak 'sol -yoldaşlarının' kendilerini bir kez daha kandırmalarına izin vermesinler.

Kürtler İslami hassasiyetlerini koruyarak inançlarından ödün vermesinler ancak 'Müslüman kardeşlerinin' din adına bir kez daha kendilerini kandırmalarına müsaade etmesinler.

 • Yorumlar 15
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış
  ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yazarın Diğer Yazıları
  ÖNE ÇIKANLAR
  Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İlke Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0532 261 34 89