• BIST 89.496
 • Altın 146,559
 • Dolar 3,6433
 • Euro 3,9136
 • İstanbul 16 °C
 • Diyarbakır 18 °C
 • Ankara 17 °C
 • İzmir 19 °C
 • Berlin 12 °C

Uludere PKK ile ‘açık müzakereleri’ başlatma operasyonuydu

Emre Uslu

“Uludere” kelimesi Başbakan Erdoğan’da “tik” etkisi yaratıyor. Erdoğan bu kelimeyi ağzına alanın üstüne tüm hışmıyla saldırıyor. Erdoğan’ın davranışlarında hem bir panik hâli var hem suçluluk duygusu, hem de bir hırçınlık sözkonusu. Peki, Erdoğan’ı bu kadar panikleten ve hırçınlaştıran gerçek nedir?

Sanırım Erdoğan’ı bu kadar hırçın ve kırılgan yapan gerçek, onun da bildiği bir planın Uludere bombalamasıyla bir fiyaskoya dönüşmesi. Plan şu: Öcalan’a rağmen Silvan saldırısıyla MİT-PKK müzakerelerini baltalayan Fehman Hüseyin öldürülecekti. Böylece hem müzakerelerin önündeki en büyük engellerden biri ortadan kaldırılacaktı, hem de Erdoğan’ın PKK ile “açık müzakereleri” başlatması için kamuoyu önünde eli güçlendirilecekti.

Zira PKK çevresi Silvan saldırısıyla yıkılan müzakere sürecinden sonra iki ön şart koşmuştu: 1) PKK ile müzakere yapılacaksa açık müzakere süreci dışında kapalı müzakere kabul etmiyoruz. 2) KCK sanıkları serbest bırakılmalıdır.

Bu iki olasılığı mümkün kılıp, Türk kamuoyunu da ikna etmek için yapıldı bu plan. Hem Türk kamuoyunu yatıştırıp hem de PKK ile açıktan müzakereleri başlatmak için en kestirme yok Fehman Hüseyin’in ortadan kaldırılmasıydı.

Palının ayrıntıları değil ama ana hatları MGK’da da konuşulup onay alınmış olmalı. Ancak ya çok felaket bir yanlışlık sonucu (bu çok düşük bir ihtimal) ya da bir ihanet sonucu plan baltalandı. 1996 yılında Ankara’da Öcalan’a karşı yapılan Mercedes Operasyonu’nun benzeri bir durum yaşandı. O zaman da güvenlik birimleri Öcalan’ı öldürmek için bir plan yapmışlardı. Ankara’dan Ergenekon çevrelerinin sızdırdığı bilgi ile operasyon başarısız olmuş ve Öcalan ölümden kurtulmuştu.

Bu ihtimali destekleyici çok sayıda veri var elimizde. Öncelikle Silvan saldırısından sonra PKK saldırılarının arkasındaki ismin Fehman Hüseyin olduğuna ilişkin birçok haber yapıldı. Doğrusu bu haberlerin çoğunluğu da doğruydu. Aslında müzakere sürecini yıkıp masaya tekme vuran PKK kanadının önde gelenlerinden biridir Fehman Hüseyin.

Güvenlik birimleri Silvan saldırısından sonra PKK’nın beli kırılmadan PKK ile yeniden müzakere yapılmamalı noktasında hemfikirdi. Bu nedenle de Silvan saldırısı ile Uludere faciası arasında geçen dönemde güvenlik birimleri etkili operasyonlar yaptı. PKK’ya çok ciddi zararlar da verdirildi. Bu operasyonlar Fehman Hüseyin öldürülerek taçlandırılmak istenmiş olabilir. Fehman Hüseyin’in öldürülmesi PKK’nın içindeki mücadeleci kanadın belinin kırılması için çok önemli bir işlev göreceğinden o dönemde bütün operasyonlar Hüseyin’e odaklandı. Hatta Hüseyin’in yaralandığına ilişkin haberler de çıktı.

Daha da ilginci, operasyonlar tüm hızıyla devam ederken, PKK ile müzakerelere ilişkin hiçbir iz ortada yokken, 27 aralık tarihinde, yani Uludere faciasından bir gün önce, Sabah gazetesinden çok sürpriz bir sürmanşet haberi yayınlandı. Buna göre hükümet KCK sanıklarını serbest bırakacak bir düzenleme hazırlığı içindeydi. CMK 250 ile Özel Yetkili Mahkemeler yeniden düzenlenecek KCK sanıkları serbest bırakılacak(tı). Yani PKK’nın öne sürdüğü “müzakerelerin yeniden başlaması için KCK sanıkları serbest bırakılmalı” ön şartı için hazırlık yapıyordu.

AKP’nin müzakereci kanadına çok yakın Fehmi Koru ve Abdulkadir Selvi’nin yazdığına göre Uludere bombalaması, o gün yapılan Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısı ile ilgili. “Aylar boyu hazırlanılarak gidilmiş o MGK toplantısına. Hazırlıklar içerisinde daha önce düşünmekten bile çekinilen türden çözüm önerileri eşliğinde kapsamlı temaslar da öngörülüyormuş. (PKK ile açıktan müzakere sürecini başlatmak olmalı o güne kadar görüşmekten bile çekinilen öneriler EU) O MGK’dan çıkan kararla barışçı çözümün önü açılacakmış. ‘Terörist sanılan kaçakçılar’ ve üstlerinde F-16 uçaklarının bitmesiyle birlikte plan da suya düşmüş.”

MGK toplantısından bir gün önce hükümetin/MİT’in operasyon gemisi izlenimi veren Sabah’ın sürmanşetine çekilen 2. Açılım Paketi haberi de MGK toplantısında konuşulacak konulara ışık tutuyor. Buradan hareketle Uludere’de Fehman Hüseyin diye bombalanan köylülerin öldürüldüğü gün MGK’da “PKK’yla açıktan müzakere” süreci için bir karar alınmış olmalı. 28 aralık tarihli MGK bildirisinde etkin işbirliği ile PKK’ya darbe indirildi vurgusu yapıldıktan sonra PKK ile açıktan müzakere sürecini başlatacak işaret veriliyor. “Terör örgütünün istismar alanlarının ortadan kaldırılması amacıyla yürütülen kapsamlı çalışmalar gözden geçirilmiş, bu yöndeki çabaların da, demokrasiden, hukuk devleti anlayışından ve evrensel değerlerden ödün verilmeksizin, kararlılıkla devam ettirileceği kaydedilmiştir.”

Zaten o dönem itibariyle Erdoğan’ın Fehman Hüseyin gibi birini ortadan kaldırıp PKK’ya karşı kesin bir zafer ilan etmeden PKK ile “açık müzakereleri” başlatma olasılığı yoktu. Bu nedenle de tüm planlar Fehman Hüseyin’in ortadan kaldırılmasına yönelik yapıldı ve tüm planlar bir anda çöktü. Erdoğan’ın hırçınlığının arkasında hem planları çökmüş bir mutlak hâkim Başbakan’ın öfkesi hem de bu planların her an ortaya çıkması korkusu yaşayan bir liderin paniği görülüyor.

Peki, bu planı kim bozdu?

Erdoğan’ın çevresine göre bu planı bozanlar “dış odaklar”. Ancak bu senaryo çok zayıf ve çok da tehlikeli.
Çünkü bu planın tüm ayrıntılarını bilen kişi sayısı bir elin parmaklarını geçmeyecek kadar az. Bu da Erdoğan’ın en yakındaki beş altı kişiden birinin devletin stratejisini baltalayacak kadar dış odaklara çalışan biri olduğu anlamına gelir. Doğrusu bu korkunç ihtimali düşünmek bile istemiyorum.

Benim gördüğüm şu: Bu planı bozanlar MİT’in PKK içine sızdırdığı KCK ajanları ile MİT içindeki Aydınlıkçı ekip.
Ayrıntılar gelecek yazıda...

 • Yorumlar 2
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış
  ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yazarın Diğer Yazıları
  ÖNE ÇIKANLAR
  Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İlke Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0532 261 34 89