• BIST 78.844
 • Altın 125,575
 • Dolar 3,0876
 • Euro 3,3575
 • İstanbul 18 °C
 • Diyarbakır 17 °C
 • Ankara 12 °C
 • İzmir 16 °C
 • Berlin 22 °C

Ülke karıştırılamazsa kafalar karıştırılabilir…

Cengiz Çandar

Bu köşede dün çıkan yazım son iki sözcüğü “2010 ‘da Türkiye için en düşük ihtimal” sorusuna verdiğim cevap idi: Erken seçim.

CNN Türk’te katıldığım dün sabahki “Yazı İşleri” programında “neye dayanarak” böyle bir hüküm verdiğimi sordular. Üç neden sıraladım. En önemlisi, Tayyip Erdoğan’ın takvime uyma konusunu bir “ilke” olarak görmesi. Türkiye’de zamanında, yani ilân edilmiş tarihinde seçim yapılması alışkanlığı yok. Oysa partisinin iktidar meşruiyetini büyük ölçüde ülkenin “normalleşmesi” üzerine dayandırmak isteyen Başbakan ve iktidar partisi lideri için “zamanında seçim” adeta bir “olmazsa olmaz” şart.

Üstelik anayasa değişikliği ile 5 yıllık seçim süresi 4 yıla indirildikten sonra, ikinci dönem iktidarının daha üçüncü yılında seçime gitmek için Tayyip Erdoğan’ın hiçbir anlamlı gerekçesi olamaz.

İkinci neden, her seçim için belirleyici önem taşıyan ekonominin durumuyla ilgili. Türkiye’ye de vuran “küresel ölçekteki kriz”in eksisinin artıya döneceği, Türkiye’nin tekrar “büyüme”ye geçeceği bir zaman diliminde, ekonominin “hasadını kaldırmadan” bir iktidar partisinin seçime gitmesinin mantığı yok.

Üçüncüsü, birçok cephede birden başlatılan “açılım”lar tam bir “saçılım” halini almışken, bunların sonuçlarını elde etmeden şu aşamada seçim havasına girmek, iktidarı vurur. Bunu da basit bir siyasi sezgisi ve algılaması olan herhangi bir siyaset adamı görür ve anlar.

Tayyip Erdoğan’ın şayet hiçbir şeyi yoksa aklı başında hiç kimsenin itiraz edemeyeceği keskin bir “siyasi önsezisi” var. Bu unsurları alt alta topladığınızda, Tayyip Erdoğan’ın niçin “erken seçim”e gitmeyeceğini anlarsınız.

Sadece tek bir durumda 2010 yılı içinde “erken seçim”e gitmek kaçınılmaz bir hal olabilir; o da Türkiye’nin yönetilemez duruma girmesidir. Buysa bir “kaos ortamı” ve “toplumsal çatışma ve karışıklıklar” ile mümkündür.

Bunu söylemedim.

Ama Tayyip Erdoğan dün muhalefetten yükselen “erken seçim” isteklerine sert bir karşılık verirken söyledi. “Bunlar ne yapalım da ülke karışsın ama ne yaparsanız yapın karıştıramazsınız mümkün değil. İster Ergenekon’un avukatı olun ister çetelerin bu ülkeyi karıştıramazsınız” dedi.

*** *** ***

Başbakan’ın “erken seçim” tartışmasına nokta koyduğu açıklamasının bir bölümü özellikle dikkatimi çekti. Radikal’in birkaç gün önceki manşetine de gönderme niteliğinde “Sayın Baykal kendi partisinin oy oranlarını bıraktı Ak Parti’nin oylarını dert etti. Baykal ne diyorsa siz onu ikiyle çarpın. Sayın Baykal sen Ak Parti’yi bırak sen kendi partinin oy oranına bak. Bu millet sana iktidar vermeyecek” diye konuştu.

Bu sözlerin benim özellikle dikkatimi çekmesinin sebebi, bunların gelişigüzel polemik cümleleri olmadığına ilişkin bir “bilgi”den kaynaklanıyor. Birkaç gün önce Başbakan’ın önemsediği ve kendisini yanıltmamış olan bir seçim araştırmaları kurumunun yöneticisinden Aralık 2009 sonu itibarıyla Ak Parti’nin oy oranının yüzde 41 çıktığını duymuştum. CHP ve MHP oylarının toplamı, bu oranın altında bulunuyor.

Yani Tayyip Erdoğan, ayrıntılı biçimde önüne sunulan rakamlardan güç alarak yukarıdaki cümleleri sarf etmiş olmalı. Radikal’in söz konusu manşetinde Deniz Baykal’ın Ak Parti’nin oylarının yüzde 20’ye düştüğüne ilişkin sözleri yer almıştı. (Baykal, bunu daha sonra 20’ler diye düzeltti) Yüzde 20’yi ikiyle çarparsanız yüzde 40’ı bulursunuz. Başbakan, muhtemelen “yüzde 41” bilgisi üzerine “Baykal ne diyorsa siz onu ikiyle çarpın… Sayın Baykal Ak Parti’yi bırak… kendi partinin oy oranına bak” demiş olmalı.

Erken seçim gereği ya da kaos ortamı yoksa, “muhalefet söylemi” nasıl olabilir?

Medyanın bilinen “karargâhları”nda duyulan “Türkiye’nin totaliter tek parti rejimine gitme tehlikesi” ile karşı karşıya bulunduğu hezeyanlarıyla.

*** *** ***

Bu deli saçmasının ciddiye alınacak ve üstünde durulacak bir yanının olmaması gerekir. Ancak, “askeri vesayet ortadan kaldırılırken, ondan daha tehlikeli otoriter ve hatta totaliter bir sivil vesayet rejimi tehlikesi”nden söz edilmesi, bir “kavram çarpıtması”na işaret ediyor .

Bu “çarpıtma” “askeri vesayet”e karşı çıkıldığında pazara sürülüveriyor. “Sivil vesayet” adında karşı çıkılabilecek bir şey olabilir mi? Evet, istenen “sivil vesayet”tir zaten; “demokrasi” dediğiniz “sivil vesayet”tir.

Başında “sivil” sıfatı taşıyan bir durumun üzerinde kuşku uyandırmak ise “totaliterlik”, “tek parti”, “tek adam”, “faşizm” gibi sözcükleri uluorta kullanmakla mümkün olabiliyor. Bu sözcükler “uysa da uymasa da” hesabıyla Türkiye’nin bugününe uyarlanıveriyor.

Ne zaman?

Ergenekon soruşturmasının hız kesmeyeceği anlaşılırken, hukuk “kozmik oda”dan içeri girerken.

“Tek”likten şikayetçi “tek sesli” koronun pek “masum” niyetlerle hareket etmediğini anlamak için dünkü Milliyet’te Derya Sazak’ın “Dikta ve demokrasi” yazısını okumakta yarar var. “Tek parti egemenliği, tek adamlık, sivil dikta gibi nitelemelerin acı sonuçları ’27 Mayıs ihtilali’nde yaşanmıştır. Menderes iktidarına karşı orduyu kışkırtmak yerine seçim beklenseydi Demokrat Parti zaten kaybedecekti” diye yazmıştı.

Derya Sazak yazısını şöyle noktalamıştı: “12 Eylül askeri darbesinin ardından Özal’ın, 28 Şubat’ın ertesinde Erdoğan’ın iktidara geldiği unutulmasın. AKP’nin oyları –Baykal’ın dediği gibi- yüzde 20’lerdeyse iktidar ilk seçimde gidecek demektir. O zaman niye ‘sivil dikta’ söylemiyle askere davetiye çıkarılıyor?!”

“Niye” mi

Biz söyleyelim: Bunlar iktidarın ilk seçimde gideceğinden emin değiller. Kendilerinin “gelecekleri olmadığını” ve “gidecekleri”ni ise seziyorlar…

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış
  ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
ÖNE ÇIKANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İlke Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0532 261 34 89