• BIST 79.933
 • Altın 125,249
 • Dolar 3,0841
 • Euro 3,3545
 • İstanbul 16 °C
 • Diyarbakır 19 °C
 • Ankara 11 °C
 • İzmir 19 °C
 • Berlin 21 °C

'Ufuktaki barış' nereden geçiyor?

Cengiz Çandar

“Çözüm Süreci” ile ilgili olarak son birkaç günde dışarıya yansıyan gelişmeler, bu konuya ilişkin olarak yıllardır altını çizmeye çalıştığım hususları doğruladı.

Çözüm Süreci”nin yol almasını gerçekten isteyen ve bunda samimi olan herkes için şu iki “temel kural”ın altını defalarca çizmiştim:

“Devlet”, izleyegeldiği geleneksel “böl-yönet politikası”nı terketmelidir. Bu politika, bugüne dek gereksiz vakit kaybından başka bir şeye yaramadı. Bugün ise “şiddet”e davetiye çıkartmaktan gayrı, olumlu herhangi bir sonuç vermez. “Böl-yönet politikası” bugün itibarıyla, Abdullah Öcalan ile Kandil ve HDP’yi bölmeye çalışmak, kamuoyuna bunlar arasındaki farklılıkları vurgulamak şeklinde yürütülüyor. Bu yaklaşımdan vazgeçilmelidir.

Öte yandan, Abdullah Öcalan, Kürt sorununa ilişkin olarak devlet ile diyalog ve müzakere konusunda en tecrübeli şahsiyettir ve içinde bulunduğu malûm olumsuz şartlara rağmen, devletin “böl-yönet politikası” için hiçbir zaman “kullanışlı bir ortak” olmamıştır.

Devlet ve iktidar çevreleri, “Çözüm Süreci”nin başladığı ilân edildiğinden bu yana, yani 2013 yılının başından beri, inatla bu iki hususta yanlış yapmakta ısrar ediyorlar ve yanlışı sürdürüyorlar.

Bu yanlışların yapılmaması uyarısını yapan benim gibilerini itibarsızlaştırmak ve etkisizleştirmek için ise türlü-çeşitli yalana, iftiraya, çarpıtmaya ve saptırmaya başvuruyorlar. Elleri kolları uzun. Devletin kuruluşları ellerinde. İmkânları geniş. Pervasızlıkları sınır tanımıyor. Öyle ki, AKP iktidarının Abdullah Öcalan’ı sanki kendisinin bir “joker”iymiş gibi kullanmaya kalkışarak yaptığı münasebetsizliğe işaret ettim. Bunu, sanki “Öcalan AKP’nin jokeridir” görüşünü savunduğum şeklinde çarpıttılar ve “itibarsızlaştırma” çabasını Kürt siyasi hareketinin yayın organının içine kadar yaydılar.

Bir yandan da “havuz medyası”nda Kandil’e ve HDP’ye karşı yaylım ateşi başlatıldı. “Öcalan’a Kandil darbesi” başlıklı yazılar yayımlandı. Abdullah Öcalan’ı sözde överken HDP’yi ve Selahattin Demirtaş’ı hedef alan yazılar çıktı.

Kürt siyasi hareketi, “Çözüm Süreci”nin niçin tıkandığını birçok kanaldan net biçimde ifade etti. KCK Eş Başkanlığı 17 Şubat tarihli açıklamasına “AKP iktidarı son günlerde önderliğimize ve hareketimize atfen doğrudan ve dolaylı yaptığı açıklamalarla kendine göre kamuoyu yaratmaya çalışmaktadır” cümlesiyle girdi. Beş paragraflık sert açıklamanın son paragrafı ise, “AKP’nin artık demagoji, sahte algı yaratma, zamana oynama ve oyalama politikalarını terk etmesi gerekmektedir” cümlesiyle başlıyordu.

HDP Grup Başkanvekili ve İmralı’ya (ve de Kandil’e) giden heyetten Pervin Buldan, “algı operasyonu”ndan söz etti. “Algı değişikliği yaratmaya çalışılıyor... Sanki herşey olmuş bitmiş, birçok konuda anlaşılmış ve hükümet tarafından adımlar atılmış da, Kandil’den, PKK’den karşılık yok” dedi. “Süreç konusunda şu anda bekleme durumundayız” diyerek, topu hükümete attı.

Kürt siyasi hareketinin ana çizgisini temsil eden yazılarıyla tanınan Cahit Mervan, “Psikolojik savaş mı, çözüm mü?” başlıklı yazısında, şu görüşe yer verdi:

“Türkiye yeni bir seçime giderken beklentiler çok farklıydı. En azından çözüm sürecinde hükümetin bazı ev ödevlerini yapacağı ve meseleyi seçim için bir ‘halkla ilişkiler’ çalışmasına döndürmeyeceği beklentisi vardı. Ancak Türk Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu başta olmak üzere AKP yetkililerinin, medyasının ve ‘her şeyi bilen adamlar’ diye piyasaya sürdükleri bazı ‘gazetecilerin’ söyledikleri kamuoyunun ve Kürt tarafının beklentilerini boşa çıkarıyor. AKP her geçen gün biraz daha psikolojik savaşı öne alıyor ve kirli propagandaya hız veriyor.”

Kürt siyasi hareketinin Avrupa’daki en önde gelen isimlerinden biri, Oslo Süreci’nin müzakerecileri arasındaki Zübeyir Aydar da Cumhuriyet ile söyleşisinde iktidarın “algı operasyonu” yaptığını vurguladı.

Şu satırlar ise İnsan Hakları Derneği’nin (İHD) iki yıldır çalışma yürüten “Barış ve Çözüm Sürecini İzleme Komisyonu”nun Erbil-Mahmur-Kandil temaslarına ilişkin raporundaki 11 Şubat’ta Cemil Bayık ve Bese Hozat ile Kandil’de yaptıkları görüşmeyi aktardıkları bölümden:

Cengiz Çandar'ın yazısı

 • Yorumlar 2
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış
  ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yazarın Diğer Yazıları
  ÖNE ÇIKANLAR
  Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İlke Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0532 261 34 89