• BIST 78.844
 • Altın 125,483
 • Dolar 3,0876
 • Euro 3,3575
 • İstanbul 18 °C
 • Diyarbakır 19 °C
 • Ankara 14 °C
 • İzmir 20 °C
 • Berlin 23 °C

Türkiye, IŞİD, PKK, ABD: İşler karışıyor

Murat Yetkin

İşler doğrusu hayli karışık, ama anlaması aslında zor değil.

Sondan başlayalım.

PKK’nın Suriye’deki kardeş partisi PYD’nin lideri Salih Müslim geçen hafta Ankara’daydı.

Ankara davet etmişti. Bu davette HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş’ın Başbakan Ahmet Davutoğlu ile yaptığı görüşmenin de etkisi olmuştu.

Demirtaş, biliyorsunuz, geçen hafta ABD dönüşü IŞİD ateşli altındaki Kobane’ye, daha önce bildiğimiz adıyla Ayn el-Arab’a gitmiş, Müslim ile görüşmüştü.

Demirtaş Kobane’nin IŞİD’e geçmesinin Kürt sorununa siyasi çözüm arayışını baltalayacağı uyarısıyla PYD’ye silah ve malzeme verilmesini istiyordu.

Davutoğlu ise “Kobane’nin düşmesini istemiyoruz” ve “Yalnız bırakmayız” diyordu, Demirtaş bunları durmaktan memnuniyetini ifade ediyordu.

Ama Salih Müslim Ankara’ya sadece ne istediğini kendi ağzından durmak için çağrılmamıştı, silah ve destek istediği biliniyordu. Ankara’da Dışişleri ve MİT yetkilileriyle yaptığı görüşmelerde temel olarak şu mesajlar verildi:

• Silah ve destek istiyorsanız, Beşar Esad rejimi karşısında tavır alın, Özgür Suriye Ordusu’na (ÖSO) katılın. Böylece ABD-öncülüğünde oluşturulan koalisyonun ÖSO’ya yapacağı yardımdan yararlanırsınız.

• Suriye’deki iç savaştan istifade Türkiye sınırına komşu bir özerklik ilanından kaçının. Türkiye bunu bir güvenlik tehdidi sayacaktır.

PKK’nın Esad rejimiyle bir geçmişi olduğu sır değil. Zamanın Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel 1 Ekim 1998 Meclis konuşmasında Suriye’yi savaş açmakla tehdit edene kadar, Abdullah Öcalan baba Esad’ın himayesinde Şam’da karargah kurmuştu. Esad 6 gün içinde Öcalan’ı gönderdi; kaçış 1999’da Yunanistan’ın Kenya büyükelçiliğinde kurulan tuzakla son bulmuştu.

Beşar Esad’ın da PKK (ya da Suriye’deki kardeş örgütü PYD) ile bir sorunu yok, birbirlerine saldırmıyorlar.

Ankara PKK/PYD’nin bir yandan IŞİD ile savaşırken diğer yandan Türkiye’yi ikilemde bıraktığı ve aynı zamanda Esad’a göz kırpmaya devam ettiğini düşünüyor. Bunun son bulmasını istiyor. Aynı zamanda PKK’ya hatırlatıyor ki, evet müzakereler resmileşmiştir, ama barış sağlanana dek PKK düşman kalmaya devam edecektir.

Diğer yandan Esad, IŞİD’e de saldırmıyor. İşin kökünde, Esad’ın Suriye’de ÖSO saflarının Batıdan yeterli yardım gelmeyince dağılıp El-Kaidecilere katılmaya başladığı 2012’den itibaren izlediği bir taktik var. Hapisteki radikal İslamcı militanları serbest bırakan Esad, böylece zamanında benzeri yöntemle büyüttüğü Irak el-Kaidesinin 2013’te IŞİD’e dönüşümünü hızlandırdı.

Böylelikle Rusya’nın da desteğiyle Batının radikal İslamcılara karşı kendisiyle ittifak yapmak zorunda kalacağı ve koltuğunu koruyacağı hesabıyla hareket etti. IŞİD de Suriye’de öncelikle Esad karşıtı diğer İslamcı gruplara saldırdı.

Yalnız Türk değil, Batı istihbaratı da ne zaman IŞİD ve ÖSO’cular çatışsa, Suriye hava kuvvetlerinin gelip ÖSO’ya bomba yağdırdığını öne sürüyor. Bu durum Türkiye’nin Suriye hava sahasında ABD-önderliğinde bir uçuşa-yasaklı bölge oluşturma taleplerine gerekçe oluşturuyor.

Tabii Irak El-Kaidesi, Irak ve Şam İslam Devleti’ne dönüşmeden önceki adıyla ırak İslam Devleti nereden çıktı derseniz, 2003’te ABD-öncülüğünde Irak’ın işgaline tepki olarak 2004’te çıktı. Yani ABD baştan beri bu oyunun baş aktörlerinden.

IŞİD, Türkiye dahil herkesi hazırlıksız yakalamış bir örgüt; yani kimse bu kadarını beklemiyordu. Türkiye’nin ÖSO’ya (Batının yan çizdiği) destek verdiği bir gerçek. Özellikle Mısır’da Suudi Arabistan destekli 2013 darbesiyle Müslüman Kardeşler iktidarının devrilmesi ardından Suriye’de ÖSO’nun hızla dağılması IŞİD’i büyüttü. Irak’ta ABD ve İran’ın el mecbur desteklediği Şii kökenli eski başbakan Nuri el-Maliki’nin acımasız Sünni-karşıtlığı IŞİD’e tahmin edilemeyen katkılar verdi.

Türkiye üzerinden giden Avrupa, ABD, Rusya pasaportlu Cihatçıların sınırdan geçişi Türkiye’nin çok eleştirildiği bir konu. Ama bunlar IŞİD’in tahmini toplam sayısının onda biri. Buna Batı ülkelerinin seyahat özgürlüğünü kısıtlayamama gerekçesiyle kimlikleri bilinen cihatçı şüphelilerin kendi havalimanlarından Türkiye’ye uçmasına izin verip, iş işten geçtikten sonra “Türkiye yakalamıyor” feveranını da eklemek gerek, yakın zamana dek.

Ayrıca IŞİD’in silahlarının büyük çoğunluğu, Demirtaş’ın doğru tespit ettiği üzere, Suriye ve Irak ordusundan ele geçirilen Rus ve Amerikan malı silah ve araç gereç.

Bunları söylemek Türkiye’nin Suriye politikasını haklı çıkarmaz. Türkiye ÖSO’ya yardımda acemilikler, tutarsızlıklar, hatalar yapmış olabilir, ama IŞİD herkesi gafil avladı. Musul rehineleri bunun canlı kanıtı.

Şimdi... Suriye sahasında dört aktör var: Esad, ÖSO, IŞİD ve PKK/PYD.

Esad sadece ÖSO’ya saldırıyor. IŞİD ise hem PKK’ya, hem ÖSO’ya saldırıyor.

ABD Başkanı Barack Obama’nın IŞİD-karşıtı cephe açması ardından ÖSO yeniden rağbette; silah, para, eğitim yardımı alacak gibi, bunda Türkiye’nin de etkisi var.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Meclis hükümete Irak ve Suriye’de askeri hareket yetkisi verdikten sonra ABD ile koalisyona katkı pozisyonunu netleştirdi. En önemli madde, Suriye hava sahasında uçuşa yasaklı bölge. Muhtemelen daha önce Irak’a yönelik Çekiç Güç’te olduğu üzere 36’ıncı paralelin kuzeyini istiyor ve bu verilirse İncirlik de açılabilir.

Tabii bu Türkiye’yi savaşa dahil eder, ama hem Türkiye şimdiye kadarki Suriye politikasından bir çıkış yolu bulur, hem de Suriye rejimi meselesini kendi meselesi olmaktan çıkarır.

Erdoğan, Suriye’de IŞİD istemiyor, ama Esad da istemiyor.

Enerji Bakanı Taner Yıldız, Türkiye’nin IŞİD’e karşı olurken PKK’dan yana olmaya itildiğini, oysa ikisini de istemediğini söylüyor. (Bunu, bu netlikte Dışişleri, ya da Savunma Bakanları'nın değil, Enerji Bakanı'nın söylemesi dahi tek başına dikkat çekici, değil mi?)

Yani Türkiye Suriye sahnesinde Esad’a da, IŞİD’e de, PKK’ya da karşı ve bu tutumda olan tek ülke.

Ankara için şu anda, özellikle de ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden’in özür dilemesi ile sonuçlanan son çıkışının ardından, en önemli şey kendi güvenliğini korumak. Kürt sorununun siyasi çözüme kavuşması da buna dahildir.

Kobane düşmek üzere açıklamaları altında, Türkiye’nin de üyesi olduğu NATO’nun “Türkiye’nin güvenliğini sağlamak için gerekirse harekete geçeriz” açıklaması bu çerçeveye oturuyor.

Özetle durum karışık, ama anlaşılması zor değil.

İşte ABD heyeti Türkiye’nin koalisyona askeri katkısını görüşmeye başlamak üzere bu hafta, bu koşullarda geliyor. Dün Erbil’de çok sıcak karşılandılar, bakalım Ankara’dan ne isteyecek, ne bulacaklar?

 • Yorumlar 2
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış
  ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yazarın Diğer Yazıları
  ÖNE ÇIKANLAR
  Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İlke Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0532 261 34 89