• BIST 78.844
 • Altın 125,625
 • Dolar 3,0876
 • Euro 3,3575
 • İstanbul 16 °C
 • Diyarbakır 11 °C
 • Ankara 9 °C
 • İzmir 17 °C
 • Berlin 16 °C

Toplumun hassasiyetleri

Dilek Kurban

Bir araştırmamız, aksi yöndeki kanıya rağmen toplumun Kürt meselesini konuşmaya sanıldığından daha hazır olduğunu gösteriyor.

Bugün geldiğimiz noktada, toplumun hak ve özgürlüklerini talep etmesinin önüne geçilmez olduğu, kerhen de olsa kabul edilmiş halde. Bireylere karşı hak ihlalleri eskisi kadar yoğun, ağır ve sistematik olmamakla birliktesürse de, toplum nezdinde meşruiyetini yitiriyor. Devletin terörizmle mücadele söylemini, daha az insan inandırıcı buluyor. İnsanları zor kullanarak, öldürerek, hapse atarak susturmaya devam edemeyeceğini anlayan yöneticiler, başka bir stratejiye başvuruyor son yıllarda: sabır talep etmek. Devlet hak isteyen vatandaşından, diğerlerinin ‘hassasiyetlerini’ anlamasını, uygun zamanı beklemesini istiyor. Bireylerin karşısına devletin gücü değil, toplumun hassasiyetleri çıkartılıyor artık.

Kürtlerin, örneğin, anadilinde eğitim ve özerklik taleplerinin karşılanmasının toplumun kalanında infial yaratacağı ileri sürülüyor. ‘Türklerin’ hassasiyetlerinden dem vurularak Kürtlerden sabır isteniyor. Epey işe yarıyor da bu taktik. Toplumun bazı konularda fazlasıyla kırılgan, hassas olduğuna inanıyoruz. Oysa söz konusu hak talepleri geldiğinde, varsa, böylesi hassasiyetleri giderme görevi devlete düşer. Devletin, diğer toplum kesimlerini Kürtlerle eşitliğe ikna etmesi, devlet olmasının gereğidir. Aksi halde, yönetmeye muktedir olmadığını zımnen kabul etmiş demektir.

Üç ildeki çalışma

Kaldı ki, Kürtlerin taleplerinin toplumun kalanı açısından kabul edilemez olduğu varsayımının geçerliliği tartışılır. Yılmaz Ensaroğlu ile birlikte, Mart 2009–Şubat 2010 arasında İzmir, Mersin ve Trabzon’da yaptığımız bir çalışmada, Kürtlerin taleplerinin öngördüğümüzden daha çok kabul gördüğünü gözlemledik. Ve toplumun, aksi yöndeki yaygın kanıya rağmen, Kürt meselesini PKK dahil bütün boyutlarıyla konuşmaya sanıldığından daha iradeli ve hazır olduğunu. Kürt olmayanların epeyce bir bölümü Kürtleri tanımasa ve yerleşik önyargı ve önkabullere sahip olsa da, taleplerini dinlemeye ve anlamaya çalışmaya düşündüğümüzden çok daha istekli.

Ege, Akdeniz ve Karadeniz’de 14 ilden, farklı etnik kökene ve siyasi görüşe mensup 104 kişiyi bir araya getiren birer günlük dört toplantı düzenledik. Kendilerini İslamcı, ulusalcı, milliyetçi, Kemalist, liberal, Kürt, dindar, sosyalist, demokrat, Laz veya Gürcü olarak tanımlayan bu insanlar, Kürtlerin taleplerine ilişkin düşüncelerini, hükümetin Kürt açılımı konusundaki değerlendirmelerini ve illerinde yaşayan Kürtlerle ilişkilerine dair görüşlerini açık yüreklilikle paylaştılar. Katılımcıların hemen hepsi, Cumhuriyetin Kürtlerin dil ve kültürünü asimile etmeye çalışarak adaletsiz davrandığı, Kürt meselesinin devletin inkâr politikalarının sonucu olduğu, anayasanın fazlasıyla devletçi olduğu konusunda hemfikirdi.

Tepki çekenler

Kürtlerin anadillerini öğrenme talebi makul bulunduğu gibi, Lazlar ve Gürcüler gibi gruplar da bu hakkı istiyor. Kürtlerin kimliklerinin tanınması, çocuklarına Kürtçe isim vermek, coğrafi ve beşeri yerlerin Kürtçe isimlerinin iadesi gibi dil ve kültürel talepleri de keza. Yeni. sivil bir anayasa yapılması ve vatandaşlığın bir etnik unsura referans vermeyecek şekilde tanımlanması gereği teslim ediliyor. Yüzde 10 barajının, parti kapatılmasının ve siyasi yasakların Kürtlerin siyasi temsilini engellediği kabul görüyor. Kürt meselesinin askeri yöntemlerle değil siyasetle çözülmesi gerektiğine inanılıyor. Öte yandan, Kürtlerin, anadilinde eğitim, PKK mensuplarının topluma kazandırılması, demokratik özerklik ve Kürt yoksulluğunun giderilmesine yönelik özel sosyal ve ekonomik tedbirlere ilişkin talepleri ise oldukça fazla tepki çekiyor.

Kuşkusuz, istatistiki temsil niteliği iddiası olmayan bu çalışmanın sonuçlarını genelleştirerek toplumun Kürt meselesine bakışına dair kesin yargılara varmak mümkün değil. Ancak, TESEV Demokratikleşme Programı’nın Kürtler Ne Kadar Haklı? Türkiye’nin Batısı Kürt Sorunu’na Bakıyor başlıklı raporu, meseleye nasıl yaklaşmak gerektiği konusunda bir yol gösteriyor. Rapor, katılımcıların hemen hepsinin, çözümsüzlüğün temel nedeninin, Kürt ve Türk siyasetçiler ile ana akım medyanın kutuplaştırıcı dil ve üslubu olduğunu düşündüğünü ortaya koyuyor. Öyle anlaşılıyor ki, toplumun hassasiyetlerinden dem vuranlar, çoğu zaman o hassasiyetlere bizzat yol açanlar...

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış
  ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
ÖNE ÇIKANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İlke Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0532 261 34 89