• BIST 79.398
 • Altın 125,520
 • Dolar 3,0865
 • Euro 3,3676
 • İstanbul 15 °C
 • Diyarbakır 14 °C
 • Ankara 4 °C
 • İzmir 16 °C
 • Berlin 9 °C

Tezkere yanında öyle bir paketle geldi ki...

Murat Yetkin

Başbakan Ahmet Davutoğlu için zor ve uzun bir gün oldu 30 Eylül.

Bakanlar Kurulu’nun gündeminde savaş olacağı zaten belliydi. ABD’nin Irak ve Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütünün yayılmasına karşı açtığı cepheye askeri olarak ne katabileceği konuşulacaktı.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel gelip IŞİD, Irak, Suriye konusundaki son durumu anlatacak, sonra da 2 Ekim’de Meclis’te oylanacak Irak ve Suriye tezkeresine son şekli verilecekti.

Sabah saatlerinde başlayan toplantının öğle saatlerinde bitmesi bekleniyordu, arkasına AK Parti MKYK toplantısı konmuştu.

Özel ekibiyle geldi, içlerinde Genelkurmay diplomasisinden de sorumlu İkinci Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ve geçtiğimiz haftayı sınır birliklerini teftişler geçiren Orgeneral Hulusi Akar da vardı.

Askerler değişik planlarla gelmişti. “Suriye topraklarında tampon bölge”, ya da “20 kilometrelik güvenlik şeridi”, ya da “uçuşa yasaklı bölge” türünden uygulamaların; 1- Uluslararası hukuk, özellikle BM hukuku, 2- NATO kararı olmadan yük paylaşımı, 3- TSK imkan ve kabiliyetinin tek başına yetersiz kalacağını ve 4- Müthiş bir bütçe gerektirdiğini en iyi askerler biliyordu.

Devletin iki önemli memuru daha Başbakanlık binasına gelmişlerdi. Dışişleri Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan.

Bu manzara bir anlam taşıyordu. Bakanlar Kurulu’nun çalışmasının sadece güvenlik değil, açık ve gizli diplomasi bağlantısı ve Kürt sorunuyla ilişkisi vardı.

Nitekim öğle üzeri Kürt meselesine dair önemli bir gelişme oldu. HDP eş-başkanı Selahattin Demirtaş, Mürşitpınar kapısında Suriye topraklarına geçip IŞİD saldırısı altındaki Kobani’ye gitmiş, PKK’nın Suriye’deki kardeşi PYD Başkanı Salih Müslim ile görüşmüştü.

Demirtaş dönüşünde hükümete Kobani’ye yardım çağrısı yaptı, eğer PYD siyaseti değişmezse Kürt diyalogu bundan olumsuz etkilenecekti.

Bu açıklamadan kısa süre sonra ajanslara Davutoğlu’nun yarın (Bugün, 1 Temmuz) Demirtaş ile görüşeceği bilgisi düştü; demek ki birbirlerine söyleyecekleri yeni bir gelişme ortaya çıkmıştı.

Bir haber daha düştü o sıra ajanslara: Bakanlar Kurulu’na ara verilmiş, Davutoğlu başkanlığında bir güvenlik toplantısına geçilmişti. O toplantıda bakanların çoğu yoktu, ama Özel, Sinirlioğlu ve Fidan vardı.

Kürt sorunu, IŞİD ile mücadelede hükümetin karşısındaki tek zorluk değildi. Keza Suriye topraklarına piknik yapar gibi asker konuşlandırmanın zorluğu da ortadaydı.

Davutoğlu’nun “Suriye tarafında ne IŞİD, ne Esad rejimi görmek istiyoruz” demesine karşın ABD ve Batılı müttefiklerin şu ara Suriye rejimi gibi bir öncelikleri olmadığı ortadaydı.

Ama mesela Türk halkının komşu ülkelere mecbur kalmadıkça asker gönderilmesine savaşa girilmesine hoş bakmadığı da bir gerçekti. 2003 Tezkeresinin suya düşmesi hatırdaydı. Sınır ötesi cevap harekatı bunun dışında algılanıyordu.

Diğer taraftan, özellikle Musul rehinelerinin serbest kalması ardından ABD’nin Türkiye’den askeri beklentileri de artmıştı.

Türk askerinin Irak ve Suriye’ye girip IŞİD’le savaşması senaryosu zaten zayıftı ama, Türkiye hava sahası ve topraklarının uçak, silah ve birlik geçişi için kullanılmasına izin verirse, mesela ABD Özel Birlikleri, ya da koalisyona asker verebilecek ülke birlikleri Türkiye’de konuşlanır, ya da üzerinden geçip gidebilirlerdi. ABD bombardıman uçakları Türkiye üzerinden uçup IŞİD’i rahatça vurabilir, yakıt ikmali yapabilirlerdi.

Akşam saatlerinde açıklanan Suriye-Irak ortak tezkeresi işte buna izin veriyordu. Topraklara yabancı asker kabulü bu anlama geliyordu.

Üstelik geçen seneki tezkerede olduğu gibi artık Suriye rejiminin “tehdit” olmasından da söz edilmiyordu.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın daha çok Esad rejimine yönelik görünen “tampon bölgeler”, “uçuşa yasaklı bölge”, “güvenlik şeridi” talepleri rafa kalkmış gibiydi. Onun yerini mülteci geçiş bölgelerinde kurulacak “güvenlik cepleri” alacak görünüyordu.

Tehdit PKK, IŞİD ve “benzeri örgütlerdi”.

Hükümet bir yandan diyalog yürüttüğü PKK’yı diğer yandan “tehdit” görmeye devam ediyordu.

Ancak Başbakan Yardımcısı Arınç, akşam saatlerinde sadece tezkereyi açıklamadı. Bir de “Çözüm Süreci Kurulunun” oluşturulacağını açıkladı. Burada bakanlar yer alacaktı.

Bir yandan “asayişşizlik üzerine acımasızca” gidilecek, diğer yandan Kurul çalışacaktı.

Bu karar ile hükümet IŞİD’e karşı mücadeleyi Kürt sorunu ile doğrudan bağlantılamış oldu.

IŞİD ile mücadeleye aktif katılım doğru karardır. Kendi içinde sorunları olsa da doğru karardır.

Bu kadar çok sayıda zorluk karşısında yüzde yüz doğru karar almak zaten imkansıza yakın bir şeydi, ama hükümete düşen bundan sonra olabildiğince az hatayla yol almaktır.

Türk askerinin savunma veya insani amaç dışında Suriye ve Irak toprağına girmesi, oradaki savaşa katılması yanlış olur; Türkiye Ortadoğu bataklığına bu kirli savaşa daha fazla girmemelidir.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış
  ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
ÖNE ÇIKANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İlke Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0532 261 34 89