• BIST 79.433
 • Altın 125,714
 • Dolar 3,0724
 • Euro 3,3451
 • İstanbul 15 °C
 • Diyarbakır 18 °C
 • Ankara 11 °C
 • İzmir 20 °C
 • Berlin 20 °C

'Tek millet-iki devlet' masalı...

Cengiz Çandar

Yeni Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, görevi devraldığından beri baş döndürücü bir temas trafiği içinde. Nerede olduğunu, kimle görüştüğünü izlemek zorlaşıyor. Şam’da İslam Dışişleri Bakanları toplantısından Bakû’ya uçtu. Azerbaycan Dışişleri Bakanı Elmar Mammedyarov ile ortak basın toplantısındaki sözleri dikkat çekici.

‘Azerbaycan’ın güçlü olmasının, Türkiye’nin de güçlü olması anlamına geldiğini’ ifade etmiş. ‘Bir millet-iki devlet’ şiarının geçerliliğinden kaynaklanan bir yaklaşım bu. Ancak, bu ‘şiar’ kulağa ve ruhumuza gelen müzikalitesi bir yana, ne kadar doğru acaba?

İstanbul’da SETA tarafından düzenlenen iki günlük bir ‘Türkiye Ermenistan İlişkileri Çalıştayı’ yapılıyor. Cuma günü aynı konuda TESEV’in bir toplantısı var. Haftaya da European Stability Inıtiative benzer bir konuda İstanbul’da toplantı düzenliyor. Türkiye-Ermenistan ilişkilerindeki ‘normalleşme’ ‘Azerbaycan ipoteği’ nedeniyle tıkanmışa benzerken, sivil toplum ve düşünce kuruluşlarının başlıca faaliyeti haline gelmiş gibi.
SETA’nın ‘Türkiye-Ermenistan İlişkileri Çalıştayı’ basına kapalı. ‘Chatham House kuralları’ geçerli. Yani, orada ne konuşulduğu yazılıp çizilebilir ama kimin söylediğini belirtmemek kaydıyla. Toplantıda ‘Bir millet-iki devlet’ şiarı gerek Ermenistan gelen katılımcılar, gerekse de Türk katılımcılar tarafından gündeme getirildi. Bu konudaki görüşlerimi daha önce yazmış olduğum için, toplantıda benim neler söylediğimi aktarmak ‘Chatham House kuralları’nı ihlâl sayılmayacak.

‘Bir millet-iki devlet’ şiarının geçerli olmadığını savunuyorum. Sadece ‘siyaset gerekleri’ açısından değil, ‘tarihi’ olarak da doğru değil. Türkiye halkının çok büyük bölümüyle Azerbaycan halkının ezici çoğunluğu arasında ortak etnisiteye dayalı ‘kimlik ortaklığı’, bundan kaynaklanan ‘kültürel yakınlık’ tartışma götürmez. Karşılıklı geleneksel bir sevgiden de söz edebiliriz.

Ne var ki, bütün bunlar Türkiye ile Azerbaycan’ın ‘bir millet-iki devlet’ olarak tanımlanmasını yeterli kılmıyor. Türkiye ile Azerbaycan’ın yolları tarihte Birinci Dünya Savaşı sonrasında 1918-1921 yılları arasında, önce Azerbaycan sonra Kafkasya’nın tümünde Sovyet iktidarı kurulana dek çok kısa bir zaman dilimi içinde kesişti. Bir de Osmanlı öncesi, Türklerin Anadolu’ya henüz ayak basmadığı döneme ilişkin ‘tek millet’ten söz edilebilir ki, ‘millet’ kavramına yüklenen anlam, o dönemde bugünkünden zaten çok farklıydı.

‘Bir millet-iki devlet’ şiarına bugün uyan durumlara örnek gösterilecekse, bunlar Yunanistan ile Kıbrıs Rum yönetimi (resmi adı Kıbrıs Cumhuriyeti) ve Arnavutluk ile Kosova olabilir. Türkiye, şayet ‘vatandaşlık esası’na dayalı bir ‘modern devlet’ iddiasında ise ki, öyle- bundan Azerbaycan’a ‘özel statü’ tanıyacak cinsten ‘bir millet-iki devlet’ üretemez. Türklükte asimile olmamış milyonlarcasıyla Kürtleri ne yapacağız? Onlar vatandaşımız. Keza, gayrı Müslim, bu arada Ermeni vatandaşlarımız böyle bir şiarın neresine yerleşecek?
***
Peki, bunun yani Azerbaycan kastedilerek ‘bir millet-iki devlet’in sakıncası var mı?

Var. Türkiye’ye sahip bulunduğu ‘bölge gücü’ olarak rol oynama şansını kısıtlıyor. Türkiye, Kafkasya’da böyle bir algılamayla oynayabileceği rolü oynayamaz. Ermenistan ile ilişkilerini normalleştiremez; sınırlarını açamaz. Tüm bölge üzerindeki nüfuzunu sınırlamış olur.

Dolayısıyla, bu yaklaşım ve bundan üremesi kaçınılmaz olan politika ile Karabağ sorununun çözümü konusunda da ‘hayırlı’ bir rolü olamaz. Zira, bu yaklaşım, ister istemez, Türkiye’nin Kafkasya politikasını Azerbaycan’a ipotek etmesini kaçınılmaz kılar.

Bu bakımdan ‘denklem’i ‘Azerbaycan’ın güçlü olması, Türkiye’nin de güçlü olması demektir’ diye kurmak da doğru değildir. Tersi doğrudur. ‘Türkiye’nin güçlü olması, Azerbaycan’ın da güçlü olmasıdır’; çünkü öyle bir yaklaşım Türkiye’yi Kafkasya’da ‘devre dışı’ bırakmakta, dolayısıyla ‘güçten düşürmekte’dir.

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, “Bölgedeki aktörler, özellikle Ermenistan’a yönelik mesajımız çok açık ve nettir. Bölgenin artık işgallerden, gerilimlerden, yüksek tansiyonlardan arındırılması lâzım” demiş. Doğru. Buradan kastedilen Karabağ sorununun çözümü ve Karabağ çevresindeki 5’i tümüyle, ikisi kısmen Ermeni işgali altında bulunan Azerbaycan’ın yedi reyonundaki işgalin sona ermesi gerekiyor.
Sorun zaten bu. Nasıl olacak? Karabağ sorunu nasıl çözüme kavuşturulacak, işgal nasıl kaldırılacak? Bunun cevabı sağlanamadığı içindir ki, 1988-1992 arası Karabağ sorunu patlak verdi. 1992’de yedi reyon işgal edildi. 1994’den bu yana çözümsüzlük, kırılgan bir
ateşkesle sürüyor.

Türkiye-Azerbaycan arasında ‘modalitesi’nin tümüyle Azerbaycan tarafından belirlendiği ve ‘bir millet-iki devlet’ söylemiyle tatlı bir uyuşturucunun etkisi altına sokulan sımsıkı ilişki, çözüm getirmedi ve ‘paradigma değişikliği’ olmadıkça da getirmeyecek.
***
Ahmet Davutoğlu, ‘çözüm aracı’ olarak gördüğü Minsk Grubu’na da Türkiye de üye ama esamisi okunmuyor- çağrıda bulunuyor: “Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Minsk Grubu ve uluslar arası toplumun, artık bölgedeki bu dondurulmuş meseleyi çözmek için her türlü çabayı göstermesi gerekiyor” demiş.

Yıllardır Minsk Grubu’ndan -daha doğrusu Rusya, ABD ve Fransa’dan oluşan üç eş başkanından- gayrı ortada çözüm için çaba gösteren kimse yok. Hatta Minsk Grubu Eş Başkanları, 2007 Temmuz’unda yayıMladıkları bir raporda ‘çözüm için karşılıklı kabul edilecek ilkeler’e ilişkin olarak ‘Bu ilkelerin belirlenmesi, formülasyonu ve sonuçlanmasında yaratıcılığımızın sonuna geldik. Taraflarla yeni aracıların yapacağı ek toplantıların da farklı bir sonuç vereceğini düşünmüyoruz. Ortaya koyduğumuz bu ilkeler konusunda iki taraf anlaşamıyorsa, her ikisinin de kabul edeceği alternatif bir uzlaşma konusunu bulmak için çaba göstermenin ikisine düştüğünü düşünüyoruz’ diyerek Karabağ sorununa ilişkin ‘sıtkının sıyrıldığını’ vurgulamıştı.

O günden bu yana pek az şey değişti. O nedenle, Türkiye-Azerbaycan ortak basın toplantılarında genelgeçer bir söylemin de çözüme bir katkısı olacağını düşünmek bir safdilliktir.

Minsk Grubu’nun eş başkanları daha büyükelçi sıfatı bile taşımayan üç kişi. Minsk Grubu’nun Azerbaycan ve Ermenistan üzerinde çözüm amacını güden ‘yeterli baskı’ oluşturmadığı haklı olarak söylenebilir. Türkiye, Minsk Grubu’nun temsil düzeyinin yükseltilmesini savunsa ve kendisini soruna çözüm bulacak bir mesafede konumlandırsa, ‘ortak söylevler’den daha etkili bir role bürünür.

Ermenistan sınırını Avrupa’nın kapalı tek sınırı- kapalı tutarak, öyle bir konum elde edemez.

Sınırı açmanın sorunu çözmekle ilgisi yok. Ancak, Suriye ile Hatay ve PKK’yı barındırma konusundaki sorunlar, sınırı kapattırmamıştı. Hâlâ çözülememiş Kıbrıs sorunu ve buna ek olarak kıta sahanlığından, FIR hattına Türkiye ile Yunanistan arasında bir dizi sorun da, Türkiye-Yunanistan sınırını hiçbir zaman kapalı tutmamıştı.

Hal bu iken, Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki Karabağ sorununun, Türkiye-Ermenistan sınırının kapalı kalmasının sebebi olduğunu söylediğiniz sürece, Türkiye’nin dış politikasının ‘ipotekli’ olduğunu ve ‘bölgesel güç’ rolü oynamasının imkânı olmadığını söylemiş olursunuz.
‘Tek millet-iki devlet’in varacağı yer, devletinizin gücünü azaltmak olur...

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış
  ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
ÖNE ÇIKANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İlke Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0532 261 34 89