• BIST 97.713
 • Altın 143,932
 • Dolar 3,5669
 • Euro 4,0007
 • İstanbul 18 °C
 • Diyarbakır 16 °C
 • Ankara 13 °C
 • İzmir 16 °C
 • Berlin 10 °C

Tarihi Ulusal Kongre’ye doğru

Muzaffer Ayata

Kürdistan Ulusal Kongresi yakında toplanacak. Bu Kürdistan tarihinde bir ilk. Bu yönüyle tarihi önemde bir gelişme. Yüzyıllardır Kürdistan halkının özlemini çektiği ve hayalini kurduğu ama bir türlü gerçekleşmeyen bir birlik adımı. Kürt halkı birleşmeden özgürlük ve kurtuluş olmaz, mücadele başarıya gitmez deniliyordu. Çok zorlu ve kanlı bir yoldan yürünerek nihayet bugüne gelindi.

Kürdistan halkının başına getirilen felaketler az çok biliniyor. Bu zulmü uygulayanlar herşeyden önce Kürt halkının birlik olamayışı ve kendi iradesini ortaya koyamamasından cesaret alıyorlardı. Kendilerinden hesap soracak bir halk gücünü karşılarında görmüyorlardı. Kendisine sahip çıkamayan ve örgütlü olamayan bir halkı açık ki uluslararası güçler de dikkate almıyordu. Hak ve adalet yerine çıkarlarına ve güce bakıyorlardı. Bu açıdan Kürt halkı dünyada da hak ettiği bir temsile bir türlü kavuşamadı.

Hepsinden daha önemlisi “Kürtler birlik olmaz, Kürtlerden birşey çıkmaz” anlayışı halkımızda derin bir iz bırakmış, adeta ortak bir kanaate dönüşmüştü. Bu bakış açısı hala da tam değişmiş değildir. Dağınık ve dört parçaya bölünmüş, aile, aşiret ve, mezhepler vb. binbir parçaya bölünmüş adeta dağıtılmış Kürdistan halkını bir araya getirmek herhalde dünyanın en zor işlerinin başında gelirdi. İşte bu en zor olan bugün bir biçimde başarılmış durumda. Daha kongre toplanmadı. Nasıl kararlar çıkacağı netleşmedi, ama bu kongrenin toplanması, buna başlanması gerisini de getirecektir.

Parçalanmış ve işgale uğramış halkları birleştirmek kolay işler değil. Sıradan direnişler ve önderliklerle bunları başarmak pek de mümkün olmaz. Büyük direnişler ve büyük önderlikleri gerektirir. Kürdistan’da da durum farklı olmadı. Halen Kürdistan halkının tümü birleşebilmiş ve özgürlüğüne kavuşabilmiş değildir. Ancak bunun önü açılmış ve tarihsel gelişmeler ortaya çıkmıştır. Birçok açıdan eski sömürge ve yok sayma statüsü değişmiş veya sürdürülemez noktaya gelmiştir. Bu dört parçayı içeren gelişmeler açık ki klasik KDP çizgisi ve önderliğiyle ortaya çıkamazdı. Çünkü bu hareket daha çok bölgesel kaldı ve pragmatik davrandı. Ancak Önder Abdullah Öcalan ve hareketi ise yerelliği aştı. Tüm parçalara hitap eden bir düşünce ve örgütlenme modelini benimsedi. Güçlü bir ideolojik ve siyasi öncülük kapasitesi sergiledi. Halkın tüm kesimlerini kucakladı. Gerçek anlamda bir halk hareketi olarak doğdu ve gelişti.

Onlarca yıl nefes nefese amansız bir maraton biçiminde bu önderlik mücadeleye ruh ve biçim vermeye çalıştı. Sürekli birliği öne çıkardı. Onun takipçisi oldu. Son birkaç yılda yine ısrarla ulusal bir kongre çağrısı yaptı. Yapılacak kongrenin esaslarını ortaya koydu. Daha önce buna hizmet edecek sürgünde Kürdistan parlamentosu ve KNK’nin kurulmasına ve işlevsel olmasına çalıştı. Birlik çalışmalarını hep bir parçadaki gelişmelerin ötesine taşımaya çalıştı.

Türkiye ile başlayan barış görüşmelerine de mümkün olduğu kadar Türkiye’li demokrasi güçlerini ve Kürdistani güçleri dahil etmek istedi. Bu temelde dört konferans önerdi. Bu konferansların üçü yapıldı. Şimdi Güney’de toplanacak olan ulusal kongre ile birlik ve ortak bir strateji etrafında buluşma yolları aranacak. Kürdistani güçler her parça için ortak kararlar almaya, aralarındaki ilişkilere biçim vermeye çalışacaklar.

Kongreden beklentiler doğal olarak oldukça fazladır. Sadece toplanmış olması bile moral ve siyasi iklimin yumuşamasına ve yakınlaşmaya hizmet edecektir. Hareketlerin bir araya gelmesi, diyalog ve sorunları yüzyüze görüşme, ortak bir tartışma platformu demokrasi kültürünün gelişimine büyük bir katkı yapacaktir.

Güney’li güçler diğer parçaların sorumluluklarını almaya, bağlayıcı kararların altına imza atmaya yanaşmıyorlardı. Daha çok da bölgedeki sömürgeci güçlerle ilişkilerini bozmak istemiyorlardı. Bugün bu korku ve endişelerin de birçoğu pratikte aşılmış durumda. Kongre Rojava’daki gelişmelerin sıcak atmosferinde toplanmaktadır. Kürtler yeni ve güçlü mevziler kazanabilecek tarihi günlerden geçmektedirler. Eskisi gibi İran, Irak, Suriye ve Türkiye birlik oluşturamıyorlar. Kürtleri ise direnişleri, örgütlenmeleri ve kazanımlarıyla kendilerine daha fazla güven kazanmış durumdadırlar. Halkta da büyük bir uyanış ve birlik bilinci ortaya çıkmıştır. Buna doğru cevap vermemenin vebali büyük olacaktır doğal olarak. İç ve dış koşullar bu kadar olumluyken, tarihin yürü dediği noktada hala geriden seyretmek, dar çıkarlara saplanmak halkın beklentilerine sırt çevirmek anlamına gelir.

Görüldüğü kadarıyla ulusal birlik ve kongre toplanması ve içeriği hakkında kafası en açık olan, ne istediğini tam olarak bilen KCK ve bileşenleridir. Sayın Öcalan daha önce kongrenin hangi temelde toplanacağı ve hangi ilkeler etrafında işleri yürüteceğini belirlemiştir. Bu ilkeler etrafında tartışmaların ağırlıklı olarak yürüyeceği anlaşılmaktadır. Dar çıkar ve kaygılara fazla takılmadan bu tartışmalar yürütülürse sonuça kazanan Kürdistan halkı olacaktır.

Uzun süredir süren tartışmalar ve hazırlıklar son aşamasına geldi. Yakında toplanacak kongre ile Kürdistan’da bir hedefe daha ulaşılmis olacaktır. Lozan’dan bu yana çok önemli ve tarihi bir dönemden geçmekteyiz. Bu halk birliği, özgürlüğü ve demokrasiyi haketmiştir. Daha demokratik bir toplum, daha demokratik bir politik alanın genişlemesi yolunda ilerlemeye devam edecektir.

 • Yorumlar 1
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış
  ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yazarın Diğer Yazıları
  ÖNE ÇIKANLAR
  Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İlke Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0532 261 34 89