• BIST 89.809
 • Altın 145,306
 • Dolar 3,6167
 • Euro 3,9083
 • İstanbul 8 °C
 • Diyarbakır 6 °C
 • Ankara 3 °C
 • İzmir 9 °C
 • Berlin 7 °C

Tarihi Newroz, Kürt halkının tarihini yazıyor!

Ömer Ağın

Diyalektiğin en çok sevdiğim özelliği, “zıtların birliği ve mücadelesi” kanunudur.

Neden mi?

Çünkü bu yasa, hem karşıtların birliğini hem de birbirleriyle mücadelesini göstermekte, anlatmakta, kavratmaktadır. Hem birlikte olmak, hem de çelişmek. Gelişmeye, değişmeye ruh veren zincirin ana halkası budur. Ölümle yaşam, eskiyle yeni, yazla kış... Birinin diğerine galebe çaldığı, dönüşüm yarattığı an, yeni bir niteliğin doğmasını sağlıyor. Bu özellik mutlak ve süregendir. “Zıtların birliği ve mücadele yasasına”, “diyalektiğin çekirdeği” unvanını kazandıran bu niteliktir.

Filozoflar diyalektiği anlatmak için kütüphaneler dolusu kitap yazdılar. Politikacılar bu kavramı maddi güç haline getirmek için nice bedeller ödediler. Halklar bu gerçeği öğreninceye kadar canlarından bezdiler.

Ömrünün kırk seneden fazlasını bu yolda geçiren biri olarak gördüm ki, hiçbir şey Kürt halkının mücadelesi kadar bu yasayı öğretmede etkili olamadı. Halkımız, özgürlük ve eşitliğin en küçük kıvılcımını bile söndürmeye çalışan despot saldırıların kol gezdiği dönemlerde bile karamsarlığa düşmedi, yılgınlık ruhuna sürüklenip yok olup gitmedi. Kürt halkının tarihinde geçtiği en büyük imtihan bu oldu.

Halkımız şimdi sarmalın bir başka düzleminde dünyaya bakıyor. Hem tarihin nesnesi, hem de öznesi olduğunu herkese gösterdi. Hem tarih onu anlatıyor, hem de onu anlatan tarihi kendi elleriyle yazıyor, yönelim ve biçim veriyor. Bir başka imtihana hazırlanıyor. Zafer sarhoşluğuna kapılmadan, önünde duran görevleri küçümsemeden, öznel çıkarlar peşinden koşmadan ilerlemek zorunda olduğunu biliyor. “Zıtların birliği ve mücadelesi yasası” halkımızı hem mütevazi bir mamoste (öğretmen) hem de sorunlarının farkında olan bir öğrenci yapmıştır.

Kürt halkı, Kürt Özgürlük Hareketi ve Kürt Halk Önderi, bugün özgürlüğü getiren haritaya biçim verirken, bir yandan ulus-devletlerin artık hiçbir sorunu çözmediğini anlatıyor, diğer yandan da sorunların çözüm organizasyonu olan demokratik özerkliğin örülmesine çalışıyor. Kürtler hem tarih yazıyor, hem değiştiriyor. Tek cümleyle tarih yazan ve kendisi tarih olan Amed Newrozu’nun özelliği budur. Öcalan’ın yaptığı çağrı; ortak vatan, demokratik yönetim, eşit kardeşlik, barış içinde yaşayan bir Ortadoğu çağrısıdır. Dün gözler Amed’de yazılan tarihe yönelmiş, nefesler kesilmiş, kulaklar tarihi açıklamada. Kürt halkı her zamanki gibi “zıtların birliği ve mücadelesi” yasasının kendisine yeni görevler yüklediğini biliyor ve görüyor.

Coşkulu, umutlu, cesur, kararlı, tedirgin, düşünceli, temkinli. Amed bu topraklarda yaşanan bir ilki yapıyor. Milyonlar alanlarda ellerinde kalem, önlerinde beyaz kağıt, tarih yazıyor. Özgürlük katipleriyle birlikte olmak, nefesini onların nefesine katmak ve onlarla birlikte Kürt Halk Önderi’nin çağrısını pür dikkat dinlemek... Tarih bu olsa gerek. Bir haftaya yayılan ve 150 yerden kutlanan tarihi Newroz 21 Mart’ta Amed’de göğü fethe kalktı. Kadim Kürt halkı ayakta. Kararlı, disiplinli, duyarlı bir şekilde saat altıdan beri akın akın aktı Newroz’a. “Kesk, sor û zer”e eşitlik ve özgürlük yazıldı. Kürt halkı değerleri konusunda ‘diken tarlasına atılmış bir ipek puşiyi toplar gibi’ duyarlı davranıyor.

Bir zamanlar Bolşevik Devrimi için yazılan “dünyayı sarsan on gün” sözleri dün Amed’de Kürt halkı için “Ortadoğu’yu sarsan 7 gün” olarak yazıldı, söylendi. Mahşer kalabalığı ve telaşı vardı Amed’de. Milyonlar ayakta. O milyonlardan biri olarak bu yazının satırlarını yazarken henüz Kürt Halkı Lideri Abdullah Öcalan’ın tarihe damgasını vuran açıklaması okunmuş değildir. Ama tarih çoktan yazıldı bile. Herkes zamanla yarışıyor. Bunu görmek, milyonlardan bir tane olmak, geleceğe güven ve sorumluca bakmak insana başka bir duygu yüklüyor. Bu tarih ile ilgili çok şey yazılacak! Kürtlerin tarihi ve görevleri yeni yazılmaya başlamıştır.

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış
  ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
ÖNE ÇIKANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İlke Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0532 261 34 89