• BIST 79.933
 • Altın 125,211
 • Dolar 3,0841
 • Euro 3,3545
 • İstanbul 15 °C
 • Diyarbakır 17 °C
 • Ankara 5 °C
 • İzmir 15 °C
 • Berlin 14 °C

Suriye silahlı örgütler borsasında şah mat!

Fehim Taştekin

ABD’nin Irak-Şam İslam Devleti’ne (IŞİD) karşı operasyon için ittifak arayışı ‘Suriye silahlı örgütler borsası’nı hareketlendirdi. Borsa diyorum çünkü aktörlerin yarınını görmek o kadar kolay değil. Amerikan operasyonlarına karadan eşlik edecek gruplara silah ve para verme planı ‘devrim’ borsasında ‘boğa’ etkisi yapıyor. Kobani savunmasıyla kıtalardan kıtalara sempati toplayan Halk Savunma Birlikleri’nin (YPG) özel durumu bir yana hemen yelkeni şişenler kendilerini ‘ılımlı’ diye piyasaya sürenler oldu. Bunların başında ABD’nin daha önce silahlandırdığı Suriye Devrimci Cephesi ile Hareket Hazm geliyor. Silah gelecek ve cihadi selefiler karşısında eriyen ılımlılar palazlanacak; eğit-donat etkisi! Malum borsaların bir de ayısı olur. Sanırım boğayla şahlananlar ayının pençesiyle düşüşü fazla hesaba katmıyor. Burada ayı rolü Kaide’nin Suriye şubesi Nusra Cephesi’ne düşmüş gözüküyor. Kaide’den neşet edip Kaide’ye kafa tutan IŞİD’in haziranda Musul’u ele geçirdikten sonra hilafet ilan etmesi en fazla kendi türdeşi Nusra’yı hırpalamıştı. Nusra’nın birçok adamı kıymeti kendinden menkul yeni ‘halife’ Ebubekir Bağdadi’ye biat edince örgüt, petrol havzasının üzerinde oturan Deyr el Zor’daki mevzilerini IŞİD’e kaptırmıştı.

NUSRA'NIN GANİMETLERİ: AMERİKAN SİLAHLARI

‘IŞİD, Suriye Kaidesini bitiriyor mu’ tartışması yaşanırken Nusra şaşırtan hamlelerle birçok cephede öne çıktı. Bu bir toparlanma savaşı! Nusra normalde rejim düşmeden ‘şeri devlet’ kurmayı reddettiği halde bu ilkesini IŞİD’in çekim gücünü kırmak için temmuzda Hatay’ın karşısındaki İdlib kırsalında emirlik ilan ederek çiğnemişti. Şam kırsalındaki yenilgilerine paralel olarak İsrail’in işgal ettiği Golan’ın yamaçlarındaki Kuneytre ile Ürdün sınırındaki Dera arasında uzanan şeritte rejimle çatışmalarını yoğunlaştıran Nusra kuzeyde de Türkiye’yi çok yakından ilgilendiren hamlelere girişti.

Nusra İdlib kırsalında Maarşorin, Maasaran, Dedikh, Kfar Betikh ve Keffır Ruma’nın yanı sıra Han el Sebıl ve Deyr Sünbül’ü ele geçirdi. Deyr Sünbül’ün düşüşü sembolik bir önemde çünkü burası Suud-Amerikan gözdesi Suriye Devrimciler Cephesi Komutanı Cemal Maruf’un memleketi. Nusra burada durmayıp savaşçılarını Sermada’ya gönderdi. Sermada ise Reyhanlı-Cilvegözü Sınır Kapısı’nın karşısında yer alan Bab el Heva’ya 6 km ötede. Sermada, Cilvegözü sınırına uzanan yolların kavşak noktasında yer alıyor. Böylesi bir pozisyon, sınır kapısı kimin kontrolünde olursa olsun araç trafiği üzerinde Nusra’nın eline koz veriyor. Suriye Devrimciler Cephesi daha önce Hama’daki mevzilerini de Nusra’ya kaptırmıştı. Son gelişmelerle birlikte ‘başılımlı’ Maruf saha hakimiyetini hepten yitirmiş oldu. Hareket Hazm’ın durumu ise acıklı ama Suriye Devrimciler Cephesi’ne kıyasla hallice. Hareket Hazm, Han el Sebıl başta olmak üzere İdlib’teki mevzilerinden çekilirken Halep’te sahneden tamamen silinmemek için kontrol noktalarını Nusra’ya teslim eden bir anlaşma yaptı.

Ilımlılar sadece mevzi kaybetmedi. ABD’nin verdiği silahlar da gitti. Kaidecilerin propagandasını yapan Al-Raqqah Magazine’in iddiasına göre 80 kadar tanksvar TOW füzesinin yanı sıra 10 tank, 4 BMP, 130 top, mühimmat ve onlarca araç Nusra’nın eline geçti.

ILIMLI-RADİKAL KARDEŞLİĞİNE VEDA

Ne oldu da düne kadar birbirine ‘kardeş’ olarak bakan, ortak operasyonlara girişen, hatta cephane paylaşımına giden bu gruplar kendi aralarında savaşa tutuştu? Nusra’nın ABD tarafından terör örgütü listesine alınması bile ılımlılardan radikallere bütün muhalif güçlerin tepkisini çekmişti.

Amerikan güçleri Rakka ve Kobani etrafında IŞİD’e karşı operasyon başlattığında Nusra’yı da hedef alıp örgütün İdlib’e bağlı Kfar Diryen ve Halep’teki karargâhlarını bombalamıştı. Kuşkusuz Amerikan yardımlarına mazhar olmanın şartı hem IŞİD hem Nusra ile savaşmak. Nusra bir taraftan bombalanırken diğer taraftan ABD’nin eğitip donatacağı örgütlerin palazlanmasını beklemeyip Amerikalıların pek sevdiği ‘önleyici saldırı’ stratejisine yöneldi.

Nusra, Amerikan bombardımanıyla ‘moral’ üstünlük de kazanıyor. ABD, Nusra’nın mevzilerini bombalayınca ılımlıları Amerikan ajanı olarak görenlerin sayısı arttı: Nusra kendi radikallerini IŞİD’e kaptırırken İslamcı örgütlerin radikalleri de Nusra’ya meyletmeye başladı.

ESAD'I DEVİRME HESAPLARI YİNE ZORDA

Sahadaki gelişmelerin Türkiye’yi yakından ilgilendiren boyutlarına gelince: Bir kere ılımlılar üzerinden Beşşar Esad’ı devirme planlarına bir kez daha gölge düştü. Malum Suudi Arabistan ve Türkiye’nin yüksek katkılarıyla CIA seçilmiş 5 bin kişiyi eğitip donatmayı planlıyor. Başarı vaat etmeyen eğit-donat programı daha yolun başında büyük bir soruyla karşılaştı: CIA kimi eğitecek ve eğitilenlerin yarın saf değiştirmesi ya da havlu atması halinde ne olacak? Kara kara düşünme zamanı!

Türkiye’nin başını ağrıtacak ikinci husus sınırlar: Nusra, Bab el Heva’yı ele geçirmeye kalkışırsa IŞİD’den sonra Kaide de Türkiye’nin kapı komşusu olacak. Kapı şu an farklı İslamcı grupların çatı örgütü olan İslami Cephe’nin kontrolünde. Nusra’nın hem ideolojik hem de sahada eylem birlikteliğinden kaynaklanan yakınlığı nedeniyle İslami Cephe ile savaşa tutuşması mevcut koşullarda beklenmiyor. Ama hiçbir şeyin garantisi yok. Bu biraz da Suud-Katar-Türkiye destekli İslami Cephe’ye bağlı grupların ABD ile işbirliği yapıp yapmayacaklarına bağlı. Grup ve destekçilerinin öncelikli hedefi ise Esad!

Fakat şimdilik beklenmese de ola ki Nusra, İslami Cephe’yi de gözüne kestirip Bab el Heva’yı alırsa muhtemelen Amerikan operasyonları sınır bölgesini de ısıtacak. O zaman Türkiye’nin tavrı ne olacak? Esasen terör örgütü olarak listelenmesine rağmen Türkiye geçmişte Nusra’yı çok da sorun etmemişti. Sene başında Nusra'nın da içinde yer aldığı silahlı gruplar, Türk askerlerinin gözleri önünde Türkiye topraklarını kullanarak Ermenilerin yaşadığı Keseb'i ele geçirmişti. Tabii bu kez Nusra, Türkiye’nin de müttefik saydığı örgütlere silah doğrultuyor. Yani şartlar değişiyor.

Nusra’nın ılımlıları bertaraf etmesi koalisyonun planlarını zorlaştırırken rejimin işine yarıyor. Bir kere rejime karşı kullanılacak kara unsurları olarak kurgulanan ılımlıların eğitilip donatılması planı kredibilitesini hepten yitirdi. (Kaide ile paslaşan ılımlılar efsanesini daha önce yazmıştım.) İkincisi rejimin düşmanları bu şekilde kendi kendilerini bitiriyor.

Nusra ılımlıları, ABD de Nusra’yı vurduğunda rejim fazladan cephane harcamak zorunda kalmayacak. Tabii ki bu çapraz darbelerin rejime otomatik zafer sunması mümkün değil. ABD’nin havadan operasyonları IŞİD’in belini sanıldığı gibi kırmadı. Nusra da sivil kayıplara yol açan Amerikan operasyonlarını ‘haçlı savaşı’ diye resmedip rüzgarı arkasına almaya çalışıyor. Yine de düşmanların kuzeyde birbiriyle uğraşması Suriye rejimine güney ve orta cephede operasyonlara yoğunlaşma fırsatı sunuyor. Zaten rejim bir süredir Şam kırsalı ve Halep’te silahlı gruplar üzerinde baskısını ciddi şekilde artırmış durumda. Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun “Halep düşerse…” diye alarm vermesi boşuna değil!

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış
  ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
ÖNE ÇIKANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İlke Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0532 261 34 89