• BIST 78.844
 • Altın 125,625
 • Dolar 3,0876
 • Euro 3,3575
 • İstanbul 17 °C
 • Diyarbakır 15 °C
 • Ankara 10 °C
 • İzmir 18 °C
 • Berlin 18 °C

Sivil otorite Uludere harekâtına onay verdi mi?

Sedat Ergin

ULUDERE faciasının gerçekleştiği 28 Aralık 2011 gününün ilginç bir tesadüfü, aynı gün Ankara’da Milli Güvenlik Kurulu’nun olağan toplantısının yapılmış olmasıdır.

Buradaki eşzamanlılık şu soruları da beraberinde getiriyor: Harekât kararı, MGK’nın bitiminde ya da toplantı dağılırken gündeme geldi mi? Sivil otorite, F-16’lar Irak sınırına doğru havalanmadan önce bu operasyondan haberdar mıydı?

Bu sorulara yanıt aramak için MGK toplantısının sonuçlandığı saatlere dönmemiz gerekiyor.

Anadolu Ajansı’nın 28 Aralık 2011 tarihinde geçtiği bir habere göre, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün başkanlığında yapılan MGK toplantısı Çankaya Köşkü’nde saat 13.55’te başlamıştır. Gazete haberlerinde toplantının “beş saat 20 dakika” ya da “beş buçuk saat sürdüğü” şeklinde bilgiler var. Bu haberlerden toplantının 19.15-19.30 aralığı içinde son bulduğu gibi bir sonuca varıyoruz. MGK toplantısının bitiminde yayımlanan bildiriyle ilgili haberler internet sitelerine 19.55 gibi düşmeye başlamıştır.

Aynı günün iki-üç saat öncesine dönelim. Şırnak Uludere’nin hemen karşısında, sınırın Irak tarafında 6-7 km kadar güneyinde “terörist faaliyeti” olarak değerlendirilen bir hareketlilik saptanır. Bu belirtilerin askeri makamların izlemekte olduğu insansız hava aracı (İHA) görüntülerinde fark edilmesi tam 17.20’dedir.

Şimdi Genelkurmay Askeri Savcılık raporuna bakalım. Bu metne göre, 17.20’deki ilk tespitten sonraki iki saat içinde TSK’nın hiyerarşik yapısı içinde muhtelif kademelerde yapılan analizler sonucunda havadan bombardıman seçeneği benimsenmiştir. Dosya, bu taleple saat 19.20-19.30 civarında astları tarafından dönemin Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Hulusi Akar’a arz edilmiştir.

Rapora göre, “İkinci Başkan, konuyu, onayını almak maksadıyla MGK toplantısı nedeniyle karargâhta bulunmayan Genelkurmay Başkanı’na telefonla iletmiştir.” Bu telefon konuşması saat 19.30’da ya da hemen sonrasında yapılmış olmalıdır.

Rapordan, karargâhı tarafından aranıp bilgilendirildiğinde, Orgeneral Necdet Özel’in Çankaya Köşkü’nde bulunduğunu anlıyoruz. O sırada MGK toplantısının ya bitmek üzere olduğunu ya da biraz önce bitmiş olduğunu, üyelerin dağılmakta olduğunu varsayabiliriz.

Orgeneral Özel, Orgeneral Akar’dan alınan istihbaratla ilgili bilgilerin işlendiği haritanın konutundaki çalışma ofisine gönderilmesini ister. Askeri Savcılığın tespitine göre, Genelkurmay Başkanı’nın hava harekâtının yapılmasına onay verme işlemi saat 20.00 sularında sonuçlanmıştır.

Saat 19.30 ile 20.00 arasında geçen yarım saat, karar alma sürecindeki en kritik zaman dilimi olarak beliriyor. Buradaki can alıcı soru şudur: Orgeneral Özel, Cumhurbaşkanlığı’nın hemen yanında bulunan konutuna geçip -sahip olduğu yetki çerçevesinde- onayını vermeden önce, MGK’nın -sonunda ya da dağılması sırasında- kendisine gelen bu bilgiyi MGK’daki sivillerle, örneğin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ya da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’la paylaşmış mıdır?

Savcılık raporu da dahil olmak üzere açık kaynaklarda bu konuda teyit edilmiş hiçbir bilgi yer almıyor. Ancak Askeri Savcılık raporunda Orgeneral Özel’in bilgilendirilmesi aşamasıyla ilgili MGK’ya yapılan atıf kamuoyunda bu ihtimalin büyüteç altına yatırılmasına yol açmıştır.

Bu konudaki dosyaya en çok hâkim parlamenterlerden biri olan TBMM Uludere Komisyonu üyesi CHP Ankara Milletvekili Levent Gök’ün iddiası, hükümetin de hava harekâtı kararına onay verdiğidir.

Gök, geçen mart ayında komisyon raporuna eklediği 50 sayfalık muhalefet şerhinde “Uludere olayında devletin bütün üst kademesi kader birliği içindedir. Uludere olayının bugüne değin aydınlatılmamasının tek sebebi budur” diye yazmıştı. Gök, geçen salı günü açıklanan askeri savcılık raporunun kendisinin bu yöndeki görüşünü desteklediğini belirtiyor.

Sonuçta yaklaşık yarısı çocuk denebilecek yaşta olan 34 insanın vahim bir istihbarat değerlendirme hatası sonucu öldürülmüş olmasının ağırlığı karşısında aslında bütün bu ayrıntılar önemsiz görünebilir.

Ayrıca, Askeri Savcılık tarafından “kovuşturmaya yer olmadığına” karar verilmiş olması, bu sürecin kapanmış olduğu anlamına da gelmiyor. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne kadar uzanacak yeni bir hukuki süreç başlamak üzeredir. Dolayısıyla, önümüzdeki yıllarda da Uludere hadisesini tartışmaya devam edeceğiz.

AİHM’den nasıl bir karar çıkacak olursa olsun, Türkiye’nin üzerine düşen görev ortadan kalkmıyor. İnsan hayatına değer veren, hata sonucu öldürdüğü vatandaşlarının hatıralarına saygı duyan medeni bir devlete yakışan davranış, bu hatasından dolayı özür dilemek olmalıdır.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış
  ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
ÖNE ÇIKANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İlke Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0532 261 34 89