• BIST 79.933
 • Altın 125,211
 • Dolar 3,0841
 • Euro 3,3545
 • İstanbul 14 °C
 • Diyarbakır 13 °C
 • Ankara 5 °C
 • İzmir 16 °C
 • Berlin 16 °C

Silvan'da 'yanan' ne oldu?

Cengiz Çandar

Siyaset gereği, bu 'tuzaklara' bile bile düşmek isteyenleri engelleyebilecek hiçbir güç de olamaz.

abur, ‘Açılım’ı rayından çıkartmıştı; şimdi de Silvan, seçim sonrası ‘Açılım’ı yakmış gibi. Silvan’da yanarak hayatını kaybeden 13 askere (7 de PKK’lı ölmüş) ilişkin, çok yakında 31 yıllık bir ayrılıktan sonra çok yakında Türkiye’ye dönmesi beklenen Kemal Burkay, yazılı bir açıklama yaptı. Bana da göndermiş. Şöyle diyor:

“Kısa ya da uzun bir gelecekte özgür ve demokratik bir ülke kurmayı ve orada uygar insanlar gibi yan yana, elbet eşit koşullarda yaşamayı başaracağız. Ama toprağa düşen bu canlar artık yaşamayacaklar. Onların hayatı gençliklerinin baharında söndü. Onların ana babalarının, sevdiklerinin acısını hiçbir şey dindiremeyecek.

Seçimlerden sonra yer alan bir dizi şiddet eylemi, özellikle toplumda geniş tepkilere yol açabilecek son eylem, yeni ve demokratik bir anayasa yapılması ve Kürt sorununun çözümü yönünde adım atılmasını engellemeye yönelik bir tuzaktır. Zaten böylesi bahaneler arayan çevreler şimdiden açılım sürecini ve demokratikleşme adımlarını suçlamaya, hükümeti kuşatma altına almaya başladılar.

Bu tuzağı boşa çıkarmak için sorumluluk duyan herkese, en başta da hükümete görev düşüyor.

Başbakan, son eylemin ardındaki elden söz etti. Bu eli, ya da acımasız odakları uzakta aramaya gerek yok. Onların bu ülkede, devletin derinliklerinde olduğunu ve bizzat PKK’nın içine uzandığını biliyoruz. Hükümet bu tuzağı deşifre etmek, kamuoyunu aydınlatmak için daha cesur olmalı. Silvan’daki olay her bakımdan aydınlatılmalı. Neden tam yeni anayasa, demokratikleşme ve Kürt sorununun çözümü yönünde ciddi gelişmelerin beklendiği aşamada bu kanlı operasyonda ısrar? BDP tuzağın boşa çıkarılması için payına düşeni yapmalı; kaos yanlılarına yarayacak tutumlardan uzak durmalı, boykota son vermeli, değişim ve demokratikleşme yönünde çaba göstermeli...”

Başbakan’dan BDP’ye...

Peki, Başbakan’ın ‘olay’a ilişkin değerlendirmesi ne? Şöyle:

“13 şehidimizin olması şüphesiz yüreklerimizi dağlamıştır, terör örgütü ve uzantıları şunu çok iyi bilmeli ki... bu kötü niyetli davranışlar bizden asla iyi niyet beklemesin. Onlar da, siyasi uzantıları da. Biz onların siyasi uzantılarına da çok iyi niyet gösterdik. Bütün iyi niyetlerimizle demokratik alanda mücadelelerini sürdürmeleri için her türlü zemini hazırladık. Ama bunların her zaman ortaya koydukları teklifler, dünyanın hiçbir yerinde görülmeyen, bir dedikleri bir dediklerini tutmayan yaklaşım tarzlarıdır. Hiçbir zaman Ak Parti ve Ak Parti iktidarı onların bu gayrı samimi teklifleriyle bir masaya oturacak değildir.”

‘Terör örgütü’nün ‘siyasi uzantıları’ndan kasıt? BDP! Başbakan, onlara çok iyi niyet gösterdiklerini, demokratik alanda mücadelelerini sürdürmeleri için her türlü zemini hazırladıklarını söylüyor.İyi de, 3000’e yakın BDP üyesi KCK davasından hapiste. Çok zor şartlar altında girdikleri seçimden sonra başlarına gelenleri bilmeyen yok. Seçtikleri adayın durumu tartışmalıyken, Ak Parti’nin seçim kazanamamış, 6. sıra adayına alelacele mazbata aldırıp, pek de ‘şık’ bir ‘jest’ yapmadığını da herkes gördü.

Açıkçası, ‘siyasi uzantılar’a ‘çok iyi niyet gösterildiği’ pek inandırıcı gelmiyor. Başbakan’ın bu sözlerinin, sadece PKK’ya değil, BDP’ye de bir ‘savaş ilanı’ ve Ak Parti-BDP diyalogunun kesileceği açıklaması olarak algılanacağı açık.

DTK’dan BDP’ye darbe

Buna karşılık, BDP de, DTK üzerinden kanlı olay ile eş zamanlı olarak, Diyarbakır’da 850 kişinin katıldığı, müsamereye benzeyen bir toplantıda ilan edilen ‘demokratik özerklik’ baskısı altına kendisini soktu. Ya da şöyle söyleyelim: Başbakan’ın salvolarından daha da önce, DTK, Diyarbakır’daki ‘demokratik özerklik’ ilanı ile, kendi bünyesindeki BDP’nin TBMM eksenli rolüne ağır bir darbe indirdi.

DTK’nın ‘demokratik özerklik’ açıklaması, ne olduğu anlaşılmayan, ‘ne deve, ne kuş’ cinsi bir laf salatası. ‘TBMM boykotu’ sürerken, ‘demokratik özerklik’ ilanının tek bir siyasi sonucu olur: “Şiddetin azması, kan dökülmesine, yeni can kayıplarına devam...” Başka deyimle, BDP’nin işlevsizleşmesi ve tüm inisyatifin PKK’ya bırakılması.

Böyle bir durum, Başbakan’ın dünkü şu sözleriyle örtüşüyor:

“Eğer bunlar barış istiyorlarsa yapacakları tek şey var, o da şu: Bir defa terör örgütü silah bırakacaktır. Silahı bırakmadıkları müddetçe ne operasyonlar durur ne de bu süreç daha farklı bir noktaya gider... Bu ülkede artık Kürt sorunu yoktur, bu ülkede PKK sorunu vardır, Kürt kökenli vatandaşlarımızın da sorunları vardır... Benim Türk kardeşimin de sorunu var. Laz’ın da, Boşnak’ın da, Arnavut’un da, Gürcü’nün de, Roman’ın da...”

1990’lara geri dönüş mü?

Bunun, 1990’ların söyleminden pek az farkı var. Temel fark, ‘psikolojik.’ 2011’de özgüveni çok yüksek, ekonomisi iyi, uluslararası profili düzgün bir Türkiye var. Başbakan, belki de, ‘savaşsa savaş’ yoluyla ‘PKK sorunu’nun üstesinden geleceğini düşünüyor. Nasıl olsa, artık ‘Kürt sorunu’ da kalmadığına göre...

Benim açımdan, olan-bitenlerde ve gelinen noktada şaşırtıcı bir şey yok. Zira, dokuz ay boyunca, devlet yetkililerinden, Kandil’deki PKK liderlerine, PKK’dan kopmuş eski yöneticilerine, PKK muhalifi Kürt şahsiyetlere, BDP’lilere, onlarca kişiyle günlerce konuştum; binlerce sayfa metin okudum ve TESEV tarafından üç hafta önce açıklanan ‘Dağdan İniş-PKK Nasıl Silah Bırakır? – Kürt Sorunu’nun Şiddetten Arındırılması’ başlıklı 100 sayfalık bir raporu kaleme aldım.

Bu noktaya çok gelindi

Bugün geldiğimiz noktaya defalarca gelinmiş olduğunu, bu çalışma vesilesiyle gördüm. Sorunun temel aktörlerinin zihniyet kalıplarını, sorunun arka planını, soruna taraf olan Kürtlerin psikolojisini, PKK’nın yapısını vs. 40 yıl boyunca öğrenmediğim ölçüde öğrendim.

Rapor, kamuoyunda ilgi uyandırdı ve tartışılması devam ediyor. 1990’ların Kürtleri sindirme politikalarından yana olan emekli askerler ve anti-Kürt aşırı milliyetçilerden gayrı pek eleştiri gelmedi. Tek istisnası, PKK’nın ‘ideologu’ diye adı çıkan ve kimilerince ‘şahin çizgi’nin temsilcilerinden olduğu ileri sürülen Mustafa Karasu, beni ‘AKP perspektifi’ ile rapor yazmak ve ‘AKP’ye diyet ödemek’le suçladı.

İmralı’dan Öcalan’ın ismimi anarak selam gönderdiği, bir hafta sonra da Rapor’a olumlu atıfta bulunmasıyla eş zamanlı olarak. İsteyen istediği gibi yorumlayabilir.

Biliyorum ki, Türkiye’nin devlet sistemi içinde de, PKK içinde de, ‘taraflar’ arasında çözüm doğrultusunda yakınlaşma ihtimali belirdiğinde, bunu torpillemeye hazır olan ve ‘savaş seçeneği’ni sürekli gündemde tutmak isteyenler var.

PKK’nın bazı ‘bölgesel dış dayanakları’ dışında, Burkay’ın dediği gibi ‘derin Türkiye’nin de PKK içinde yer aldığı pek sır değil. Böyle ‘aktörler’in her an Türkiye’nin yoluna ‘tuzak’ kurdukları da.

13+7 genç insanın nasıl yanarak öldüğünün aydınlatılması, bu ‘tuzak’ın nasıl kurulduğunu anlamak bakımından özellikle önemli.

Siyaset gereği, bu ‘tuzaklara’ bile bile düşmek isteyenleri engelleyebilecek hiçbir güç de olamaz.

Böyle umutsuz durumlarda ve savaş istenmemesi halinde, ne yapılabileceğini merak edenlere, TESEV Raporu’nu dikkatli okumalarını tavsiye ederim. Hükümete de.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış
  ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
ÖNE ÇIKANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İlke Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0532 261 34 89