• BIST 89.695
 • Altın 145,860
 • Dolar 3,6136
 • Euro 3,9258
 • İstanbul 4 °C
 • Diyarbakır 5 °C
 • Ankara -5 °C
 • İzmir 6 °C
 • Berlin 3 °C

Seçim tahmini

Ali Bulaç

30 Mart günü farklı bir seçim olacağı muhakkak. Her ne kadar belediye seçimi olsa da kampanyanın merkezine Sayın Başbakan R. Tayyip Erdoğan yerleşti.

Sanki seçimde alınacak sonuç bir yandan Sayın Başbakan açısından bir güven oylaması yerine geçecek, diğer yandan yine Sayın Başbakan’ın meydanlarda ve ekranlarda açıkça dile getirdiği üzere Hizmet’e yönelik bir operasyonun vizesi sayılacak. Bu olayda bir tuhaflık var zira eğer devlet içinde “yasa dışı bir yapılanma” söz konusu ise bu doğrudan yargıyı ilgilendirdiğinden bunun halka sorulması veya bir suçun demokratik oylamaya sunulması söz konusu olamaz. Genel prensip olarak ahlakî ve hukukî suçlar demokratik oylamanın konusu değildir. Mesela hiçbir yolsuzluk veya taammüden adam öldürmenin soruşturulup soruşturulmaması konusu halka sorulamaz, milli irade, bu fiilleri suç olmaktan çıkaramaz. Bu seçim kampanyasında dikkat çeken ikinci husus ne belediye başkan adayları ne partiler önde gözüktü. Türkiye sanki tek bir kişiyi oylamak üzere sandığa gidiyor. Özellikle AK Parti’nin ana gövdesi ve ara kademeleri itibarıyla sessiz durması, sanki kenarda seyrediyor ve sonucu bekliyormuş gibi gözükmesi anlamlıydı. 

Seçim sonuçlarıyla ilgili tahminler yapılıyor. Kamuoyu araştırması yapan şirketler, farklı anketler yayınlıyorlar. Gerçi her seçimde böyle olur ama bu sefer şirketlerin güvenilirliği de ortaya çıkmış olacak. Açıkçası şirketlerin tamamının verdiği sonuçları ‘kuşkulu’ buluyorum! Her seçimde ufak tefek yanılma ile tahmin yapabiliyorken bu seçimde kendimce ‘doğruya yakın tahmin’de bulunamıyorum. Sebebi şunlar: 

1) İlk defa bu seçimde “büyükşehir” statüsüne giren illerimizde en ücra köşedeki köylü de bütün il için oy kullanacak; 

2) BDP ve HDP, Türkiye sathında farklı bir seçim stratejisi izlediler. BDP Doğu ve Güneydoğu’da “yekpare bir Kürt coğrafyası”nı teşhis ettirmek üzere faaliyet gösterirken, onun bir parçası HDP bölge dışında seçime katılma kararı aldı. Bu Abdullah Öcalan’ın son derece rafine bir taktiğiydi, nasıl bir sonuç vereceğini AK Parti’nin alacağı “örtük ilave oylar”dan da anlamamız mümkün; en önemli sonucu “demokratik özerklik”te somutlaşacak; 

3) İlk defa bu seçimde 2,5 milyon genç seçmen oy kullanacak. Bu yeni seçmenin giderek otoriterleşme görüntüsü veren gidişe, Gezi olaylarında hükümetin takındığı tutuma, Twitter yasağına ve genel olarak özgürlükler konusuna nasıl baktığını bu seçimde anlayacağız; 

4) Hizmet Hareketi ilk defa bu seçimde AK Parti ile yollarını ayırdı; seçim sonrasında kendisine yönelik bir operasyon tehdidi algısıyla ülke genelinde “AK Parti’den sonraki ikinci partiye destek” stratejisi izledi; bu da son derece rafine bir yoldur, bu sayede Hizmet’in bir ölçüde “sayısal/niceliksel”, bir ölçüde “özgül ağırlığı” konusunda üç aşağı beş yukarı bir fikre sahip olacağız; 

5) Bence en önemlisi, Türkiye toplumunun ahlakî hassasiyetini bu seçimde ölçmüş olacağız. Ayyuka çıkan “yolsuzluk ve rüşvet operasyonu”, “havuz sistemi” ve bazı siyasetçilerin Kur’an’a ilişkin yakışıksız konuşmalarının sonuca ne kadar etki ettiğini test etmiş olacağız. 

DUYURU: Dört senedir İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Dairesi Başkanlığı’nın tanıdığı imkân çerçevesinde her ayın son perşembe akşamı önce Tarık Zafer Tunaya, sonra Fatih Ali Emiri Kültür Salonu’nda devam ettirdiğimiz “Batı Aydınlanması ve İslam Dünyası Üzerindeki Etkileri” konulu derslerimiz Kültür Dairesi’nce iptal edilmiş bulunmaktadır. 40-50 kişilik dinleyici grubuna, özellikle günübirlik Ankara’dan gelme zahmetini gösteren arkadaşlara duyurulur. Kısmet olur da başka salon bulabilirsek en azından bu seneki derslerimizi tamamlayacağız, bu köşeden duyururuz. Bugüne kadar bize tanıdığı imkândan dolayı İBB’ye ve Kültür Dairesi Başkanlığı’na teşekkür ederim.

 • Yorumlar 2
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış
  ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yazarın Diğer Yazıları
  ÖNE ÇIKANLAR
  Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İlke Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0532 261 34 89