• BIST 78.844
 • Altın 125,429
 • Dolar 3,0876
 • Euro 3,3575
 • İstanbul 17 °C
 • Diyarbakır 16 °C
 • Ankara 10 °C
 • İzmir 15 °C
 • Berlin 22 °C

Savaşı bitirmek hükümetin elinde

Dilek Kurban

Öcalan, kendisini anlamaya çalıştığını düşündüğü ekibe güveniyor ancak karar alıcıları etkileme gücündense emin olmadığı anlaşılıyor.

Cengiz Çandar’ın kaleme aldığı TESEV raporu, savaşın sona ermesi için atılması gereken adımlara ilişkin önerileri kadar ve ondan önce, savaşın bugüne dek neden sona ermemiş olduğunu göstermesi açısından büyük önem taşıyor. “Dağdan İniş- PKK Nasıl Silah Bırakır?” isimli raporun değeri, her şeyden önce, kamuoyunun büyük kısmının hiç bilmediği bir süreci, devlet ile Öcalan arasındaki görüşmelerin arka planını, birincil kaynaklara dayanarak gözler önüne sermesinde yatıyor. Rapor, sürecin hangi dönemlerde, hangi koşullar altında, hangi sebeplerle tıkandığını, bu görüşmelerin tarafı, tanığı veya aracısı olmuş insanların ağzından aktarıyor. Yakın tarihimizin karanlıkta kalmış bir dönemini, bir sivil toplum kuruluşu aracılığıyla deşifre eden rapor, böylece, devlet-Öcalan görüşmelerine dair bilgi tekelinin son bulmasını sağlıyor. Devletin PKK’ya, Öcalan’a ve Kürt meselesine ilişkin sicilini iradesi dışında şeffaflaştıran raporun, uzun zamandır çözüm arayışlarına dahil olmayı talep eden toplumun devlet karşısında güçlenmesine vesile olacağı açık.

Öğreniyoruz ki devlet, Türkiye açısından hayati öneme sahip bir mesele hakkında tam 18 yıldır büyük bir gizlilik içerisinde ‘bir şeyler’ yapıyormuş. Aslında, Öcalan henüz Suriye’deyken önce Cumhurbaşkanı Özal, ardından Başbakan Erbakan’ın PKK ile üçüncü kişiler aracılığıyla ve dolaylı olarak yaptıkları görüşmelerin gizli olmasının kaçınılmazlığını anlamak zor değil. Ancak Öcalan’ın yakalanarak hapsedildiği 1999’dan itibaren yapılan görüşmelerin bütünüyle gizlenmiş olmasını aynı açıdan değerlendirmek mümkün değil.

Çandar’ın raporundan öğreniyoruz ki, devlet Öcalan’la tam 12 senedir dolaysız ve aracısız, yüz yüze görüşmeler yapmakta. Ancak herkesin yapıldığını tahmin ettiği veya bir yönüyle bildiği bu görüşmelerin niteliği, amacı, sonucu bu topluma hiçbir zaman anlatılmadı. Bir yandan devletle Öcalan İmralı’da görüşürken diğer yandan savaşta genç insanlar öldü. Bu rapor, binlerce silahlı militandan oluşan bir örgütün lideri hapishanedeyken ve o liderin örgütü üzerindeki tartışmasız gücü ve etkisi yetkililerce biliniyorken, devletin savaşın sona ermesini neden sağlayamadığını sormamıza vesile oluyor.

Devlet aklının işleyişi Çandar’ın raporundan anlıyoruz ki, devlet, gözünün önünde, elinin altında olan Öcalan’ı tanımaya, örgütü üzerindeki gücünü anlamaya, örgütünü dağdan indirmek için etkilemeye çalışmamış. Öcalan’ı anlamak yerine etkilemeye, onunla çözüm amaçlı müzakere etmek yerine taviz amaçlı pazarlık yapmaya, savaşı sona erdirecek kalıcı siyasi çözümler geliştirmek yerine ordunun askeri üstünlüğünü ilan etmesini sağlayacak kısa vadeli zaferler elde etmeye çalışmış. Akılcılığa ve sağduyulu öngörüye değil, tepkisel bir duygusallığa dayanan ve intikam güden bu yaklaşımın sonucu, Öcalan’ın kendisiyle görüşen devlet yetkililerinin sözlerine güvenerek ateşkes ilan ettiği ve hatta örgüt üyelerini ülke sınırları dışına çıkardığı tarihi fırsatlar, kandırıldığını hissetmesi üzerine silahlı eylemleri yeniden başlatmasıyla heba edilmiş. Önceleri dolaylı ve aracılar üzerinden, daha sonra yüz yüze gerçekleşen görüşmelerin seyri ve bu görüşmeleri yapan heyetlerin niteliği, devlet aklının nasıl işle(me)diği hakkında epeyce aydınlatıcı bir fikir vermekle kalmayıp, silahların susması için demokratikleşme sürecinin ne derece elzem olduğunu gözler önüne seriyor. 1999 - 2005 arasında Öcalan’ın karşısında üst düzey askeri yetkililer varken, son altı senedir, hükümetin talimatıyla hareket eden sivil bürokratlar bulunuyor. Öyle anlaşılıyor ki Öcalan, kendisini kandırmaya değil anlamaya çalıştığını düşündüğü bu ekibe güveniyor, inanıyor. Ekibin başta Başbakan olmak üzere karar alıcıları etkileyebilme gücü konusunda ise emin olamadığı anlaşılıyor. Kendisinin talimatıyla 1999’da sınır dışına çekilen PKK militanlarının yüzlercesinin öldürülmüş olması, on sene sonraysa Habur’dan giriş yapan mülteci ve PKK militanlarının tutuklanmış olmasının yarattığı güvensizlik, Öcalan’ın bu kez ihtiyatlı davranmasına neden oluyor. Çandar raporu şüpheye yer bırakmaksızın gösteriyor ki çözüm artık hükümetin elinde...

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış
  ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
ÖNE ÇIKANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İlke Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0532 261 34 89