• BIST 78.844
 • Altın 125,412
 • Dolar 3,0876
 • Euro 3,3575
 • İstanbul 17 °C
 • Diyarbakır 16 °C
 • Ankara 6 °C
 • İzmir 13 °C
 • Berlin 14 °C

'Sana, bana, vatanıma, ülkemin insanlarına dair'...

Cengiz Çandar

Ramazan’ın son gecesi Tayyip Erdoğan, ‘Başbakan ile Özel’ başlıklı özel bir programda atv ekranında. Mekan, Dolmabahçe. Arkada karanlıktan göz kırpan Boğaz’ın ve Anadolu yakasının ışıkları. Başbakan’ın az ötesinde bir saz heyeti, yanında elinde sazı ile Neşet Ertaş ve Türk musikisinin tanınmış seslerinden Zekai Tunca. ‘Siyaset dışı’ bir söyleşideler.

Bir ara Necip Fazıl ve şiirinden söz açılıyor. Necip Fazıl için düzenlenen bir gecede Tayyip Erdoğan’ın okuduğu bir şiir üzerine, pek kimseyi övmek gibi bir ‘cömertliği’ sahip olmadığı bilinen ‘Üstad’ın Tayyip

Erdoğan’a ilişkin ‘Ben yazdım, o okudu’ diyerek övgüsünü esirgemediğini öğreniyoruz.

Ardından bir klip geliyor.

Arka planda Tayyip Erdoğan’ın sesi. Şiir, Erdem Beyazıt’ın.

‘Sana, Bana, Vatanıma, Ülkemin İnsanlarına Dair’ adlı şiiri. Bir şiir bu kadar mı güzel okunur...

Şiirin son bölümünde Tayyip Erdoğan’ın görüntüsü ekranda yansıyor. Başbakan’ın gözleri ıslanmış vaziyette. Cebinden mendilini çıkartıp gözyaşlarını siliyor. Bu şiiri ne vakit düşünse gözyaşlarını zapt edemediğini

açık yüreklilikle söylüyor.

Programın en sonunda Tayyip Erdoğan’ın da eline bir mikrofon tutuşturuluyor. Zekai Tunca, ‘Bana her şey seni hatırlatıyor’u seslendiriyor. Başbakan, şarkının nakaratına makamı bozmadan iştirak ediyor: ‘Beraber Yürüdük

Biz Bu Yollarda; Beraber Islandık Yağan Yağmurda...’

Turgut Özal’da bu yana televizyon ekranında şarkı söyleyen ‘sahici’ bir siyaset adamı izliyorum.

Evet, kim ne derse desin, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın en güçlü yanı, tıpkı Turgut Özal

gibi ‘sahici’ bir insan olması.

İç dünyasını ismi, sıfatı, makamı ile kapatmayan; teklifsiz, hesapsız dış dünyasına yansıtıveren...

***

Başbakan’ın tam da bu özelliği, onu bunca yıl sonra geniş halk kitleleri nezdinde Türkiye’nin tartışmasız ‘en sevilen’ ve ‘en güvenilen’ siyaset adamı yapmaya devam ediyor. Ankara’nın Gaziosmanpaşası’nda, İstanbul’un Bağdat Caddesi’nde, Bodrum’un Türkbükü’ndeki mekânlarda, ülkenin birçok köşesindeki askeri lojmanlarda onun adını bile duymaya tahammül edemeyen insanların bulunduğunu biliyorum.

Tahmin etmiyorum, biliyorum. Ancak, Türkiye’de milyonlarca insan nezdinde hâlâ parmak ısırtacak bir popülariteye sahip olduğunu da biliyorum. Tahmin etmiyorum, biliyorum.

Böyle bir kişilik, ona ilişkin öyle bir ‘toplumsal algılama’, toplumun bir kesiminde ne ölçüde tedirginlik ve kaygı vesilesi ise, aynı şekilde, Türkiye’de geleceğe yönelik en heyecan verici gelişmelerin de ‘emniyet supabı’nı oluşturuyor.

Bunların başında tümü de Tayyip Erdoğan’a ait tanımlar olan ‘Kürt Açılımı’ ya da ‘Demokratik Açılım’ ve ‘Milli Birlik Projesi’ geliyor.

Başbakan’ı en yakından izleyen ve kavrayanlardan Mustafa Karaalioğlu, dün bu konuda dikkate değer şu satırlara yer vermişti:

“Hükümet (Başbakan diye okuyabiliriz. cç), tartışmanın başladığı günden itibaren

gelişen hadiselere, tepkilere, provokasyonlara ve görünürde çözüm isteyip gerçekte süreci baltalama girişimlerine rağmen kararlı. Yine geçen zaman içerisindeki bu konuda halkın nabzı anketler veya farklı metodlarla alınmış. Sonuç muhtemelen olumsuz değil ama zaten Başbakan ‘Oy kaybetsem de çözeceğim’ diyerek baştan tavrını koymuştu... Türkiye, Kürt sorunu gibi ‘tarihi’ bir problemin

üstesinden gelecekse bunun adına yaraşır tarihi bir süreçle mümkün olacağını bilelim.

Erdoğan’ın sözlerinden anlaşılan o ki, meselenin bu tarafı da hazırlanıyor. İktidar partisi, sürecin başlangıç noktasından itibaren atılan adımların gerçek anlamını izah etmek için halka gidecek. Meydanları dolaşacak ve Türklere Kürt sorununu anlatacak. Ki, burası sürecin en önemli ve en ihmale gelmez kısmıdır. Yıllarca Kürtlere karşı önyargı ve yanlış bilgilerle doldurulmuş zihinlere açılım anlatmak kolay değildir. Ama, ne kadar yasa çıkarsa çıksın, anayasanın hangi maddesi değişirse değişsin toplum rıza göstermediği müddetçe çözüm mümkün olmayacaktır.

Bugün, kim topluma çözümü anlatabilir ve rızasını alabilir diye soracak olursak da Erdoğan’dan başka seçenek yoktur. Hem Kürtlerin hem Türklerin, hem milliyetçilerin, hem liberallerin,

hem muhafazakârların, hem de solcuların sözünü dinlediği veya sevse de sevmese de sözlerine kulak kabarttığı tek lider Erdoğan’dır. Bu konumu da Başbakan’ı açılımın en fonksiyonel gücü haline getiriyor.”

Bu kadar geniş bir yelpazenin ‘kulak kabarttığı tek lider’ olmak

bir yandan da Başbakan’ı hem bir sürü dengeyi gözetmeye mecbur kılıyor, öyle bir durumda ise ‘Ali’ye de, Veli’ye de yaranamamak’ tehlikesi ortaya çıkıyor.

Her şeye rağmen ‘Kürt Açılımı-Demokratik Açılım-Milli Birlik Projesi’ en büyük güvencesi Başbakan’ın bu konudaki siyasi iradesi, siyasi cesareti ve kararlılığı olacaktır.

Bunun güvencesi ise, bu ‘Açılım’ı içselleştirmesi. İşte, Başbakan’ın ‘sahici’ bir insan olmasının önemi de burada.

***

DTP Genel Başkanı Ahmet Türk’ten Tayyip Erdoğan ile yaptığı görüşmenin öyküsünü Mardin’de dinlemiştik. Başbakan’a ilişkin inancına ‘samimi’ karşılığını vermişti.

Diyarbakır’da çok kişiden, Tayyip Erdoğan’ın 11 Ağustos konuşması ile ‘Kürtlerin de Başbakan’ı’ olduğunu, insanların onu belki de ilk kez öyle hissetiklerini duydum. Sırrı Sakık, hiçbir kompleks duymadan o konuşmayı dinlerken ağladığını söyledi.

İsmet Berkan, dün, Tayyip Erdoğan ile iftar yemeği izlenimlerini aktarırken “Benim... edindiğim temel izlenim, Başbakan’ın bir hayli keyifli olduğu yönünde. Cumhuriyet tarihinin kanayan yaralarının başlıcası olan ‘Kürt meselesi’ vesilesiyle bir ‘demokratik açılım’ yoluna girmiş olmak, bu yolun yarattığı ve yaratmaya devam edeceği siyasi gerginlikler, karşısında duran işin büyüklüğü vs. onu pek germiş gibi gözükmüyordu, tam tersine son derece rahat ve yumuşak bir üslupla konuşuyor, bizden yani medydan pek çok konuda destek beklediğini, yardım istediğini, açık açık ve defalarca söylüyordu” diye yazdı.

Bugün bayram. Bugüne dek hiçbir bayram arefesinde yazmamış olduğumuz bir şeyi yazalım: Türkiye halkı, Türk ve Kürt, hiçbir bayrama bu bayrama girdiği havayla girmemişti. Çoktandır yitirilmiş ‘birlik ruhu’ hiçbir bayram

öncesi, bu bayram arefesinde olduğu kadar canlanmamıştı.

Umarım ve dilerim ki, gelecek bayramlarda ‘Beraber Yürüdük Biz Bu Yollarda’yı, Başbakan’ın yanısıra, ‘Türk-Kürt’ hep bir ağızdan söyleyebilelim.

Bu duygularla herkese iyi bayramlar!

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış
  ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
ÖNE ÇIKANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İlke Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0532 261 34 89