• BIST 78.854
 • Altın 125,396
 • Dolar 3,0831
 • Euro 3,3540
 • İstanbul 19 °C
 • Diyarbakır 24 °C
 • Ankara 17 °C
 • İzmir 20 °C
 • Berlin 18 °C

Şam'ın tefiyle İD'in peşinden!

Fehim Taştekin

Suriye ve Irak’ta birbirini besleyen krizin parametreleri çok değişken. Hem sahadaki taşlar hiç yerinde durmuyor ve hem de vekâlet savaşının tarafları arasında yeni ortaklıklar şekilleniyor. 2011’den bu yana bir dizayn operasyonunun ters tepmesi üzerine eski düşmanlar ‘düşman’ tanımlarını revize edip birlikte masaya oturmanın yollarını arıyor. Sancılı ve ikiyüzlü bir süreç… Washington yönetimi ‘İslam Devleti’ (İD) adını alan Irak-Şam İslam Devleti (IŞİD) ile baş etmenin yolunun Suriye’den geçtiği gerçeğini sonunda dillendirdi. Haliyle kurulmakta olan yeni masanın bir kenarında şimdilik Beşşar Esad’ın gölgesi oturuyor. Sancı bu gölgenin nasıl tecessüm edeceği ve ‘gayrimeşru’ ilan edilmiş bir iktidarı tekrar meşrulaştıran yeni sürecin dünyaya nasıl izah edileceği noktasında kendini gösteriyor.

İD'İN TEHLİKELİ HAMLELERİ

Önce sahadaki son durumun bir fotoğrafını çekelim, sonra gelişen işbirliğinin düğüm noktalarına bakalım. İD’in Irak’ta 8 Ağustos’tan itibaren ABD’nin havadan; Irak ordusu, Peşmerge, PKK ve YPG güçlerinin farklı bölgelerde karadan yürüttüğü operasyonlar karşısında ilk kez ciddi bir bariyerle karşılaşsa da insan ve silah gücü açısından hala yayılma kapasitesini koruyor. Üstelik Suriye’de Rakka’daki 17 ve 93’üncü birliklerden sonra Fırat Nehri’nin kıyısındaki Tapka Askeri Üssü’nü ele geçirip rejime karşı sarsıcı darbeler vurdu. Ayrıca Rojavalı Kürtlere saldırılarını sürdürürken Halep kırsalında da Esad rejimiyle savaşan diğer İslami Cephe gibi gruplara cephe açtı. Kobani’yi Kürtlerden alıp sınırı Türkiye ile sıfırlamakta zorlanınca Azez gibi yerlerin kontrolünü sağlayıp kuzeye dayanmak istiyor. Musul’un düşüşüne takiben hilafet ilanından sonra İslami Cephe bileşenleri ve Nusra’dan çok sayıda militanı saflarına çeken İD’in Irak ve Suriye ordusundan ele geçirdiği onca silahla bunu yapması zor değil. Nitekim Azez’in doğusunda Türkiye sınırına birkaç km ötede Dudyan, Dabik, Soran ve Türkmen Bareh gibi 6 köyü kısa sürede ele geçirerek hedefine doğru ilk adımları attı.

ÇAPRAZ İLİŞKİLER

Bu gelişmelere paralel olarak Irak ve Suriye’yi birlikte ele alan yeni işbirliği perspektifi öne çıkıyor. Ortak tehdit algısı Irak’ta bir tarafta Kürdistan ve Bağdat yönetimi, bir tarafta Peşmerge ve PKK/YPG, diğer tarafta İran ve ABD-Suudi Arabistan’ı birlikte çalışmaya mecbur ediyor. Irak’taki bu çapraz ittifakın izahı kolayken iş Suriye’ye gelince sancı depreşiyor. Ancak İD’in ürettiği tehdidin boyutları ister istemez birbiriyle kanlı bıçaklı olan aktörlerin Suriye politikalarında dillendirilmeyen değişimlere yol açıyor. Birbiriyle çıkar çatışması içindeki ülkelerin temas trafiği yeni işbirliğinin yönüne dair güçlü ipuçları veriyor:

* Suudi Dışişleri Bakanı Suud el Faysal 3 Haziran’da Moskova’yı ziyaret etti. El Ahbar gazetesine göre ziyarette Suud yönetimi Esad’ın iktidarda kalmasını öngören bir çözümü kabul etti. ‘Körfez’de yeni bir Rus-Suud işbirliği mi’ sorusunu gündeme getiren bu temaslar Rus Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un 21 Haziran’da Suudi Arabistan ziyaretiyle sürdü. Bu arada Suud yönetimi İD militanlarına karşı çok sert önlemler aldı.

* 10 Ağustos’ta Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah Sisi, Cidde’yi ziyaret ettikten sonra 12 Ağustos’ta Moskova’da temaslarda bulundu. Kritik gündem maddelerinden biri Suriye idi.

* 24 Ağustos’ta Cidde’de Mısır, Suudi Arabistan, BAE, Katar ve Ürdün dışişleri yetkilileri Suriye krizi ve İD tehdidini görüştü.

* 24-26 Ağustos’ta Bağdat ve Erbil’de temaslarda bulunan İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, Haydar el Abadi başkanlığında kurulacak hükümet hükümet ve İD’e karşı savaşı konuşu. Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi lideri Mesut Barzani, Zarif’i kabulünde “İran size silah ve ekipman tedarik eden ilk ülke” sözleriyle dikkat çekti. Karadan İran, havadan Amerikan silahı…

* İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Hüseyin Emir Abdullahiyan 25-26 Ağustos’ta Suudi Arabistan’da temaslar yürüttü. Görüşmelerin yapıcı geçtiği açıklandı.

* ABD’nin İD’e destek veren Sünni aşiret ve gruplara baskı yapılması konusunda bölgedeki müttefikleri Suudi Arabistan, Ürdün ve BAE’i yakın markaja aldığı biliniyor.

* ABD’nin İD’in Suriye’deki mevzilerini vurabileceğine dair sinyalin ardından Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim 25 Ağustos’ta ABD ve Britanya’nın yanı sıra muhalifleri destekleyen Suudi Arabistan gibi ülkelere işbirliği çağrısı yaptı.

NİYE BULANIK

Independent’a göre ABD, Alman istihbarat servisi BND aracılığıyla Şam yönetimiyle istihbarat paylaşımına gitti. Bu haber tam da ABD’nin Suriye’ye operasyon fikrini pişirmeye başladığı günlerde geldi. ABD’den pası alan Suriye yönetimi bu fırsatı değerlendirip kuzey cephesini temizlemek hem de dışlandığı uluslararası topluma yeniden dönmek istiyor. Ama bu iş hiç de kolay değil. Muallim "Suriye bölgesel ve uluslararası düzeyde teröre karşı savaşta işbirliğine de koordinasyona hazırdır. Fakat çabalar Suriye hükümeti ile koordine içinde olmalıdır” derken ABD’nin koordine olmaksızın hava operasyonu düzenlemesinin de ‘saldırı’ olarak değerlendirileceğini belirtti. Şam’ın koordinasyon şartı sıraladığım iki hedef için kritik önem arz ediyor. Koordine olmadığı takdirde ABD’nin müdahalesi İD’i geriletirken öteki silahlı grupların önünü açabilir. Nitekim Associated Press, ABD’nin Britanya, Fransa, Avustralya ve Kanada gibi müttefiklerle Irak’ta İD’le savaşan Kürt güçler ile Suriye’deki ılımlı muhalefete askeri ve istihbarat desteği sağlanmasının yollarını tartıştığını yazdı. Obama yönetiminin planları henüz netleşmediği gibi hedefle ilgili de niyet bulanık. Dün Amerikan insansız uçaklarının Suriye semalarında keşif uçuşu yapmaya başladığı haberleri geldi. Belki bu olası operasyon için bir hazırlık ama planın Şam’la ortaklığı mı yoksa bir taşla iki kuş misali İD’i bertaraf adına Esad’a karşı diğer silahlı grupların önünü açmayı mı öngöreceği belirsiz.

KİME NİYET KİME KISMET

İD’in gerilemesini dört gözle bekleyen sadece rejim değil. İslamcı güçlerin çatı örgütü İslami Cephe ve Özgür Suriye Ordusu’ndan (ÖSO) arta kalan birkaç grubun yanı sıra Kaide’nin Suriye kolu Nusra Cephesi de olası bir Amerikan hava operasyonunun yaratacağı boşluğu doldurmak için pusuda bekliyor. Ki terör örgütü listesindeki Nusra, ABD’nin ehven-i şer saydığı İslami Cephe ve ılımlı etiketli diğer gruplar birlikte hareket ediyor. Nusra temmuzda Hama, İdlip ve Şam kırsalında kontrol ettiği bölgelerde ‘İslami Emirlik’ ilan etmişti. (Yani İD’ın ilan ettiği hilafet Karkamış Sınır Kapısı’nın karşısındaki Carablus ve Akçakale Sınır Kapısı’nın karşısındaki Tel Ebyad üzerinden Türkiye ile sınırdaş haline gelmişken Nusra’nın emirliği de Hatay sınırlarından ikinci komşu olmuştu.) İkisi de Kaide’den neşet eden bu örgütlerin farkı şuydu: Nusra rejimi devirdikten sonra şeriat düzeni kurmak isterken İD ele geçirdiği yerlerde ivedilikle emirliğini tesis etmekten yanaydı. Ortaklıkları bu yüzden bozulmuştu. İD hilafet ilan ettiği hazirandan sonra cihadi selefileri saflarına çekince dağılmaktan korkan Nusra bu kez İD’i taklit etmeye başladı. Velid Muallim’in işbirliği için esas aldığı BM Güvenlik Konseyi’nin 15 Ağustos’ta kabul ettiği 2170 nolu karar İD ile birlikte Nusra’yı da hedef alıyor. Ancak Nusra’nın da hedef alınması operasyonun Halep’ten Şam’a kadar yayılacağı anlamına geliyor ki ABD’nin böyle bir niyetinin olduğu şüphe götürür. Ayrıca bölgede ideolojik olarak Nusra’dan çok farkı olmayan başka örgütler de var. Daha önemlisi ABD’nin şimdiye kadar ‘ılımlı’ diyerek desteklediği ya da destek temayülü gösterdiği gruplar da artık alternatif olamayacak kadar küçülmüş durumda. ABD’nin olası müdahalesinin sahadaki kombinasyonları değiştirmesi kaçınılmaz. Bu yüzden müdahaleden daha önemlisi hedef tanımlamasıdır. Sanırım planın yönünü tayin ederken Obama yönetiminin önce Esad’ı ödüllendirip ödüllendirmeme konusunda bir karar vermesi gerekiyor. Bu süreçte Esad yönetimiyle ciddi pazarlıkların yapıldığından da şüphe yok.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış
  ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
ÖNE ÇIKANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İlke Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0532 261 34 89